| Ana1329 a întrebat:

Vreau sa incep un stil de viata mai sanatos, si in consecinta, alegerea mea e o alimentatie raw vegana. E posibil ca facand sala sa dezvolt o masa musculara si sa ma tonific chiar daca nu consum proteine de origine animala sau suplimente?
Va rog frumos sa imi dati raspunsuri cat mai clare si pertinente. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| ubox7007 a răspuns:

Normal ca poti, acum sincer iti zic, daca nu stii cate ceva despre nutritie (nu de pe site-uri de femei unde iti arata cat de miraculos e nu stiu ce rahat de planta), ma refer la basic, sa stii ce sunt aia macronutrienti si micronutrienti, si nu stiu la ce sa te uiti la o leguma, atunci renunta la raw vegan, sunt mai multe sanse sa iti faci rau daca nu stiu exact ceea ce faci decat sa iti faci bine prin noroc. Da, fasolea, mazarea si alte legume contin proteine intr-o cantitate in care sa si conteze, deci poti sa-ti faci ceva "muschi", daca esti fata vei fi limitata de corpul sexul tau, in sensul ca testosteronul (hormonul sexual masculin) este produs in cantitate mai mica la femei si nu pot pune masa musculara ca un barbat, decat daca vei lua cestio ce steroizi, dar vei putea si tonifiata si toate ok. Parerea mea despre mancare, este ca nu trebuie sa cazi intr-o extrema, mananca si chesti considerate mai "nesanatoase", corpul uman este facut sa le faca fata! fara probleme. Deci o punga mare de cipsuri cu niste energizante + inghetata nu strica, decat la dieta laughing

1 răspuns:
| peperonies a răspuns:

>sanatos
>raw vegan

alege una.