| rabbit2014 a întrebat:

am nevoie de un raspuns urgent! Ce pot face sa nu mai obosesc asa repede? Daca urc 2 etaje deja sunt terminata, daca alerg un pic incep sa respir prea greu, daca fac si curatenie am nevoie de pauza la fiecare 5 minute, nu am o greutate mare si nu sufar de nimic, ce pot face sa controlez respiratia sa nu mai obosesc repede, lucrez intr-un salon de frumusete, cand este randul meu sa fac curat obosesc super repede si am probleme cu colegele care ma considera o lenese. Azi m-am "jucat"cu sotul meu de-a lupte la sol, am obosit in 2 minute! Ce fac? Si scuze categoria, nu am stiut unde ma incadrez

Răspuns Câştigător
| Nickname1890 a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii ca oboseala este normal sa intervina atunci cand sustii un efort fizic.

In al 2-lea rand daca simti ca obosesti "prea repede" trebuie sa te asiguri ca aceasta oboseala nu intervine in urma unor probleme medicale. deci trebuie sa mergi la doctor sa te asiguri ca esti sanatoasa.

In al 3-lea rand dupa pasul 2 daca totul este ok, prin antrenament iti poti mari capacitatea de efort.

Iar efortul trebuie sa fie usor pentru inceput. Daca incepi sa respiri greu cand alergi "un pic" inseamna ca alergi prea repede ce duce la un puls prea accelerat care duce la incapacitatea organismului de a livra oxigen la muschi. Trebuie sa iti gasesti ritmul de alergare pe care sa il poti sustii o perioada mai lunga de timp 15-20 minute pentru inceput. Este posibil ca acest ritm sa fie pentru tine un mers mai alert, nu conteaza daca trebuie sa mergi si nu poti sa alergi la inceput. Important este sa sustii efortul perioade mai lungi de timp. De asemenea ai putea sa iti cumperi un ceas cu monitorizare cardiaca (ceas care iti arata pulsul cca 100RON la decathlon) Este foarte folositor pentru a gasi ritmul ideal de a alerga. Daca te hotarasti sa iti iei unul incearca sa iti tii pulsul cuprins intre valorile 120-140 repet indiferent ca esti nevoita sa merg ai grija sa nu sari peste 140. Astfel vei vedea ca vei putea sustine efortul pe o perioada mult mai lunga de timp. Iar in timp vei vedea o crestere a capacitatii de efort. Spre exemplu vei vedea ca vei putea de la mers alert sa incepi sa alergi foarte usor si in acelasi timp sa iti mentii pulsul intre aceleasi valori.

6 răspunsuri:
| L0v3isTheWaY a răspuns:

Buna!
Nu ai conditie fizica de asta obosesti foarte repede. Te sfatuiesc in fiecare zi sa alergi intre 30-60 de minute. Nu trebuie sa alergi foarte tare, iti trebuie un ritm moderat. In aproximativ o luna o sa observi diferenta.
Succes!winking

| vlad11222343 a răspuns:

Incearca sa respiri mai putin in timp ce alergi dar nu mai mult de 5 minute

| DariusCyanide a răspuns:

Sport o ora-doua pe zi si conditia fizica va fi mult mai buna. Aaa da, si mai putina shaorma.

| rabbit2014 explică (pentru DariusCyanide):

Nu ma "omor" eu cu shoaorma' am 47 kg

| Hellenaaa97 a răspuns:

Daca fumezi ar fi mai bine sa nu o mai faci... parerea mea. in rest nu stiu ar fi mai bine sa ceri sfatul medicului de familie :* poate ca nu dormi destul... poate te stresezi cam mult. dar ar fi mai sigur un sfat venit de la un doctor. Bafta :*

| rabbit2014 explică (pentru Hellenaaa97):

Da,cred ca si de la fumat...