| Radu136 a întrebat:

Am o intrebare legata de sala.Deci cineva mi-a zis acum mult timp ca, daca vreau sa fac cat mai multa masa musculara, la fiecare serie sa maresc greutatile dar, sa scad repetarile. De la 8-12 la 5-6 dar azi mi-a zis cineva ca daca fac 5-6 voi capata forta si mai putina masa. daca fac intre 8 si 10 reptari voi capata masa si de la 10 in sus e pentru striere. Acum nu stiu ce sa mai cred. Eu vreau sa pun masa. cat mai multa masa musculara... Care este varianta buna pentru a face masa... cate repetari trebuie sa fac?

7 răspunsuri:
| sayWhaaat a răspuns:

Pentru ridicari, un bun program ar fi sa avi seturi de cate 4-6 ridicari, cu pana la 10 -12 repetitii. Incearca sa ridici greutati cat mai mari, sa le cresti treptat, si fa in asa fel incat atunci cand termini repetarile sa fi mort de oboseala.
La restul...depinde... dar in general pentru masa trebuie sa ridici greutati cat mai mari, numarul de repetati conteaza mai putin.
Apropo, unde mergi la sala, ca-mi pari cunoscut laughing

| Radu136 explică (pentru sayWhaaat):

Mersi de sfat. la sala din lucacesti. judetul bacau.

| AntrenorFitness a răspuns:

6-8 repetari, ultimele doua cu ajutor.
4 serii/ aparat
3 aparate / grupa musculara lucrata.
O grupa mare si una mica pe antrenament ( ex. piept-triceps)
http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html

| DX190 a răspuns:

1-5 repetari (sa nu o poti duce pe a 5a) pentru forta
5-12 repetari si alea fortate mult pentru masa
12+ repetari pentru rezistenta

Eu zic sa bagi sa te axezi pe 8-10-12 repetari fortate daca vrei masa. Si inca o chestie, ce mananci si odihna conteaza mai mult decat antrenamentul.

| Condor a răspuns:

Cauta si u pe net de ex :http://www.culturism.ro/......tenta.html

Daca vrei sa pui masa muscualra pe tine sa te dai batut,munceste in continuu chiar daca nu observi diferente foarte repede dar iti faci poze si vezi de unde ai plecat si ce e sti in prezent.

Trebuie sa mananci sanatos cat mai multe legume,fructe, piept de pui, ovaz cu lapte, peste, oua, iaurturi.etc

Aaa si sa nu uit, ar trebui sa lasi masturbarea sau cat mai putin posibil
(am facut asta pe pielea mea si am obtinut rezultate )
Asta e un sfat, u faci ce vrei

| Radu136 explică (pentru Condor):

Deca ai zis asta : "Daca vrei sa pui masa muscualra pe tine sa te dai batut" din cauza pozei de profil trebuie sa iti spun ca poza a fost facuta acum un an si jumatate... si mi-a fost lene sa o schimb pana acum. pana acum in 6 luni de sala am luat 10 kg in greutate..si mi s-a schimbat foarte mult aspectul fizic.

| Condor a răspuns (pentru Radu136):

Nu asta am vrut sa zic am vrut sa zic sa nu te dai batut laughing era intuneric in camera si nu am mai stat sa corectez happy Scuze frate