| TheMusicBoy a întrebat:

Cum as putea sa scap de grasime de pe abdomen? Eu de fel nu sunt gras. Singurul loc in care am grasimi este abdomenul. Am aflat ca daca faci abdomene nu o sa dispara grasimea deoarece dupa ce dispare grasime trebuie sa faci abdomene ca sa lucrezi abdomenul(scuze pentru repetarea cuvintelor "abdomen" si "abdomene"). Deci ce as putea sa fac?

29 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Apuca-te de un sport, orice sport din lume (tenis, inot, poti chiar sa alergi in aer liber s-a.m.d). Si trebuie sa mananci sanatos. Adica daca mananci fast-fooduri (cartofi prajiti, shaorme s-a.m.d) e absolut normal sa ai grasime. Mai ales la varsta ta.
Incearca sa duci o viata sanatoasa in alimentatie (poti sa vorbesti cu parintii tai sa te duca la un nutritionist, sa stie mama ta ce sa iti gateasca) si sa te apuci de un sport.
Daca faci astea 2 lucruri, nu numai ca vei avea corpul pe care il doresti, dar vei avea imunitate si mai buna si vei fi sanatos si te vei dezvolta frumos happy
Succes!

| TheMusicBoy explică (pentru Evolution):

Fac sport. Si nu imi plac fast-food-urile ca mi se face rau... si daca ma duc la nutritionist trebuie sa dau 10 milioane doar pentru o hartie cu ce scrie sa mananc.

| AlexDarius3 a răspuns (pentru TheMusicBoy):

Zău? Ce fel de sport?

| Evolution a răspuns (pentru TheMusicBoy):

E maxim 100 de lei un consult din cate stiu eu. Si iti va face o alimentatie bazata pentru tine si in primul rand te vei duce cu parintii.
Daca esti super ambitios atunci ai internetul, ai google.
Poti cauta o gama larga de articole despre nutritie, sport, alimente si iti poti face singur programul.

| relian a răspuns:

Maninca mai putin decat o faci acum,,mergi usor usor spre jumate din mancarea de acum si garantat vei slabi, fara sa faci absolut nici un sport laughing. Sportul nu te slabeste, sportul iti tonifiaza muschii, iar daca faci ceva mai mult tii si umfla laughing deci te vei mari.
De slabit se ocupa mancarea laughing nu sportu, deci la cat efort depui tu, maninci prea mult.Nutri cum ii zice aia o sati zica.Nu conteaza ca maninci sanatos sau nesatos, auzi la unu pe aici manca sanatos laughing de parca mancarea ar fi nesatoasa laughing alta faza tare.Mancarea e mancare si atat, conteaza cata bagi in tine si cata enenrgie consumi tu.
Ce trebuie sa stii este ca prima data este folosita ca sursa de energie zaharurile, deci daca bei sucuri, manancidulciuri si apoi mai maninci si mancare sanatoasa laughing mancarea aia santoasa va fi cea care se va depunde unde spui.Zaharul nu ingrasa, ci mancarea consumata dupa zahar laughing.
Sa tii minte ceva. Orice bagi in gura se numeste mancare, inclusiv sucuri, tot ce bagi in gura.Mancarea numesc oamenii acele 3 mese pe zi, dar legat de ingrasare tot ce bagi in gura trebuie luat in seama.Si maninca oara atunci cand simti nevoie sa maninci,nu te apuca sa maninci dimineata la pranz si seara ca asa se maninca, ca asa fac toti. Daca fac toti asa e fix treaba lor, un om ar trebuie sa maninci doar daca ii este foame atat, nu ca este ora mesei hai la mancare laughing Deci tu maninci prea mult, scoate mancarea de dimineata si aia de seara, manca doara la pranz si atat si garantat vei slabi.

| TheMusicBoy explică (pentru relian):

Nu mananc dimineata. Nu prea mananc mult...

| relian a răspuns (pentru TheMusicBoy):

Nu maninci mult ca asa gandesti tu, poate te uiti cat maninca altii si faci comparatie, dar nu asta conteaza
Conteaza cat maninci fata de cat consumi, deci tu la cat efort faci, manin ci prea mult, altfel nu ar avea cum sa se depuna grasime pe unde spui.Eu la fel am ceva sunca pe la mijloc,putina dar am deci sunt gras laughing
Maninc si eu odata pe zi,dar apoi mai bag ceva sucuri,mai bag stiu si eu ceva ciocolata,cateodata nu mereu,dar astea conteaza mult,se depun,maninc fructe,mai bagi un corn ceva si uite asa ala esti,cum am zis tot ce bagi in gura se numeste mancare,sau tot ce bagi in gura conteaza laughing
Daca ai munci zilnic,daca ai face efort fizic atunci nu ai avea grasime la cat zici tu ca maninci putin.
La nii tai eu nu aveam pic de grasime laughing bine ca si ma miscam toata ziua,nu stam o ora acasa,iar de mancat luam o bucata de paine si fugeam,aia era toata mancarea pana seara,cand nici atunci nu mancam cine stie ce,mai multe te forta asa nitel parintii sa maninci laughing
Acum gandeste ca un copil se misca intruna,daca stai si te gandesti aia face,se misca intruna,alearga,nu sta deloc joaca jocuri,bine nu astea pe calculator laughing joaca fotbal, si la scoala eu la fel in pauze tot timpul alergam, ne fugaream, jucam rahaturi de jocuri, toti colegii mei erau sau eram slabi cand eram de varsta ta.
Deci mancam f putin, adica atat cat ar fi trebuit.Un copil normal maninca atunci cand simte ca ii este foame.Treb sa reduci mancarea asa treptat nu brusc,nu ca ar dauna,dar daca reduci brusc te dare capu laughing creieru face asta, iti cere sai dai, daca vede ca nu baga fitile de genu asta, dureri de cap una alta, poate poate ii dai ceva sa mai depuna laughing
Daca o iei asa usur si reduci atunci o sa fie super.
Uite eu acum am mancat un mar mare, am bagat 3 prune mari, la mine e noaptea numa, am mai bagat si ceva strugure normal ca si astea aduc ceva aport de energie, iar mancarea ce am mancat la 4 dupamiaza se va depunde laughing o sa fac centura neagra la grasime laughing

| TheMusicBoy explică (pentru relian):

Bai... deci mie nu prea imi place sa mananc. Si nu vreau sa fiu o scobitoare umblatoare. Cat de greu e? Si plus eu am 1.76. Trebuie sa imi hranesc creierul deci nu pot manca o felie de paine pe zi ca atunci muschii mei se vor atrofia. Inainte sa dai sfaturi gandeste-te ca nu dai sfaturi utile.

| Cosmin86 a răspuns (pentru relian):

De ca ai adaugat 8 "laughing" la un raspuns? Asta in general ma duce cu gandul la un retard mintal.

| relian a răspuns (pentru TheMusicBoy):

Ba pe linga ca esti prost mai si semnalizezi, du-te dracu de prostanac.Nu dau sfaturi utile? Tu stii sa citesti? Am spus eu sa mananci o felie de paine? Ba dar ingramadit mai esti.Am spus maninca o masa pe zi, sau redu mancare la jumate decat mananci acum, asa am zis.
Deci sa inteleg tu mananci zilnic 2 felii de paine?laughing Hai dispari ca esti toromac rau,in loc sa multumesti celor care raspund tu vii sa arunci cu ****, panarama dreacu care esti.
Am spus ba oligofrenule sa maninci in raport cu cat efort depui, dar ce sa inteleaga un prostanac ca tine.Tu si daca te duci la nutritionist cum ai zis degeaba te duci, ala iti da scris dar tu intelegi fix in gura, de aia sunt sigur ca nici nu te duci, nu esti capabil sa pricepi o fraza simpla.Deci pentru tine ar fi bine sa stea maicata linga sa te hraneasca ea dupa retena unui nutritionist, tu nu esti capabil, banui nici sa maninci laughing dreacu de panarame care sunteti laughing

| TheMusicBoy explică (pentru relian):

Ba esti o **** de om. Eu am zis la figurat cu painea. Si ce sa fac? Sa mananc o masa sa mi se atrofieze muschii? Eu fac sport de 6 ani si am lucrat la muschii care ii am si nu vreau sa mi se duca pe apa Sambetei.

| relian a răspuns (pentru TheMusicBoy):

Nu ba desteptule, poti sa maninci si 7 mese pe zi, dar mesele alea cumulate sa fie cat o masa de pranz ce o maninci acu laughingvad ca tot batut cu parul in cap esti.Am spus clar maninci mai mult decat trebuie, ce vrei mai mult de atat? Daca nu ma crezi, dovada sta suncile alea ce spui la mijloc, suncile alea nu sunt curele, aia este sunca laughing

| TheMusicBoy explică (pentru relian):

Ba boule, sunci are măta. Eu am doar 2 cm de grasime pe burta nu ca măta, 10 cm.

| relian a răspuns (pentru TheMusicBoy):

Mucea care esti, ai 12 ani si deja ai sunca de 2 cm laughing ai rabdare sa ajungi la 16 si vei arata ca un porc laughing daca la 12 ani esti deja cu sunca, tu la 30 deja o sa fii un burtos, chelieos vai mama ta, asta o sa fii tu cu toata sala ta sau sportu ce faci.Eu la 12 ani fara sa fac absolut nimic nu aveam nici urma ba rahatule, nici urma de grasime, nu faceam sport deloc laughing Toti plozii handicapati grasi vin pe aici sa slabeasca, Ba nehalitule lasa dracu mancarea aia ca ajungi cat 2 usi laughing dreacu de handicapati care sunteti.De mici sunteti ba obezi, va indoapa alde mata ca pe porci.

| TheMusicBoy explică (pentru relian):

Ba, taranule decat sa fiu o scobitoare si sa ma ia vantul pe sus mai bine cu 2 cm de grasime. Vai samar de viata ta. Te iei de copii de 12 ani. Rusine sa iti fie!

| alex495 a răspuns:

Dieta si cardio mult

| TheMusicBoy explică (pentru alex495):

Am specificat ca am 12 ani?

| AlexDarius3 a răspuns (pentru TheMusicBoy):

Mai bine, bagă fugă pân-la pădure şi-n-apoi.

| alex495 a răspuns (pentru TheMusicBoy):

Vrei six pack la 12 ani dieta si cardio. Nu conteaza. esti skinny fat, asa se numeste, si eu am fost la fel, doar ca am tinut dieta si am mers foarte mult pe jos. In 6 luni am scapat de 2 masuri la pantaloni si chiar nu m-am infometat sau sa zic ca nu am mancat carne. Mda, nu stiu daca tu la 12 ani poti, dar eu n am mai mancat nimic cu zahar ( prajitura, ciocolata, bomboane, suc etc) de 6 luni. Mananc fructe, dar nici dale in exces cat sa am energia ziua. De cafea numai zic. Daca scoteam si painea sau aveam mai multi bani sa mananc bio aveam rezultate si mai bune, dar cum i am spus unui prieten, in Ro nu prea poti sa tii dieta in adevaratul sens al cuvantului decat daca esti bogat, peste 2000 de euro pe luna

| TheMusicBoy explică (pentru alex495):

Nu vreau six pack doar vreau sa dispara burta

| alex495 a răspuns (pentru TheMusicBoy):

Intelege ca acolo ai numai zaharuri depozitate. Ca sa scapi trebuie sa nu mai mananci ce corpul tau face provizii si in timp el va transforma grasimea" aia in energie. Altfel n are cum sa dispara, e singura metoda. Sau mai e una, dar foarte scumpa si trebuie sa ai 18 ani, liposuptie se numeste. Iti baga un fel de pai in burta si cu un aspirator special trage grasimea ( e mai complex, dar ti am explicat pentru varsta ta)

| AnastasiaK a răspuns (pentru alex495):

1. Oricum n-aveai de ce sa excluzi carnea din alimentatie.
2. Fructele au zahar (fructoza), deci tot ai manacat ceva cu zahar.
3. Cafeaua e chiar benefica.
4. Poti cu un buget de pana in 2000 de lei sa ai alimentatie chiar pentru crestere in masa musculara. Cu alimentatia pentru slabire cum zici tu, scapi mult mai ieftin. Dar mai ai nevoie si sa stii ce presupune alimentatia asta, cand nu stii cred si eu ca ai impresia ca te costa mult.

| TheMusicBoy explică:

Nu am padure unde stau

| AlexDarius3 a răspuns (pentru TheMusicBoy):

Era o metaforă, doar alearga şi ai să vezi. Oricum la vârsta ta eşti în creştere, nu e nimic rău în a avea PUŢINĂ burtă. Ce înălţime şi ce greutate ai?

| TheMusicBoy explică (pentru AlexDarius3):

1.76 m si vreo 70 de kilograme. Am picioarele mai musculoase ca fac sport si trebuie sa am putere mare in picioare. Si pot sa spun ca mi se fac ceva bicepsi. Dar burta a mai ramas. Pot sa vad doua patratele sus si pectorali mi se formeaza, dar imi doresc sa scap de burta definitiv

| AlexDarius3 a răspuns (pentru TheMusicBoy):

Ai o greutate perfectă big grin

| TincutaNitu a răspuns:

Incepe cu o perioada de monitorizare a alimentatiei, consumului de apa si somnului. In acelasi timp, include cateva exercitii specifice pentru abdomen (cardio si tonifiere).

1. Tine un jurnal alimentar o saptamana pentru a vedea exact ce mananci si bei.
2. Fa urmatoarele exercitii https://www.youtube.com/watch?v=Rsljw3JgY3c.
3. Asigura-te ca dormi suficient.
4. Bea numai apa si eventual ceai.

| PandaaPanda a răspuns:

Alimentație sănătoasă, nu neapărat dietă și mișcare..multă mișcare.

| andrei818 a răspuns:

Cea mai buna metoda este sa ai un stil de viata sanatos si sa faci sport in fiecare zi. Daca doresti o sa las aici acest link de la cele mai efective suplimente care se pot lua pentru un mic ajutor. Cu ajutorul acestui link vei beneficia si de o reducere de care vei avea parte o singura data in viata: https://exipure.com/? hop=andrei818 Suplimentele se numesc exipure si vei observa efecte inca din primele saptamani. Multa sanatate!