| LittleQween a întrebat:

Buna TPU happy
Saptamana aceasta voi merge pentru prima data la sala si as vrea daca se poate sa imi dati cateva sfaturi. (Mentionez ca am 19 ani, sunt fata, am 1.63 si 49 de kg). Nu merg pentru a slabi ci pentru a "imi modela corpul"...sa scap de celulita. As vrea sa ajung sa am un abdomen plat si un posterior bine definit. M-ar ajuta mult sfaturile de orice fel, legate de exercitiile pe care ar trebui sa le fac, ce ar trebui sa mananc sau sa nu mananc, cand sa mananc/ de cate ori pe zi, daca trebuie sa am anumite ore de somn, cat de des trebuie sa merg la sala si cate ore sa stau ( pot maxim 4 zile pe saptamana).
Doresc ca sfaturile sa fie din propria voastra experienta si nu de pe internet, asa ma vor ajuta mult mai mult :* Multumesc happy

Răspuns Câştigător
| Sentinel a răspuns:

Practic sala de 11 ani. Am fost initiat de "profesoara" licentiata in fitness. Iti recomand sa urmezi sfatul meu, intrucat am incercat multiple exercitii si am ales pe cele care-mi stimuleaza cel mai bine musculatura si am studiat indelung exercitiile pe care le fac fete care arata ireprosabil.

1) Cele mai bune exercitii pentru fesieri (fund, buci rotunde si tari) sunt fandarile (cu gantere in maini). Daca intr-adevar vrei sa te axezi pe a-ti face un fund gen Jen Selter atunci trebuie sa lucrezi cu greutati MARI fandarile si sa administrezi proteine de zer. Prin greutate mare se intelege sa alegi o greutate cu care sa poti face maxim 10 repetari. A 10-a repetare abia sa o poti face. Restul grupelor le poti face cu greutati mici pana la 15-20 repetari. A 15-20-a repetare abia sa o poti face, dupa ea sa nu mai poti face intrucat trebuie sa fii epuizata. Se fac 4-5 serii /exercitiu a cate 10, 15 sau 20 repetari pe fiecare serie. Se fac 3-4 exercitii diferite/antrenament. Nu ma voi apuca sa dezvolt de ce si cum, eu iti spun pe scurt, n-am timp sa contrazic toti pustii care ti-au spus si iti vor spune ca nu e asa. De asemenea e posibil ca nici instructorul de la sala sa nu se priceapa. Cu cat cresti greutatea cu atat stimulezi mai puternic grupa musculara sa creasca, in cazul tau fundul ala pe care vrei sa-l arati pe strada, ascuns in niste colanti mulati.
2) Administrarea de proteine de zer nu te face un monstru cum vezi la concursuri, nu dauneaza sanatatii - e zer din branza, la naiba, - nu voi dezvolta parerile puerile si lipsite de substanta ale celor care habar n-au ce inseamna fitness/culturism si n-au ridicat in viata lor 20kg pe o mana.
3) Orice exercitiu faci trebuie sa il faci in pozitia corecta : piept in fata, spatele in extensie. Privita in oglinda, stand in patru labe, ar trebui ca spatele tau sa fie usor arcuit pentru ca impingi pieptul in jos. Arcul sa plece de la spate, de la solduri, si nu doar din piept. Este foarte important sa mentii pozitia asta si in timpul zilei nu doar pe timpul antrenamentului. Cand faci fandarile, spatele sa fie arcuit.
4) Dupa ora 18:00 nu se mananca cu exceptia administrarii de proteine (zer sau lapte) inainte de somn. Daca totusi te roade stomacul, manaca un mar/portocala si un pahar mic de iaurt. Fara paine! Pana in ora 18:00 maxim 100g paine sau 2-3 felii.
5) Este greu sa iti faci un fund de invidiat
6) Repet punctul 5) : din 10 fete, 1 reuseste sa atinga obiectivul
7) Fara proteina de zer poti sa-ti iei adio de la fundul ala de poveste pentru care sa te invidieze fetele si dupa care sa saliveze toata pustimea baietilor. Poti sa faci exercitii ani de zile, nu vei atinge bombeul care vrei fara proteina de zer.
8) 3 luni proteina de zer, 3 luni pauza. Astfel mentii rezultatele. Primele rezultate, daca esti harnica si serioasa, ar trebui sa se vada dupa 3-4 luni.
9) Proteina de zer o administrezi cu 30 minute inainte de antrenament si imediat dupa antrenament. O mai administrezi dimineata la trezire imediat pe stomacul gol si seara inainte de culcare. Daca o administrezi impreuna cu Carnitina (accelereaza arderea grasimilor) si intre mesele principale, rezultatele tale vor fi mai bune. Fiecare administrare de proteina de zer echivaleaza cu 1L de lapte baut sau 100-150g de carne mancata. Avantajul este ca absorbtia se realizeaza rapid si nu te mai umfli in burta. Citeste despre ea.

Ceea ce ti-am scris e menit sa te faca sa ajungi asa : https://www.youtube.com/watch?v=k86RXAdNUl4

Vrei sa arati asa? : https://www.youtube.com/watch?v=6nT9JWv9ecc

Atunci nevoie sa consumi suplimente bazate pe proteine de lapte si zer. Ai nevoie si de o dieta mai speciala.

Dar nimic din toate astea nu fac la un loc cat un singur lucru : MOTIVATIA!

| LittleQween explică (pentru Sentinel):

Iti multumesc foarte mult pentru sfaturi happy Ma bucur ca mi-ai detaliat toate aceste lucruri. Voi incerca sa respect pe cat de mult posibil tot ce ai spus mai sus. Multumesc din nou :*

| Sentinel a răspuns (pentru LittleQween):

Daca ar fi sa pun pariu ca vei reusi ceea ce iti doresti, as paria impotriva. Numar pe degete fetele cu suficenta determinare si ambitie.

Dar mai exista si surprize happy

Cu placere & Succes!

5 răspunsuri:
| Ioscaa1 a răspuns:

Unde ma duc eu la sala, vin o gramada de fete si instructorul se ocupa de ele.Acuma depinde de sala unde emergi, poate fara bani nici nu se uita la tine, oricum pentru fete Genoflexiunile sunt exercitiul de bazahappy

| CulturismsiFitness a răspuns:

Pentru fund sunt genoflexiunile cu bara sau cu gantera, fandări si bineînțeles Exercițiile specifice regiunii fesierilor, ridicări de trunchi cu bara pe abdomen, ridicări de picior in spate din patru labe... ETC...

http://youtu.be/y0PvqVgnGDQ

| Lorenzo31 a răspuns:

Buna,sunt baiat insa as putea sa iti ofer cateva sfaturi utile:
1 Programul ti-l va da instructorul
2 Pentru muschii fesieri recomand genuflexiunile cu bara in spate,(iti provoaca o febra musculara oribila, dar e normal), mai sunt multe aparate la care poti lucra, pentru inceput instructorul iti va prezenta intrebuintarea fiecarui aparat.
3 Dupa parerea mea sunt destule 4 zile pe saptamana. Legat de diete, nu am cunostinte deoarece eu doream sa cresc masa musculara, insa instructorul e in masura sa iti zica ce ai voie si ce nu sa mananci. SPOR LA TREABA!