| Dascalu_Rareş_2000 a întrebat:

sunt un baiat de 14 ani, cu 1, 60 inaltime, si 75 kg. As cam vrea sa slabesc, si ar avea nevoie de o dieta in combinatie cu exercitii fizice. Tin sa mentionez ca invat de la 13:00 pana la 19:00. Daca se poate sa imi dati un regim combinat cu exercitii fizice ce sa fie compatibil cu programul meu,sa fie pe ore,si sa spuneti ce sa mananc in fiecare zi a saptamanii.
As vrea sa merg la sala,dar nu stiu exact ce trebuie sa fac, iar un antrenor este scump si nu imi permit.
Scuze daca cer prea mult, dar nu mai pot sa raman asa deoarece simt ca ma ingras daca nu respect un regim aproape strict cu exercitii fizice......As vrea sa slabesc cel putin 10 kg FUNDA!

Răspuns Câştigător
| GdX a răspuns:

Incearca sa renunti la fast food, junk food si sucuri si slabesti fara probleme. Trezeste-te dimineata la 7 alergi o ora, sau mergi la sala, apoi pauza jumatate de ora si mananci bine. Pana sa pleci la scoala iar mananci bine si seara cand ajungi acasa mananci un mar sau un grapefruit. Foarte multa apa 2-3l pe zi. Intre mese ceva usor de rontait 5-6 alune sau nuci sau caju. Dar renunta la sucuri si ce iti mai cumperi de la magazin, trezeste-te devreme si ai sa observi diferente. Fara cartofi prajiti. Tu esti inca in crestere si nu e bun un regim prea strict. Bafta

| Dascalu_Rareş_2000 explică (pentru GdX):

Mersi,dar ce ar trebui sa mananc la mese? Si in ce cantitate?

7 răspunsuri:
| Alinaka a răspuns:

Trebuie sa fi atent la alimentatie, 70% din slabit este la bucatarie, poti sa ajuti cu o proteina whey de genu MusclePharm Combat 100% Whey http://is.gd/i10v3A ea te v-a ajuta doar sa inlocuesti o masa, este un supliment alimentar.

| DanielHX a răspuns:

Imi vine sa ma sinucid cand vad raspunsurile astea idioate de la personae care n-au experienta.Mananca de cate ori vrei tu pe zi, dar conteaza ce mananci s cat mananci. Daca vrei sa slabesti conteaza foarte mult alimentatia, abia apoi sport-ul.Si inca ceva, daca vrei sa slabesti, du-te la sala dimineata, mananca putin si pleaca la sala/la alergat. Dimineata o sa-ti fie cel mai usor sa slabesti, nu si in cazul celora care vor sa creasca in masa musculara.Sau mai poti lua L-Carnitina.

| mrchapel a răspuns:

Citeste cartea Traiesc deci ma abtin a Mihaelei Bilic. citeste despre dieta Montignac e una din cele mei ok diete.

Daca esti sanatos, ca sa slabesti elimina painea ( si pastele... cam tot ce se face din faina de grau) si elimina zaharul si produsele care contin zahar sau indulcitori in diferite forme ( fara sucuri, mezeluri din comert, foietaje etc.) bea apa, deshidratarea creaza senzatia de foame.
fa miscare (fotbal/baschet/plimbari) de 2 ori pe saptamana minim, sau ori de cate ori ai sansa, ia-o pe scari in loc de lift, ia-o pe jos nu cu taxi/autobuz/masina

nu incerca sa slabesti mai mult de 3-4kg/luna

nu incerca siropuri sau pastile de slabit sunt niste prostii care mai mult iti fac rau decat bine (efectele lor contra sanatatii o sa le afli dupa cativa ani cand e prea tarziu)

nu te lua dupa sfaturile cuiva care a fost slab toata viata si iti povesteste ce a facut/baut/luat o matusa/prietena etc.

spor

| ada899 a răspuns:

Http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html
Aici ai un program complet, unde iti poti alege exact cat vrei sa slabesti si ce anume vrei sa lucrezi, iar el iti va da un program pe.fiecare zi cu anumite serii de exercitii pe care sa il respecti la sala.
In rest incearca sa mananci orice in cantitati mici..si sa ai cel putin cele 3 mese pe zi, regulate.

| Dascalu_Rareş_2000 explică (pentru ada899):

Nu cred ca este potrivit varstei mele...dar mersi. laughing)