| допинг a întrebat:

Buna ziua TPU, am si eu cateva intrebari la care nu sunt convis, adica inca am dubii cu tot ca am citit si pe internet dar, nu mai stiu ce sa cred, deci :

1. Daca faci sala te vei opri din crestere? (ma refer sa cresti in masa musculara, nu sa fii bodybuilder)
2. Creatina poate produce acnee?
3. Ce suplimente sunt recomandate pentru a creste in masa musculara in afara de gainer.
4. Am 16 ani aproape 17 si fac sala de ceva timp de vreun 1 an si chiar vad rezultate, am 80 de kg si 1.79.
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

1. La 17 ani, nu mai conteaza. Anumite exercitii inceteaza cresterea, cand ridici greutati deasupra capului.
2. 95% din cazuri, nu produce acnee. Depinde si de fiecare corp acum, eu am luat destul timp si tot ce-am avut au fost gaze si balonare (proteina+creatina+BCAA's)
3.Prin Gainer te referi la proteina? Sunt multe care-ti ajuta indirect masa musculara cum ar fi : creatina, acizi aminati, vitamine/minerale, Omega 3, pre/post-workout,
4.Bravo tie! Tine-o tot asa!

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| AnonimulProb a răspuns:

Salut! Sala nu te opreste din crestere, ci anumite exercitii o fac. Exercitiile care te opresc din creste sunt : Impinsul deasupra capului, genuflexiuni cu greutati in spate ( doar cu greutati, cu bara goala poti sa faci ), Presa militara ( pentru picioare ). Creatina nu este sanatoasa in primul rand pentru ca in timp vei avea probleme cu rinichii. ( daca vrei delatii iti spun ). Poti folosi proteine ( Pro nutrition, Weight impact ) sunt si altele dar de asta am auzit eu ca sunt bune. Succes in sala de forta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru AnonimulProb):

Serios? Impinsul desupra capului opreste cresterea? Genuflexiuni cu greutati?

Eu la 17 ani faceam genuflexiuni cu 70 kg pe umeri si am mai crescut 12 cm...

DE unde ai scos asemenea aberatii?

Arata si mie sursele de unde te-ai informat