| Globalul a întrebat:

Cand sa beau glutamina, aminoacizi praf si creatina?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cand mananci o masa taraneasca traditionala de Craciun. happy

| WaterDrop a răspuns:

Aminoacizii pe stomacul gol deci banuiesti si tu ca dimineata.Asta daca nu stai nemancat pana la ora la care poti ajunge la sala.

Glutamina inainte de antrenament sau dimineata.

Creatina, oricand, si in zilele in care nu te duci la sala.

| ForeverAlone97 a răspuns:

Se pot lua si in zilele in care nu faci antrenament. Dar pana una alta, pana nu iti pui alimentatia si antrenamentul la punct, nu o sa ai rezultate cu suplimentele

| Stropdeploaie a răspuns:

Niciodata @!
M ai ales daca esti minor!

| aXy99 a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Asa este. Consuma destul din mancare, nu?
PS: Nu mai scrie m-ai cand nu e cazul.

| cristiww a răspuns:

Creatina o poti lua in orice moment al zilei, cu/fara dextroza sau alte bauturi cu indice glicemic ridicat. De preferat daca o iei cu dextroza sa fie dupa antrenament, in felul acesta faci 2 lucruri deodata: refaci rezervele de glicogen si ai parte de o absorbtie mai buna a creatinei (asa sustin unii).
La glutamina nu exista o recomandare exacta (adica care sa aiba o baza stiintifica). De altfel studiile spun ca glutamina e inutila. Unii recomanda o portie inainte de antrenament si una dupa. Altii recomanda dupa antrenament si inainte de culcare, altii recomanda portii aleatorii (cand vrei tu). Eu zic ca dupa antrenament sa fie sigur o portie.
Aminoacizii ii poti lua ori de cate ori ai nevoie. Foarte util ar fi sa iei o portie dimineata si una imediat dupa antrenament. Dar cum spuneam nu e gresit sa completezi la o masa cu aminoacizi sau sa iei aminoacizi inainte de antrenament, pana la urma e tot o "mancare" dar foarte procesata.