| leeya a întrebat:

Cum pot sa alerg mai mult si mai repede?

Răspuns Câştigător
| StoicaAndi a răspuns:

Cu 4 baterii duracel

17 răspunsuri:
| AaNdYy a răspuns:

Facand exercitii zilnice la muschi si alergand in fiecare zii...

Răspuns utilizator avertizat
| enola11pink a răspuns:

Alergînd în fiecare zi, iar în fiecare zi mai adaugi cîte 5-10 m.winkingşi nu uita,, respiraţia corectă"winking

| leeya explică (pentru enola11pink):

Si cum pot sa respir corect?

| crisiss a răspuns:

Exersand, alta modalitate nu cred ca exista!

| Kazumi a răspuns:

La asta te pot ajuta eu.Eu nu aveam rezistenta dar am inceput cu 5 ture teren mare.a doua zi am dat 7.A 3 zi am dat 9, si uite asa am ajuns la 25 alergare cu putina viteza si fara oprire. Daca vrei poti. Spor la ture big grin

| BadResonance a răspuns:

Oasele persoanelor care alearga la viteze foarte mari sunt mai lungi, iar calcaiul lui Ahile este cu 12% mai mic decat in cazul celor care nu pot sa alerge foarte repede. Daca nu faci parte din categoria atletilor profesionisti, exista cateva sfaturi pe care poti sa le urmezi daca vrei sa alergi mai repede.

Regleaza-ti postura. Daca iti petreci multe ore pe zi stand la birou, postura pe care o adopti influenteaza viteza cu care alergi. Pieptul devine mai rigid, spatele isi pierde din forta, iar umerii sunt adusi in fata, facand alergatul mai dificil. Trebuie sa stai dreapta si sa iti relaxezi muschii pentru a alerga cat mai repede.

Foloseste forta bratelor. Mainile si picioarele trebuie sa fie perfect sincronizate in timp ce alergi. La pornire, o palma trebuie tinuta in zona barbiei, iar cealalata in dreptul soldurilor. Inainte sa incepi alergarea, misca-ti bratele si relaxeaza-ti umerii.

Mareste viteza treptat. Daca nu esti obisnuita sa alergi repede, nu poti sa faci acest lucru brusc. Este nevoie sa maresti viteza treptat pentru a te obisnui cu noul ritm si a nu te suprasolicita. La inceput, trebuie sa alergi pe distante mai mici pentru a nu afecta muschii. Odata ce te obisnuiesti cu viteza, potin mari distantele treptat.
Uite si sursa: http://a1.ro/lifestyle/health/afla-cum-poti-sa-alergi-mai-repede.html

Bafta!:))

| KingCobra a răspuns:

Alerga in fiecare zi, incepe cu cateva minute la viteza mica, creste din 2 in 2 zile viteza si timpul.

| leonardrd a răspuns:

Exerseaza,facand mult mai mare distanta pe zi ce trece.Incepe cu 10 m.Eu in claa am un baiat (sunt clasa a-IV-a) si la 50 de m in 4 secunde.Succes

| Andrey_Andrey_1999_CDsZ a răspuns (pentru leonardrd):

Nici campionul mondial nu scoate atât, dar scoate unul de clasa a 4?

| MrCozzmin a răspuns:

Buna!
1.Imbracamintea trebuie sa fie una lejera!
2.Inceraca sa alergi pe varfuri!
3.Fa genoflexiuni (vreo 20-30 pe zi)
4.Si incerca sa alergi incet de cate ori te plictisesti, asa muschi se vor dezvolta!
Sper ca te-am ajutat!

| Larysu a răspuns:

Prin antrenament. Inceara de fiecare data sa alergi cu viteza maxima si sa alegi pe o distanta mai mare fata de cea de data trecuta.

| Lighteen a răspuns:

Din prima nu se poate. Trebuie sa te antrenezi. Eu m-am dus la atletism timp de 2 ani si acum alerg de 3 ori mai mult si mai repede, in functie de ce specialitate am facut. [Viteza (50, 60,100m) si Rezistenta (minim 1000m) Daca o tii tot asa cam in 4 luni o sa fii mult mai buna.

| leeya explică (pentru Lighteen):

Dar eu ma atrenez.

| enola11pink a răspuns (pentru leeya):

Inspiri pe nas şi expiri pe gură.

| alex23198 a răspuns:

Pai doar cu antrenament.Eu nu am fost niciodata bun la viteza doar la rezistenta si joc fotbal de vreo 8 ani si de fiecare data incerc sa ma epuizez de multe ori prietenii imi zic daca ma mai opresc.In clasa a 6-a am scos 8, 6 la viteza in clasa a 9-a am scos 7, 7 o diferenta mare prin exercitiu.Incearca ca vara sa alergi pana cazi din picioare si asa o sa reusesti, sari coarda si fai genoflexiuni zilnic