| Bogdan1241 a întrebat:

Daca fac exercitii de tip plank, flotari, flotari inclinate, etc, fara greutati, imi pot inceta cresterea?
Referitor la ultima ulima intrebare pusa, daca ma gandesc mai bine le practic acasa.
A si chestia e ca sunt destul de scund, de asta sunt asa de precaut, ca de aveam 180 nu mai intrebam(;
Funda

5 răspunsuri:
| MihaiSpeedster a răspuns:

Nu. Planking si flotari inclinate fortifica trunchiul. Exercitiile cu greutati. gen ridicat haltere deasupra capului, impins haltera de la piept in pozitia culcat si altele iti afecteaza incheieturile si pot incetini cresterea. Daca vrei sa te inalti pune-te pe inot, baschet, aerobica.
Bafta!

| Bogdan1241 explică (pentru MihaiSpeedster):

Ok deci practic cam orice exercitiu fara greutati il pot face nu?

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Bogdan1241):

Da

| Cosmin86 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Serios? Pot incetini cresterea? Poti sa ridici si 120 kg deasupra capului si o sa cresti FIX LA FEL, mai documenteaza-te.

| MasterYii a răspuns:

Cresterea in inaltime nu e afectata de astfel de exercitii.
Sunt cateva care afecteaza cresterea in inaltime a oaselor insa sunt cazuri rare.