| GabrielKOWALSKY a întrebat:

Daca fac sala si NU vreau sa slabesc mai trebuie sa fac incalzire?

10 răspunsuri:
| AnastasiaK a răspuns:

Da, categoric trebuie sa faci incalzire. Incalzirea reprezinta o tranzitie catre momentul in care incepi antrenamentul propriu-zis. Cu alte cuvinte, organismul tau se acomodeaza cu efortul. Se accelereaza circulatia, respiratia, se incalzeste la propriu masa musculara, etc. In fine, ca sa nu fac teoria chibritului aici, iti voi spune pe scurt: Da, trebuie sa faci incalzire, incalzirea previne anumite accidentari, incalzirea e buna laughing

| Vvistula a răspuns:

Logic ca mai faci, daca nu vrei sa slabesti eventual nu faci cardio

| DovleacTurbat a răspuns:

Lol, ce treaba are incalzirea cu slabitul?

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Nu are legatura daca vrei sa slabesti sau nu, incalzirea o faci ca sa eviti febra musculara.

| GabrielKOWALSKY explică (pentru WhatABeautifulDay):

Fac de ceva cateva luni bune acasa, fara incalzire, si nu am facut decat a2 zi febra

| WhatABeautifulDay a răspuns (pentru GabrielKOWALSKY):

Vorbesc in mod general, faptul ca tu esti mai activ si organismul tau e mai obisnuit cu miscarea e ceva ce nu am cum sa stiu.
Sau daca faci 5 genuflexiuni si 10 abdomene si il numesti antrenament, din nou, nu am de unde stii, pentru daca asa sta treaba normal ca nu ai febra musculara, am spus in mod general rolul incalzirii.

| Louys a răspuns:

Da, pentru a avea corpul pregatit de antrenament.

| Al999 a răspuns:

Incalzirea se face pentru a pregati corpul de antrenamentul propriu-zis, sunt cazuri in care foarte multi se accidenteaza din cauza ca nu au facut incalzire.
Plus ca nu are nicio legatura cu slabitul.

| GabrielKOWALSKY explică (pentru Al999):

Incalzire = miscare
Miscare = ardere kalorii
Ardere kalorii = slabit
Right?

| Al999 a răspuns (pentru GabrielKOWALSKY):

Incalzirea se face cateva minute, nu este cardio.
Daca stai sa o ei asa : astazi bag brate inseamna ca slabesc pentru ca este miscare?
Conteaza foarte mult si alimentatia.