| Porcar a întrebat:

Dati-mi va rog niste exemple de program de antrenament in care sa-mi antrenez aceiasi muschi de 2 ori pe saptamana.

Răspuns Câştigător
| Paul754880338 a răspuns:

Ca sa alcatuiesti un program ai de tinut in balanta cativa factori. Acestia sunt : intensitate (greutatea de pe bara), volumul ( numarul de serii si repetari), pauza ( dintre seturi) si odihna (zilele dintre 2 antrenamente ale aceleiasi grupe). Daca faci asta mai des, sigur va trebui sa sacrifici intensitatea pentru ca timpul de recuperare este mai mic, ceea ce nu pare sa serveasca prea mult masei si fortei musculare, ci mai degraba entuziasmului tau. Deci, ai grija! Nu cred ca esti pe directia buna. Apoi, de ce trebuie sa te incadrezi cu antrenamentele intr-o saptamana? Ce se intampla daca tot corpul ar fi antrenat in 8 sau 10 zile? Ai totusi in vedere intensitate, executia corecta si moderatia. Este o limita fragila intre stimulare si exterminare, daca ma intelegi ce vrea sa zic. Succes!

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Poti face 4 antr. pe saptamana: upper body si lower body, cam asa ma antrenez eu acum.

Sau poti face push-pull-legs, dar asta implica 6 antr pe saptamana si o sa te supraantrenezi.

| Porcar explică (pentru Cosmin86):

Si upper lower ti se pare ca da roade?

| Porcar explică (pentru Cosmin86):

Cum il ai organizat pe zilele saptamanii?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Porcar):

Da, am crescut in masa si forta.

Organizarea mea pe o saptamana e asa:

luni - karate
marti - upper body ( 2 tipuri de tractiuni+1 ramat, impins pentru umeri, impins pentru piept, flotari la paralele)

joi - karate
vineri - lower body: genuflexiuni, indreptari, fandari, gambe, exercitii pentru core

sambata sau duminica: antrenament de echilibru (gen flotari pe mingi, flotari cu saritura, etc.). Aici folosesc mult mingile fitness.

| Yoyo12345 a răspuns:

Parerea mea este ca te obosesti absolut degeaba, nu vei avea rezultate mai bune daca bagi aeeasi grupa de 2 ri pe saptamana. Muschii trebuie sa se refaca o data pe saptamana este suficient, mai bine odata si bine decat de 2 ori si prost

| Porcar explică (pentru Yoyo12345):

Am auzit ca ar fi mai eficient de 2 ori pe saptamana ca muschii intr o luna au 8 stimuli de a creste in loc de 4.