| Gamato a întrebat:

Heloow TPU, m-am gandit sa ma apuc sa fac niste exercitii pentru a-mi tonifica muschii. Nu sunt foarte slab si nu sunt chiar bine facut, am incercat sa merg o luna la sala dar nu e de mine.
Asa ca am cautat pe net mai multe exercitii foarte folositoare. Problema mea este ca nu stiu ce sa fac ca in aceeasi perioada de timp in care fac exercitiile sa ma mai si ingras putin, sa fiu putin mai solid.Am cautat tot felul de diete care mai de care mai aiurite cum ca daca mananci foarte repede si la un interval de 2 ore o sa ma ingras(mancand asa m-as sinucide). Asa ca va rog sa-mi dati niste idei cam ce ar trebui sa mananc pentru a face acele exercitii si mai folositoare. Fundita pentru cel care imi da o idee buna!:d

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Ca sa nu-ti umplu de scris :
http://www.getfit.ro/......acasa.html

Pai vrei sa te ingrasi sau sa fii mai solid? Ca nu e acelasi lucru, poti pune 5 kg de grasime ( atunci te ingrasi ) sau 5 kg de muschi ( atunci esti mai solid ).

Pentru ce vrei tu ai nevoie de vreo 4-5 mese pe zi, in care conteaza in ordinea prioritatii :

- proteine ( carne, branza, oua )
- carbohidrati ( orez, cartofi, quinoa, paste, etc. )
- fibre vegetale ( fructe, legume )
- grasimi sanatoase ( masline, nuci, etc.)

Vezi pe site-ul ala sau pe culturism.ro ( sau pe ORICE site de specialitate ) detalii.

In principiu ai nevoie de 2 grame de proteina /kg-corp zilnic, daca iti asiguri asta esti ok.

4 răspunsuri:
| Rawrrr123 a răspuns:

Daca vrei sa cresti in masa musculara, nu sa pui doar grasime pe tine.Incearca sa ai in jur de 5-6 mese pe zi, 3 principale si 2-3 gustari. Mananca multa carne d epui, peste, curcan, bea lapte, mananca fructe si legume acum cat mai poti si nu, incearca sa mananci mini o felie de paine la fiecare masa.Ideea e sa ai un meniu variat care sa cuprinda tot ceea ce corpul tau iti cere.Si pentru cresterea in masa musculara, de obicei iti trebuie greutati mari... si acasa nu prea stiu cum poti creste in masa musculara.Incearca totusi sa mai mergi o luna-2-3 la sala.

| Gohst a răspuns:

Incearca asta:http://blog.vitaclub.ro/program-exercitii-ardere-grasimi/

P.S:te ajuta si la tonifiere

| Ceicoschi123 a răspuns:

Salut Gamato, am eu o idee pentru tine in fiecare zi cand vr sa mananci de duci la masa mananci foarte putin si foarte des si cu muschii ii trebuie foarte grea fa multe abdomene pe zi si flotari te ajuta foarte mult cum m-a ajutat si pe mine.
Baftawinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ceicoschi123):

Cu abdomene si flotari nu prea pui muschi, dezvolti putin partea de jos a pieptului si partea de sus a abdomenului, cam atat.