| ForeverWarrior a întrebat:

Sal.Acum un an si vreo luna m-am apucat de culturism acasa(am destul echipament) si atunci aveam 188 cm,60, 8 kg si 16 ani si noua luni.Acum am 188 cm 73kg 17 ani si 10 luni si grasimea corporala 10 % dupa un calculator de pe net.Eu vreau acum sa ma apuc de sala ca nu prea imi mai ajunge echipamentul si nu se mai merita sa cumpar.Credeti ca pe la 20 de ani daca trag tare o sa pot concura la concursuri de culturism? fara sa iau inca proteine deoarece nu am bani.A si inca ceva cand e necesara centura de culturism si la ce exercitii? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Sportul asta fara bani nu se poate.

Daca tu nu ai bani sa-ti cumperi suplimente, cum o sa-ti asiguri o alimentatie pentru culturism, care e de vreo 3-4 ori mai scumpa decat suplimentele?

8 răspunsuri:
| robijam a răspuns:

Destul de posibil sa poti concura peste cativa ani daca mentii acest ritm.

| Vladuthz a răspuns:

De ce ai vrea sa iei proteine nenatural? Scuza-ma ca-ti zic, ar fi cea mai mare prostie pe care ai putea sa o faci, in special in calitate de baiat (care se presupune ca ar trebui sa gandeasca). Daca doresti proteine, le poti lua foarte bine din alimentatia adecvata bogata in proteinele corespunzatoare, spre exemplu, eu de cand ma stiu mananc in fiecare dimineata oua (cand eram mic cate un ou, de pe la 9-10 ani cate doua oua, iar de la 14 ani in sus mananc cate 3 oua in fiecare dimineata, uneori si 4). Oul are absolut toate acele 20 de proteine necesare organismului. Si nu numai asta, mai sunt o gramada, serios nu te apuca sa bagi cacaturi in tine, tu poate vorbesti de batoane proteice (alea mai sunt cat de cat permise) insa daca te referi la pastile ce le iau culturistii, nu o face. Acele pastile iti cresc masa musculara, iar dupa ce te opresti din facut, muscii aceia se transforma in grasime si vei arata groaznic. Good example, Arnold Scnarhnweger (sau cum dracul s-o scrie).

| Cosmin86 a răspuns (pentru Vladuthz):

1. Arnold a luat STEROIZI, nu proteine

2. e imposibil anatomic ca muschii sa se transforme in grasime, mai citeste

3. nu exista "proteine nenatural", orice proteina e naturala, chiar si din prafuri si pastile.

Mai documenteaza-te inainte sa aberezi si uita-te si la sportivi care nu au folosit steroizi ( ex. Frank Zane, cum arata la batranete )

| Vladuthz a răspuns (pentru Cosmin86):

Un tovaras de al meu a stat in camera cu un fost culturist, si efectiv l-a vazut cum arata dupa ce se lasase. Toate formele lui se lasase si erau grasime efectiv. Tu daca bagi batoane si alte rahaturi in tine, nu te hranesti natural. Adevarat, iei de acolo proteine, insa pe langa proteine, bagi si altceva in organism. Absolut tot de pe piata asta este plin de chimicale, chiar si pastrama care o cumperi de la magazin. De aceea singura carne care eu o mananc e cea de vita cumparata de la abator, pe care mi-o bat singur si mi-o fac. Atata timp cat ai posibilitatea de a te hrani natural, nu vad de ce ai baga batoane si alte din astea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Vladuthz):

Esti convins ca si carnea de la abator e 100 % naturala? Si ca vitele alea nu au fost indopate cu hormoni sau mai stiu eu ce? happy

p.s. : culturistii folosesc steroizi, nu suplimente, e cu totul altceva. chestia cu grasimea nu are treaba cu proteine, cand te lasi de sala caloriile pe care le ardeai la antrenamente trebuie sa le scazi din alimentatie, altfel LOGIC, se vor depune sub forma de grasime.

| Vladuthz a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu sunt 100% convins, insa pentru moment este metoda cea mai sigura, daca pot spune asa, de a ma hrani. Este alegerea ta, faci cum doresti, insa atata timp cat te poti hrani asa cum vrea mama natura, nu vad de ce ai face-o altfel.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Vladuthz):

Singura metoda sa ma hranesc "cum vrea mama natura", e sa am ferma mea si toate animalele si plantele de acolo sa fie crescute natural, fara ingrasaminte si alte alea, cum faceau taranii pe vremuri

| ForeverWarrior explică (pentru Cosmin86):

Deci ce crezi e realist scopul meu?

| Cosmin86 a răspuns (pentru ForeverWarrior):

Sportul asta fara bani nu se poate.

Daca tu nu ai bani sa-ti cumperi suplimente, cum o sa-ti asiguri o alimentatie pentru culturism, care e de vreo 3-4 ori mai scumpa decat suplimentele?