| anonim_4396 a întrebat:

Sal.
Cum vi se par prafurile sau proteinele sau chestiile alea pentru sala? pentru sportivi? de la batoane pana la cutii cu praf din ala ce l amesteci cu lapte tra lala... e bun? e bine sa iei? de ce e bine si de ce n ar fi? mc.

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Sunt mancare concentrata, singurul lucru care ti-ar putea face rau sunt indulcitorii artificiali, asa ca ai 2 variante :

- cumperi fara niciun indulcitor
- cumperi produse de calitate ( mai scumpe )

cele mai populare sunt cele din zer ( obtinut din lapte ).

Batoanele sunt niste porcarii, au putine proteine, zahar si ciocolata, cele sub forma de praf sunt mult mai bune.

E bun sa te ajute sa-ti asiguri necesarul proteic fara sa-ti fortezi stomacul mancand 1-2 kg de carne pe zi.

| ionif a răspuns:

Nu, nu e bun.De fapt nimic nu e bun da ma rog.Nu va mai bagati toate prostiile in voi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ionif):

De ce? e mai bine sa bagi 2 kg de carne / zi si sa-ti fortezi ficatul ca naiba?

| ionif a răspuns (pentru Cosmin86):

Ma nimic in exces nu e bun.Aa si apropo nu prea mananc carne asa ca nu prea imi pasa de ea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ionif):

Pai tu nu, ca nu ai ca obiectiv acumularea masei musculare. Dar pentru cei care vor muschi si forta, suplimentele alea sunt foarte bune. Sa renunti la ele ar insemna sa mananci o cantitate exagerata de mancare ( muschii nu cresc cu aer ).