| CriDenise5 a întrebat:

Salut, acum recent de 4 zile m-am apucat de sala. am 16 ani 1.70 si 46kg si vreau sa ma ingras pentru ca sunt slab si fac cu un prieten care el stie, mananc pe zi dimineata cand ma trezesc ovaz cu lapte apoi 130g de orez basmati 170g de piept de pui apoi inainte sa ma duc la liceu mananc vreo 70g de orez gol, mai mananc vreo 2 hamburgeri la liceu seara dupa ce vin de la antrenament mananc orez cu piept de pui cum am mancat de dimimeata si dupa iar orez gol. Ce ziceti? in 1 luna ma ingras 50kg? vreau sa arat bine pana in vara, eu am 16 ani dar nu sunt dezvoltat arat de 14. si daca nu spuneti-mi ce sa mananc. dau funda

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Si unde sunt vitaminele si mineralele?
Ca orezul cu pui in cantitate mare te umfla un pic, dar iti produce avitaminoza, fiindca nu-i pic de vitamine in ele, sa poata lua, si curand vei avea probleme cu inbalans hormonal, stari de rau, samd. Esti totusi in crestere si este vital sa te hranesti sanatos, fiindca puiul cu oerz NU contine toti nitrientii de care are nevoei un corp de copil in plina dezvoltare!

O masa corecta trebuie sa contina
1/3 legume proaspete sau gatite
1/3 carne - 250-250gr pentru ingrasat
1/3 carbohidrati (paine, orez sau alta cereala)

si tu ai nevoie de 3 mese pe zi, ca cea mentionata mai sus!

| Violleta2022 a răspuns:

Inca ceva: sala nu te ingrasa, dimpotriva!
In plus, sala nu este recomandata copiilor sub 20 de ani, fiindca blocheaza sistemul hormonal de crestere.

| CriDenise5 explică (pentru Violleta2022):

Ar trebui sa nu mai vorbesti in necunostiinta de cauza, documenteaza-te intai

| Violleta2022 a răspuns (pentru CriDenise5):

M-am documentat foarte bine!
Chiar imi pare rau ca dr. mihaela nu mai este pe forum, sa-ti spuna ea cum sta treaba cu sala si inhibarea hormonilor de crestere la copii sub 20 de ani.

| Violleta2022 a răspuns (pentru CriDenise5):

Ia de mananca sanatos ca orez cu pui nu-ti aduc nici un aort de vitamine sau minerale si lasa prostiile ori sala, daca vreis a te dezvolti ca un copil nromal si sanatos.
Sala INHIBA cresterea in inaltimea si dezvoltarea corecta a organelor, de aceea nu este recomandata pana nu se opreste cresterea ta.

| Violleta2022 a răspuns:

Cand ai doar 1.70 m la anii astia nu te apuci de sala, uite de ce, mai jos, citind povestea baiatului astuia:

Uite aici un baiat de 19 ani, care regreta ca a facut sala:

"în 15 Ianuarie | Anonim întreabă:
Salut, am si eu o intrebare, am 19 ani si am inaltimea 1.72, de la 16 ani nu am mai crescut deloc.
Imi poate spune cineva de ce?
Parintii, mama are 1.60 iar tatal 1.77, vreau sa mentionez ca de la 15 ani m-am apucat de sala ajungand la 18 ani sa ridic 100 kg la picioare poate asta sa fi avut un efect negativ asupra cresterii sau coloanei? Mai este posibil cumva sa ajung macar la 1.75? Si daca da, cum?"

sursa:
https://www.tpu.ro/......cineva-de/

Sala poate afecta cresterea printr-un mecanism mult mai complex: cresterea in masa musculara mobilizeaza prea multe proteine si nu mai rama suficiente ca sa sustina cresterea in inaltime. Iar regimurile hiperproteice inhiba cresterea in inaltime, fiindca inhiba secretia de hormon de crestere. Prin urmare, in adolescenta cam trebuie sa alegi intre muschi mari sau crestere in inaltime.
NU orice sport ajuta cresterea in inaltime, unele o inhiba (in special cele care includ masa musculara mare sau efort excesiv ca gimnastica).
Favorizeaza cresterea in inaltime mai ales sporturile in aer liber (expunerea suficienta la soare este foarte importanta), cele care includ alergare si sarituri, precum si inotul, fiindca apa anuleaza gravitatia si lasa libere cartilajele de crestere.

| CriDenise5 explică (pentru Violleta2022):

Doamna s-au facut experimente pe baza asta, acum 10 ani se credea chestia asta, posibil ca baiatul sa vi avut cartilajele inchise deja. Am prieteni care au facut sala 1 an si au crescut si 10cm, nu mai credeti toate prostiile, dai raspunsuri proaste tuturor am vazut, nu mai dezinforma lumea ca din cauza ta unii nu mai stiu ce sa creada. Si chiar daca ar fi fost asa, trebuie sa tragi deasupra capului kg foarte multe, si eu nu trag deasupra capului, si te rog nu mai da informatii false, ca nu mai esti in 2010 sa crezi asta

| Violleta2022 a răspuns:

Am gasit si raspunsul doctoritei Miheala (vezi raspunsul userului Brigaela):

https://www.tpu.ro/......auzit-din/

| Mirel4412 a răspuns:

Daca tu mananci numai orez ce crezi ca realizezi? Trebuie sa ai 4-5 mese pe zi cu carne si legume, smoothie-uri si fructe. Tu nu trebuie sa mananci ce mananca si prietenul tau, el poate vrea sa nu se ingrase. Daca totusi vrei sa te ingrasi, nu manca fast-food, o sa iei in greutate cu probleme la inima.

Pe langa alimentatie si sala, foarte important este somnul, culca-te la 10-11 si trezeste-te la 8:00-9:00. Poate nu esti obisnuit, dar orarul asta prezinta diferente majore la masa musculara. Nu o asculta pe Jassmina cum ca sala nu e pentru copii, sistemul ei de neuroni s-a blocat demult.

| Catalin77945 a răspuns:

Https://tdeecalculator.net,intai calculezi caloriile aici in facut de cate ori faci antrenament (e doar o estimare, dar e destul de apropiata) dupa vezi cat iti da mentenanta, tu adaugi 300-500 kcal peste val din calorii a mentenantei.

Asa faci lean bulk si nu vei pune nici exces mare de grasime, chiar mai deloc, acum la ce sa mananci e imp sa stii sa-ti calculezi caloriile.De regula e bine sa ai undeva la 1, 6-2g/proteina /kg cand faci fie bulk fie cut, desi la bulk poti sa mai scazi putin daca oricum o sa fii in surplus la finalul zilei.

Acum alta problema e ca pana in vara sunt cateva luni, poti face transformari vizibile dar nu de genul azi ai 50 de kg maine ai 100 dar numai muschi si esti mega, daca intelegi ce spun, adica astea vin in timp.Si e imp sa nu te ingrasi rapid, pentru ca daca te ingrasi fff rapid din greutatea acumulata marea maj o sa fie grasime in loc de muschi, oricum poti cauta planuri la ce sa mananci pentru caloriile tale, dar tine minte sa ai proteina/zi, de restul poti sa mananci tu ce vrei gen mai multi carbo sau mai multe grasimi(lactate/branzeturi)

| Cehoslovacia a răspuns:

Tocmai pentru ca doresti sa te ingrasi 50 de kg intr-o luna nu o sa iti raspund la intrebare...
pune mana si documenteaza-te serios, incearca cel mai ok pentru tine lean bulk si un dirty bulk ar merge daca nu iti permiti cine stie ce mancare de calitate si multa, muschii nu se pun cu ce mananci tu, stii cam cate kcal mananci pe zi? sa vorbim mai academic happy

| CriDenise5 explică (pentru Cehoslovacia):

Ma refeream sa ajung la 50kg, adica 4kg cam asa. nu m-am exprimat eu bine