| Antonies a întrebat:

Am 15 ani și vreau să mă apuc de sală. Nu vreau să slăbesc pentru că sunt slab, Daia vreau să mă duc la sala. adică dacă nu cresc in greutate măcar să cresc în masă musculară. Aveți niște sfaturi pentru mine? Sau știți ceva de care trebuie sa țin cont sau să bag de seamă? Spuneți.mi dacă fac o alegere bună, dacă o să mă ajute (40 kg la 15 ani nu prea e ok, nici mă înălțimea mea ) dau funda și aștept tot mai multe răspunsuri happy

10 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

N-ai sa gasesti raspunsuri pe TPU...
Creaza un topic aici, unde cu siguranta vei primi raspunsurile dorite : http://www.culturism.ro/forum/incepatori

| Super0Game a răspuns:

Nu face inca sala.Incearca sa te ingrasi iar daca nu poti nu te apuca de sala pana peste 2 ani!

| Antonies explică (pentru Super0Game):

De ce? Sunt copii de clasa a 6. a și a 7.a la mine în oraș care fac sală. De ce nu recomanzi să merg la sală?

| Nigirishimete a răspuns (pentru Antonies):

O sa iti strici coloana vertebrata si nu o sa mai cresti asa ca mai asteapta 2-3 ani sa mai inalti putin, tu chiar trebuie sa te iei de altii?

| Antonies explică (pentru Nigirishimete):

Păi mna, nu știu pe cine să cred. Părerile sunt împărțite. Multă lume spune că de la 16 ani e recomandat să începi iar ații de la 17/18/20.

| Super0Game a răspuns (pentru Antonies):

Cel mai bine e sa te mai ingrasi putin ca esti cam slabut si dupa sa incepi

| Antonies explică (pentru Super0Game):

Asta e treaba, nu pot să mă îngraș oricât aș mânca de mult. Eu chiar mănânc dar nu se pune nimic pe mine. Daia vreau să mă apuc și de sală, să cresc în musculatură dacă în „șuncă" nu pot.

| GeoforceExperience a răspuns (pentru Antonies):

Ce inseamna ca mananci mult? Mananci 1 - 2 kg de carne 5-10 oua branza multa / iaurt, shakuri proteice

| Afrojeak a răspuns:

Ar trebui sa mananci mult, multi carbohidrati dar si proteine, sa schimbi exercitiile la 1-2 luni, sa nu pui greutati mari la inceput, invata toate exercitiile cu greutati mici, repeti pana faci perfect!