| MarinV1234 a întrebat:

Salut! Am 16 ani si sunt baiat si ma tenteaza sa imi iau proteine pentru sala si voiam sa stiu daca e ok? Mentionez ca am facut sala 5 luni.

14 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Poti sa iei, dar nu uita ca alea conteaza 10%, alimentatia conteaza 90%.

Asta e o greseala tipica de incepatori: se concentreaza foarte mult pe ceva ce conteaza doar 10%... si apoi, chiar daca iau o gramada de produse, vad progrese foarte proaste si se intreaba aiurea de ce happy

| SingleForOne a răspuns:

Alimentatie sanatoasa si regulata, sala, alergare si incalzire, meditezi (adica, lucrezi la respiratie si sistemul circulator), si in final vei iesi de zeci de ori mai bine. Daca vrei multe proteine, poti consuma multe fructe si legume bogate in proteine, chiar si batoane de ciocolata sau carne, insa in mod regulat. Posibil sa dureze mai mult, dar merita mult mai satisfacator decat praful de proteina.

| AnastasiaK a răspuns (pentru SingleForOne):

Tu faci misto asa-i? "Fructe si legume bogate in proteine"... Daca e cineva care are acces la internet si zice asta in mod serios, il rog frumos sa se dea cu capul de pereti pana ii vine mintea inapoi.

| timidu89 a răspuns:

Stai cuminte, ca probabil nu ai bani de alea scumpe, astea ieftine te pot lasa si impotent chiar, poate chiar mai rau. Si cand le lasi iti dispare si masa musculara. Cel mai bine e sa te apuci de la 18 ani si fara pastile sau prafuri.

| AnastasiaK a răspuns (pentru timidu89):

Vad ca iar au venit pe aici toti necunoscatorii care au si ei pareri cand vine vorba de nutriție si sport laughing

Incantata sa vă cunosc! Eu o să fiu aia care vă intreaba mereu pe baza caror studii/cator ani de experiență in domeniu vă bazati opiniile big grin

| SharpEagle a răspuns:

Daca vrei o structura musculara care sa te tina toata viata, sa fie robusta, bine inchegata, nu forta procesele de dezvoltare, nu le accelera doar din comoditate. Daca mananci proteic (piept de pui, carne de vita, iaurt, parmezan, nuci si alune de tot felul etc), atunci nu ar trebui sa mai iei acele prafuri, ele iti vor chinui ficatul si pancreasul.
Mergi la sala pentru a fi "fit", nu doar pentru a te umfla. Pentru a fi mai rezistent, mai bine legat, mai bine conturat, chiar daca nu vei fi masiv.
Vei vedea ca in viata reala esti mult mai avantajat de o musculatura de tip "gimnast", decat una de tip body builder.
https://myidealmen.blogspot.com/......nasts.html
Construiesti cu pasi mici, dar siguri, trainici.

| Antopuff a răspuns:

Proteine praf nu, încearcă sa le iei din ce mănânci.

| 44mon a răspuns:

Dacă faci mișcare și ai o alimentație sănătoasă și regulată, este în regulă. Cu condiția să fie niște proteine calitative. happy

| PRaPRa a răspuns:

Daca vrei sa faci ciroza pana la 30 de ani, ia proteine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru PRaPRa):

Pai si tu iei proteine... ca se gasesc in carne, branza, oua, peste, migdale/nuci, mazare, fasole, linte, naut, soia.

Si eu am folosit suplimente. si am 35 si nu am nicio ciroza, chiar am ficatul perfect sanatos (tocmai mi-am facut in toamna analize complete, inclusiv ecografie).

| PRaPRa a răspuns (pentru Cosmin86):

El are totusi 16 ani inca se dezvolta si in aceasta perioada organele sunt mai sensibile.
Una este la 30+ alta este la 16

| Cosmin86 a răspuns (pentru PRaPRa):

Vorbesti de parca ar fi pastile... sunt practic mancare concentrata, tot din mancare sunt extrase.

Eu am 35 acum, dar am folosit de la 17.

| DariusC2K7 a răspuns:

Să nu iei chimicale, mănâncă fie carne fie linte. Ele au foarte multe proteine.

| raMLesS a răspuns (pentru DariusC2K7):

Esti batut in cap