| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 17 ani, 185 cm si 65 kg. As vrea sa ma apuc de sala. Am mai fost( acum 4 luni) la sala circa 2 saptamani si nu puteam sa imping prea mult la piept, nici cu bara goala nu ma descurcam, iar cand lucram la abdomen cand lucram mai mult de 3 repetitii ma durea burta si imi venea sa vomit.
Ceva sfaturi si pentru mine?
(am facut analize, a iesit ok totul; am doar prea multe proteine in sange, de unde mi s-a recomandat sa fac sport; nu fac deloc)

13 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Eu nu stiam ca proteinele se gasesc in sange, asta este nou pentru mine. :/. eu la inceputul salii (undeva pe la 17 ani, acum am 24) am fost ca tine. 172 inaltime, 50 kg. bara goala era un efort. acum am 73 kg (aceeasi inaltime totusi crying ) si fac pieptul cu 65-75 kg happy. la inceput totul e greu, dar ai oamenii de la sala sa te ajute, sa iti fie spotman (cauta p youtube). si abdomenul lasa-l pentru mai tarziu, ca la cat de slab esti, nu ai neaparat nevoie de el la inceput. ia antrenorul la intrebari, ia fiarele alea si trage de ele corect, incet, concentreaza-te asupra muschiului cand il lucrezi. eu am 7 ani de sala, dar cu rupturi de ligamente, oase, operatii, pauze de 5-6 luni odata...ambitioneaza-te sa faci treaba, nu sa te bati in greutati cu altii. fa totul cu cumpatare si creier si bara aia goala in 4-5 luni o sa iti fie exercitiu de incalzire

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vorbeste cu antrenorul si iti va da exercitii mai usoare

| florynmondialul a răspuns:

Uite aici sfaturi date de profesionisti nu de amatori:www.culturism.ro gasesti tot ce ai nevoie cap-coada

| NDC12 a răspuns:

Cum sa ai prea multe proteine in sange? laughing

Daca ar fi asa ar fi perfect, dar din pacate nu e.

Daca nu te descurcai nici cu bara goala e grav.

Ce sfaturi vrei mai exact? Mergi la sala, minim 5 mese pe zi bogate in proteine si carbohidrati + odihna, minim 8 ore de somn.

Ridica maximul de greutati pe care il poti, in asa fel incat sa faci 10 repetari /serie.

| TheAG a răspuns:

Fumezi sau bei? daca da atunci nu mai fa acest lucru daca vrei sa fie ok cu sala..trebuie sa o iei incet azi putin maine mai mult si tot asa...trebuie sa ai rabdare..si ti-a fost rau pentru ca ai mancat inainte de antrenament happy

| NDC12 a răspuns (pentru TheAG):

Inainte de antrenament trebuie sa mananci, dar cu o ora inainte.

Exact, trebuie rabdare, dedicatie, odihna, alimentatie, antrenament.

Era o vorba :

" Nu am ajuns azi unde mi-am propus, dar sunt cu o zi mai aproape "

Răspuns utilizator avertizat
| CristinaEly a răspuns:

Incepe exercitii usoare dar fale zilnic...si in timp poti sa le extinzi happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru CristinaEly):

De ce zilnic, muschii si forta se dezvolta in zilele de pauza

ai vreo tangenta cu sportul asta sau doar comentezi si tu?

| CristinaEly a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu cred ca daca ai parte de un somn odihnitor dupa sport se dezvolta tot corpul nu numai muschii

| Cosmin86 a răspuns (pentru CristinaEly):

Dupa un antrenament intens ( de genul care chiar conteaza ) muschii au nevoie de cateva zile sa se refaca, daca chiar vrei sa progresezi

| NuiBaiBa a răspuns:

Fa exercitii acasa o luna doua urmeaza un program de antrenament acasa iincearca passion 4 porfession e gratis si e cea ce ai nevoie

| Cosmin15 a răspuns:

Cel mai bine cred ca ar fi sa continui mai ales daca ti s-a recomandat, sportul ajuta mult si iti da si o stare destul de placuta cu timpul ai sa vezi ca te obisnuiesti si o sa-ti placa tare mult tongue, succes!