| sanea123456789101112 a întrebat:

Am si eu o problema...As vrea sa slabesc putin macar 5kg...Am 62 de kg la inaltimea de 1, 62m.Problema cea mai mare este ca am o problema de sanatate care nu-mi permite sa fac efort mai mare.Din cauza tratamentului cu antibiotice de cand eram mai mica m-am cam ingrasat mult.Cu cat cresteam mai pierdeam in greutate pentru ca cresteam.Dieta mie foarte greu sa tin tinand cont ca nu prea ma pot abtine si pentru ca luand in considerare ca traiesc intr-o fa milie nu prea instarita care sa-si permita dimineata furcte in fiecare zi peste sau chestii mai sanatoase. Poate cineva din voi a trecut prin asa ceva sau poate se pricepe.Cum pot sa scap de kilogramele in plus?

Răspuns Câştigător
| nugasescusernameliber a răspuns:

Daca efort nu poti face intens sunt anuite exercitii usoare recomandate si celor bolnavi sau in recuperare, de genul pilates sau yoga, cauta pe Youtube serii pentru incepatori. Si asculta-ti corpul, el iti spune cand il fortezi, sa stii ca nici o viata sedentara nu te ajuta deloc!
Daca dieta nu poti tine datorita situatiei financiare, e putin mai greu. Nu poti adopta o dieta proteica fiindca stim cu totii cat costa carnea si alimentele sanatoase. Dar ouale sunt ieftine, fasolea este plina de proteine si fibre, varza este o leguma bogata in vitamine si mai ieftina decat hartia igienica. Morcovii sunt accesibili, ciorbele sunt prea des si gresit neglijate. Merele nu sunt asa lux in aceasta perioada, mai ales cele romanesti, deci se gasesc si alternative la mancarea sanatoasa dar scumpa.
Zaharul din pacate trebuie eliminat. Incearca sa reduci putin si din carbohidrati, stiu ca familiile cu un venit mai pic se axeaza pe cartofi si paine, mamaliga cat incape dar fiindca tu nu faci nici efort nu prea ai unde consuma energia furnizata de 3 portii de paine pe zi, deci redu-ti portiile fiindca ai nevoie foarte putin daca nu ai activitate fizica.
Ceaiurile nu sunt scumpe si sunt 20 de pliculete intr-o cutie, un ceai verde, de soc, de musetel iti mai pot imbunatatii digestia, boabele de mustar, otetul de mere, ardeiul iute iti accelereaza organismul. Fara excese si totul cu masura.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 1.62 ar trebui sa ai maxim 52Kg!
Nu trebuie sa manaci dimineata fructe ca sa slabesti, poti sa manaci o dieta cu proteina doar si sa slabesti frumos si repede.
Dar asta impune 5-7 zile de proteina doar, manacand pe saturate DOAR proteina, fara fructe, fara legume sau alte salate: doar proteina: oua, ham fara grasime, parizer, peste, carne de pui, curcan, vita sau porc fiarta sau fripta, fara grasime, fara pielita, pateu sau lebar.
In perioada de atac nu este permisa nici o alta leguma, fructa sau vegetal, doar proteina. Singura bautura permisa este apa plata. Nu ai voie nici un pic de zahar, dulciuri si nici fainoase!

Dupa perioada de atac de 5-7 zile zile, treci la urmatoarea unde adaugi alaturi de proteine si cate va legume proaspete sau salate, sau legume aburite ori fierte (a se evita fasolea, cartoful, mazarea).

Dupa 2-3 saptamani de proteina cu vegetale, incepi sa bagi snakuri cu fructe si legumele interzise inainte (fasole, mazare., cartofi).
Se evita prajelile!
Dupa 1 luna, se manaca 1 singura daca pe saptamana ceva dulce, dar cu masura, 1 felie de tort sau cate 1 prajitura.
Daca dai cele 10kg jos si mananci dupa aceea normal, ai grija sa manaci dulec doar 1 data pe saptamana si atunci cu masura.
Painea este admisa 1-2 felii pe zi, si doar dimineata!

| sanea123456789101112 explică (pentru Violleta2022):

Uite eu ar trebui sa slabesc soar 5 kg pentru ce am geva genetic oasele corpului sunt destul de grele(bunica are 80 de kg dar seamana de 60 doar din cauza acestui lucru) dar multumesc de dieta o sa incerc neaparat!

| vocea a răspuns:

Ce prosti, nu iti mai pierde timpul cu retete de slabit, creme si aparate am chiar aici varianta cea mai buna, stiu din propria experinata: deci mananci normal dor ca intotdeauna ridicate de la masa inainte sa te saturi, cat inca ai mai manca ceva, apoi renunta la mancarurie cu adevarat grase (carne de porc, chipsuri si orice contine ulei) si nu consuma deserturi in exces, doar asa sa gusti.

| presus a răspuns:

Efort nu poti face, dieta nu poti tine. Imparte-ti portia de mancare in doua. Mananca prima parte acum si pastreaza restul pentru mai tarziu. Te vei simti satula cu mai putina mancare. Bea apa cat de multa, s-a demonstrat ca un om care consuma multa apa, slabeste mai repede decat unul care consuma putina. Mergi pe jos macar 40-50 minute pe zi, nu este un efort prea mare, dar conteaza si miscarea. Abtine-te de la orice contine mult zahar sau grasimi. Alte sfaturi nu stiu, numai bine!

| sanea123456789101112 explică (pentru presus):

Sa stii ca beau undeva la 3, 5 litri de apa pe zi nu pentru ca ma inpun ci pentru ca asa simte corpul meu!

| presus a răspuns (pentru sanea123456789101112):

Asta este bine.

| lucamario15 a răspuns:

Mananca numai fructe si legume, scoate toata painea si totul ce are carbohidrati, mananca multe supe de zarzavat (daca e cu taitei numai 2 linguri), intre mese un mar/banana/portocala, numai 3 mese pe zi, gustari intre, de dimineata 1-2 felii de paine ( de preferat cu seminte) cu o felie de cascaval si castravete/rosii/salam.

| Antonio19990 a răspuns:

Manca in fruct si gandeste-te ca e bomboana sau o salata cand e un sanvish nu stiu.