| Psychothic a întrebat:

Salut,ce exercitii trebuie sa fac pentru a fi mai tare-n skandenberg, adica exista niste exercitii speciale sau thinking
Daca stiti si niste exercitii pentru incheietura...
Funda!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Deci :

Exercitii specifice :

- cu prosop si greutate ( tii prosopul intre degetul mare si aratator ) si ridici greutatea ROTIND incheietura spre interior.
- tractiuni in prosop ( trebuie sa strangi tare cu degetele ca altfel aluneci ), de preferat cu greutati legate de tine
- flotari in degete
- izometrie ( cea mai importanta )

Un exercitiu foarte bun :
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

Si mai cauta pe youtube "devon larrat", sa vezi cum se antreneaza, el e campionul la categoria grea ( poate ridica 80 de kg cu un singur brat ).

P.S. : in paralel, la sala schimbi programul, faci strong-man, doar exercitii de baza si doar serii de forta ( maxim 5 repetari pe serie, poti mai multe, maresti greutatea ).

Sper ca ai macar 4-5 mese pe zi, cu 3 mese pe zi nu face nimeni forta.

27 răspunsuri:
| cristi1505 a răspuns:

Exercitiile de izometrie sunt cele mai bune pentru dezvoltarea fortei.De obicei, cei care practica skandenberg-ul fac multe exercitii de izometrie. Uite aici:
http://www.youtube.com/watch?v=tnzPrnUnncA

| BSwwatch a răspuns:

Uite aici cateva module, http://www.youtube.com/watch?v=uUxaFStS-Ow

| Geniuss a răspuns:

Funda big grin

| Geniuss a răspuns:

Pai ar fi unu am auzit si eu. apucate de laba laughing

| Psychothic explică (pentru Geniuss):

Oare asta sa fie secretul skandenbergului?laughing

| Geniuss a răspuns (pentru Psychothic):

Sorry sper ca nu te ai suparat dar nu m-am putut abtine multe flotari si tractiunii a si apropo sunt si cursuri pentru sportul asta :p

| Psychothic explică (pentru Geniuss):

N-am de ce sa ma supar, apreciez simtul umorului laughing.
Mersi pentru raspuns.

| Geniuss a răspuns (pentru Psychothic):

big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru Geniuss):

Flotari si tractiuni? Alt copil mic.

CUM NAIBA lucrezi ROTATORII spre exemplu la flotari si tractiuni? straight face

Apuca-te de sah

| Geniuss a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu ma pasioneaza daca ziceai remi mai veneai de acasa app fa flotari ca ai nevoie de rezistenta, si skandemberg mult.Ei bine sunt si trucuricare le poti aplica ca sa ii duci pe altii ca pe niste nimicuri.Aici arata niste tehnici fi anent doar:
http://www.yoyoboy.ro/skandenberg.html
Bafta dar nu uita ca daca vrei sa fi bun la skandemberg trebuie sa practici acel sport! Mancat sanatos pentru sport NU implica fructe+legume, implica in primul rand carne, lapte, branza, oua ( pentru proteine, alea iti dau forta ), si apoi in al doilea rand intra legumele si fructele

| Cosmin86 a răspuns (pentru Geniuss):

Bah, nu eu am pus intrebarea, nu trebuie sa-mi explici mie happy

Eu doar iti spuneam ca dai sfaturi superficiale

| Geniuss a răspuns (pentru Cosmin86):

Stiu laughing ba daca esti expert in skandenberg ar fi indicat sa deschizi o scola in pana mea prea atot stiuutor te dai a si apropo nu cred ca ar trebuie sa raspunzi si sa critici pe toti asa ca esti praff baftaa

| MihàiEminèscù a răspuns:

Pai trebuie sa ai o alimentatie echilibrata : multe fructe, legume, apa!
Fara dulciuri!
~ Fa flotari - te ajuta cel mai mult, dar nu exagera!
~ Du-te la sala!
~ Tractiuni!
Bafta! funda puppy dog eyes?

| Cosmin86 a răspuns (pentru MihàiEminèscù):

Cu multe fructe si legume vrei sa faca forta?

Flotari? rolling on the floor

Copil mic laughing

Du-te mah cu funda ta cu tot

| MihàiEminèscù a răspuns (pentru Cosmin86):

Copil mic esti tu " desteptule "! Cate kilograme ai, 116?winking

| Cosmin86 a răspuns (pentru MihàiEminèscù):

86. As vrea sa am 116 kg de masa musculara ( tu probabil nici nu stii diferenta intre kg de muschi si kg de grasime ).

Pentru muschi ai nevoie de proteine : carne, branza, oua, lactate.

Fructe si legume consumi asa, pentru sanatate, cam atat. Nu pentru forta.

| Mjlk a răspuns:

La skandenberg intra antebratul, bicepsul, tricepsul si poate umerii.E bine sa ai antebratul puternic la skandenberg asa ca poti sa faci cu un flexor sau daca dispui de gantera/haltera, flexii pentru antebrat cu priza pronatie sau supinatie(cauta pe net). Totodata aceste exercitii iti intaresc si incheietura. Poti sa incepi sa faci niste exercitii pentru aceste grupe dar daca te apuci iti recomand sa faci pentru toate grupele de muschi.
Poti sa cauti si tehnici de skandenberg(te ajuta mult) cum ar fi Hook, Push(atentie e periculoasa), Top Roll etc.Nu uita pentru a dezvolta muschii ai nevoie de odihna si alimentatie, astea sunt foarte importante.

| Psychothic explică (pentru Mjlk):

Mersi mult pentru raspuns, ti-as da funda dar nu-mi apare sus in dreapta aceea fundita grithinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mjlk):

1. Exercitiile alea pentru incheietura sunt prea simple si nici macar nu lucreaza rotatorii
2. intra si spatele foarte mult, ca tragi spre tine, practic faci ramat cu mana adversarului

Si decat sa faci flexii pentru incheietura, mai bine faci izometrie, iti intareste mult mai tare incheietura

| Mjlk a răspuns (pentru Cosmin86):

Ai dreptate am uitat sa scriu spatele intra chiar foarte mult.Cat despre exercitii, nu stiu foarte multe, sunt incepator am incercat doar sa ajut.Si eu as vrea sa stiu niste exercitii pentru intarirea incheieturii, am nevoie.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mjlk):

Pai la ce faceai, adauga :

- exercitiul cu prosopul zis de mine, uite-l aici :
http://www.youtube.com/watch?v=c2Xf9JgeBis

Aici il face cu o curea, daca n-ai curea merge cu prosop, ridici greutatea rotind incheietura

Si mai fa izometrie, in care tii o greutate mare pe incheietura fara s-o misti ( e o greutate mai mare decat poti sa ridici, dar cat sa poti s-o tii ), si o tii 8 secunde. Cand poti mai multe, secunde, maresti greutatea.

Si, mai fa tractiuni pnetru incheietura, cauta pe youtube bravis bagent best armwrestling exercise si explica undeva in video, se fac la paralele, doar ca "infasori" cu mana barile si faci tractiuni cu incheieturile indoite.

Si ai mai putea sa bagi mersul fermierului, iti inatreste antebratele.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mjlk):

Am uitat sa spun,. la : 1:18 e exercitiul ala.

Dar vezi tot clipul, ac mai vezi si alte exercitii de skandenberg

| Mjlk a răspuns (pentru Cosmin86):

Tocmai am vazut video-ul, interesante exercitii, mersi.O sa incerc si eu aceste exercitii in viitor, momentan am vreau sa cresc in masa mai mult pentru ca am inceput sa nu prea mai cresc in ultimul timp.

| Psychothic explică (pentru Cosmin86):

Mersi mult pentru raspunsuri, apropo are ceva daca fac exercitii acasa pentru masa musculara si daca as mai adauga si aceste exercitii pentru skandenberg?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Psychothic):

... acasa? nu am vazut pe nimeni sa faca masa musculara acasa ( decat cu aparate speciale ).

1. cate mese ai pe zi?
2. ce echipament de antrenament ai?

| Psychothic explică (pentru Cosmin86):

Pai fac niste exercitii pentru masa musculara, pai 5 mese pe zi(asa mi s-a recomandat) pai aici e problema ca am doar 2 gantere de 5 kg, si o haltera de 15 kg, si o bara pentru tractiuni, o bancuta...altceva nu am...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Psychothic):

Faci cu ce poti, fa tractiuni cu greutati legate de tine. Incearca sa te tii intr-o mana sus ( te ridici in 2 maini la tractiune si ramai intr-o mana ).

Fa si tractiuni in prosop ( arunci un prosop peste bara, sa atarne capetele si te prinzi de ele si te ridici ), iti dezvolta foarte ca lumea priza ( in special degetele si forta de strangere ).

Si iti alegi 1 zi in care faci skandenberg, poti face 3 antrenamente pentru masa musculara / saptamana si unul de specifice pentru skandenberg.