| Motoc_Alex_1999 a întrebat:

Salut.Este bine daca lucrez cu ganterele dimineata? as vrea dimineata din cauza faptului ca nu vreau sa pierd timpul de dupa-amiaza-in colo

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Seara sau noaptea nu e recomandat, pentru ca sportul produce endorfine si astea actioneaza ca un energetizant (ca sa nu mai vorbim ca iti mareste si pulsul), si deci NU mai dormi sau nu mai dormi bine!

asa ca chiar e recomandat dimineata, din acelasi motiv de mai sus care dimineata se aplica invers

8 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Da, e bine, nu are importanta cand o faci.

| GPA a răspuns:

Indiferent că le lucrezi dimineața, la prânz sau seara, rezultatele sunt aceleași. Poți să le lucrezi și dimineața.

| Motoc_Alex_1999 explică:

Am ales raspunsul cu cele mai multe explicatii - sa ii dau funda, chiar toti ati raspuns la fel.Multumesc

| Cosmin86 a răspuns (pentru ziftode):

Daca antrenamentul este pentru masa musculara, atunci NU e recomanda dimineata, cand corpul este in STARE CATABOLICA.

Antrenament pentru masa musculara faci dupa ce consumi 1-2 din cele 4-5 mese zilnice (mese, nu gustari).

| ziftode a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu contest chestia asta, nu am auzit de ea
insa am niste chestii de gen "Gica contra"
- am vazut filme in care sarea din pat si se apuca de flotari direct
- in armata te scoala pe la 4-5 dimineata si te trimite direct in mars fortat in fuga de 25km sau mai mult
- NU AR TREBUI SA FACI SPORT IMEDIAT DUPA MASA, chiar poti sa vomiti sau mai rau, eu nu am facut asa ceva, dar iar, a fost un film in care le-a dat sa manance cele mai bune paste cu cel mai tare sos, si dupa ce au terminat i-au scos si pus la alergat (comandatul era o jigodie) asa a au vomitat multi si au fost terminati
- in House of Cards a fost o scena in care teroristul de top, care era prins, nu vroia sa accepte mancarea primei doamne pentru ca "nu vreau sa am stomac plin cand voi fi torturat"
etc.

da, am vazut mai multe filme decat practica, si caut "STARE CATABOLICA" pe google si gasesc doar reclame... asa ca poate, ne explici, cu link-uri spre chestii reale cum ar fi wikipedia, nu suplimente alimentare, mancare energetizanta pentru efort fizic si alte chestii care abia asteapta sa iti ia banii

| Cosmin86 a răspuns (pentru ziftode):

Intai legat de ce-ai zis tu:

1. Asa ai vazut si filme in care luptatorii beau oua crude, ceea ce e o mare prostie ca au o enzima (avidina) care IMPIEDICA absorbtia proteinelor, adica sunt cam inutile. In special fanii "rocky" cred ca te ajuta sa bei oua crude

2. In armata "mars fortat" = CARDIO, nu antrenament de masa musculara. Cardio poti face oricand, cardio chiar se face dimineata, te ajuta sa arzi mai multe grasimi

3. Nu imediat dupa masa, masa pre-antrenament este cu 2 ore inainte si contine CARBOHIDRATI COMPLECSI + proteine si masa post-antrenament e cam la 30 de minute dupa antrenament, carbo simpli+complecsi, proteine, grasimi sanatoase.

Uite, in primul rand un articol scris de un medic:
http://doctor.info.ro/catabolismul_si_antrenamentele.html

Apoi, pe un site de culturism:
https://www.topculturism.ro/catabolismul/

Unde ai gasit tu "doar reclame", ca am scris "stare catabolica" si am gasit o gramada de articole.

p.s.: nu am zis nimic de niciun supliment, vorbeam de cele 4-5 mese zilnice (sau vrei sa pui muschi cu 2-3 mese?).

| ziftode a răspuns (pentru Cosmin86):

Exact aia am cautat si eu, iar tu dai cu:

http://doctor.info.ro/catabolismul_si_antrenamentele.html
http://www.topculturism.ro/catabolismul/

sunt AMBELE pline de reclame pana la refuz... nu stiu cum de tu nu iti dai seama, pe mine ma dor ochii si am si uBlock (adblocker) si tot sunt pline de reclame PANA LA REFUZ

ti-am cerut un site REAL DE INCREDERE, de gen wikipedia

de ce?

cand dai site-uri care abia asteapta sa iti vanda ceva, tot ce scrie acolo poate sa fie pe bune (ca sa aiba credibilitate) sau poate sa fie ULTIMA FRECTIE LA PICIOR DE LEMN, ca sa cumperi mancare speciala pentru sport de la ei sau orice alte motive ascunse din care sa faca bani

moment in care m-am ofuscat, si am cautat eu pe google:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Catabolism
nu gasesc nimic, ABSOLUT NIMIC de "stare catabolica", deci site-urile tale au luat un termen existent si l-au umflat pana pe pereti

moment in care iti spun: QED (latina pentru: quod erat demonstrandum, adica am demonstrat ce aveam de, demonstrat)

DECI, DA UN SITE SERIOS, si atunci o sa te cred, dar pana atunci

CUT THE CRAP!

| Cosmin86 a răspuns (pentru ziftode):

Aici era vorba sa nu te antrenezi pentru masa musculara pe stomacul gol, nu sa cumperi nu stiu ce din reclame.

Si pe wiki am gasit un fel de "reclama":
https://ro.wikipedia.org/wiki/Cazein%C4%83

". Rata de absorbție lentă ajută la prevenirea corpului de a intra într-o stare catabolică, făcând consumul acestei proteine ideal înainte de somn sau înainte de orice altă perioadă lungă de timp, când se știe că nu se vor consuma proteine".
Din asta rezulta ca atunci cand stai fara sa consumi proteine o perioada mai lunga, gen noaptea cand dormi, corpul intra in stare catabolica.

Ai vreun pic de experienta in bodybuilding? Faci sala macar de 5 ani de zile?