| FitMonkey a întrebat:

merg la sala, am 180cm 70kg am niste grasime pe abdomen si as vrea sa il dau jos sa fie vizibili muschii abdominali toate astea fara sa pierd din masa musculara ci din potriva sa cresc in continuare in masa si sa scap de putina grasime, intreabarea este cat cardio sa fac? de ex cat sa fug? cat de mult? cat de des? si cand?(inainte sau dupa anternament). mersi anticipat

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Http://www.cristianmargarit.ro/......u-greutati

Deci dupa. Ideea este ca trebuie sa te gandesti in ce ordine foloseste corpul rezervele pentru energie.

Intai foloseste mancarea, apoi rezervele de glicogen si abia apoi grasimi. Deci dupa antrenamentul cu greutati, rezervele sunt epuizate si esti in modul de "ars grasimi", deci atunci alergi.

Dar alergare de rezistenta, nu de viteza.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu faci ceva daca doar alergi, doar dai jos tesutul adipos, baga abdomene odata la 3 zile si o sa vezi diferenta in cateva luni...

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce abdomene, conteaza masa musculara pe tot corpul, nu doar pe abdomen

| FitMonkey explică (pentru Cosmin86):

Un antrenament cu greutati de 50-60 min si imediat 30 min cardio e bine? dupa cardio ce sa mananc?

| Cosmin86 a răspuns (pentru FitMonkey):

Daca dupa un antrenament intens cu greutati de 50-60 de min mai poti sa faci 30 de min cardio, atunci e foarte bine, doar ca o sa te soliciti foarte mult.

Mananci proteine + carbo, de genul piept de pui ( sau curcan sau vita, etc. ) cu orez ( de preferinta brun )

| Marius1985 a răspuns:

Salut! fa antrenamente d emare intensitate! cardio, fie dupa sau inainte de antrenament iti va manca si multa masa musculara! 50-60 de minute - vei pierde f multa masa musculara. este un concept invechit de a slabi prin cardio clasic, de mica intensitate. grasimile se ard prin antrenamente anaerobe de mare intensitate (HIIT). Incearca intervale combinate cu complexe. Partea proasta este ca sunt solicitante fata de antrenamentele clasice, si f greu de urmat, mai ales daca nu ai antrenament! Aceste antrenamente nu ard mai multe calorii in timpul efectuarii lor, dar iti ridica metabolismul f mult timp dupa terminarea lor, prin cresterea volumului de oxigen consumat in stare de repaus.

Alte avantaje: nu sunt de impact, asa ca nu iti fac praf genunchii si alte ligamente (cum se poate intampla daca faci cardio la intensitate mica pentru mult timp) si iti pastrezi masa musculara sau poate chiar cresti (muschii se pot construi chiar si in perioade de restrictii ca, orice, e adevarat nu la fel de bine ca atuncic and sunt suficienti nutrienti disponibili - ideea e ca organismul se adapteaza: daca soliciti intens musculatura, va creste si din putinele resurse disponibile). Si ca veni vb de nutrienti, ca sa slabesti trebuie sa ai si o dieta corespunzatoare. pana la urma, orice ai face, cand tragi linie trebuie sa arzi mai multe calorii decat mananci! Bafta!