| SJ001 a întrebat:

Merg la sala si am vazut ca acolo se vand niste proteine sunt niste prafuri am vazut ca isi cumpara multi. Sunt un fel de steroizi ( ca nu vreau sa iau asa ceva)? Si cam ce contraindicatii au?

12 răspunsuri:
| cristi1505 a răspuns:

Suplimentele(proteine,gainere,creatina,aminoacizi etc.) nu dauneaza cu nimic, din contra te sustin in procesul de crestere.Ele sunt extrase din mancare(lactate, oua, carne etc.) deci nu au cu ce sa iti dauneze.Nu le mai compara cu steroizii care sunt anabolizante! Ia suplimente cu toata increderea ca nu iti vor dauna cu nimic! Mai bine, du-te si intreaba un baiat din sala de la tine care are mai multa experienta sa iti explice mai multe despre aceste suplimente si despre ce suplimente ar trebui tu sa ieiwinking.Sau intreaba un antrenor de acolo.Este cel mai simplu mod de a intelege.

| MioaraParalescu a răspuns (pentru cristi1505):

Suplimentele pot si dauna.
Sa luam spre exemplu creatina, daca depasesti doza recomandata sau nu te hidratezi destul dupa ce ai luat-o poti sa ai probleme renale.
Este?

| xCrazyWolf a răspuns (pentru MioaraParalescu):

Acum orice poate dauna. Si mancarea in exces dauneaza. este?laughing Asa ca. iei doza care trebuie, nu trebuie sa iei mai mult. decat daca esti taran si na...

| cristi1505 a răspuns (pentru MioaraParalescu):

Stai frate! Noi vorbeam de doze normale nu sa depasesti doza.Intradevar asa e, dar daca respecti doza si bei cam 3 l de apa pe zi nu ai niciun fel de probelma.

| CarlaElena a răspuns:

Nu au contraindicatii. Dar cei care iau, iau ca sa li se umfle muschii laughing de parca sala nu ar fi de-ajuns. Daca nu vrei asta, nu lua, fa totul natural.

| cristi1505 a răspuns (pentru CarlaElena):

rolling on the floor))))...da.Foarte inteligent acest raspuns!

| CarlaElena a răspuns (pentru cristi1505):

Ma bucur ca te-a amuzat macar daca nu ti-a fost de folos.

| Nickname1890 a răspuns (pentru CarlaElena):

NU, cei care le iau, nu le iau ca sa li se umfle muschii, pentru ca proteinele nu au acest efect din pacate. Cei care le iau le iau pentru refacearea muschilor dupa un antrenament intens. Si pentru a isi asigura necesarul zilnic de proteine, in cazul in care nu isi pot lua din mancare toata cantitatea de proteine de care au nevoie. Si intr-adevar nu au contraindicatii.

| Cosmin86 a răspuns (pentru CarlaElena):

Si cu suplimente tot natural e, abereaza in alta parte te rog

| k1DDDddUu a răspuns:

Proteinele sunt una, iar steroizii alta.
Proteinele sunt folosite pentru intarirea masei musculare si la producerea de energie dinaintea exercitiilor pentru sala.
Steroizii nu sunt deloc sanatosi, dauneaza sanatatii... Daca scrie ca sunt proteine sunt proteine, daca scrie ca sunt steroizi sunt sterozi. Exista o diferenta vizibila.

| NokDok a răspuns:

Salut! Nu nu sunt un fel de steroizi proteinele iti da forta mai mare si iti creste masa musculara mai rapid dar sa ai mare grija cum folosesti sa nu incalci doza zilnica si mai bine sa consulti medicul de familie in legatura cu aceasta, el poate sati zica exact ce cantitate sa iei pentru organismul tau.Dar sa nu fie creatina pentru. ca creatina doar te umfla si nu-ti da forta in comparatie cu proteinele, creatina se poate lua impreuna cu proteinele pentru un efect mai mare.

| BracKMyhay95 a răspuns (pentru NokDok):

Bai copile ce stii tu despre creatina si proteina este cu totul o prostie de o mare amploare.
Creatina iti da forta si te ajuta la o refacere mai buna dupa antrenament.
Proteina este in mancare numai ca ceea ce numiti voi "proteine" sunt "suplimente" care si dupa denumire iti poti da seama ca sunt o suplimentatie la alimentatia care trebuie sa fie bogata in proteine si carbohidrati.
Ia si citeste mai bine o carte inainte sa dai indicatii pe siteuri de genul acestuia