| JustOneDay a întrebat:

Sunt baiat, am 16 ani si vreau sa merg la sala, cam de vreo 3 ori pe saptamana. Mentionez ca nu am mai facut asa ceva, am undeva la 63 de kg si nu sunt sigur daca e ok sa ma apuc la varsta asta. Voi ce ziceti?

4 răspunsuri:
| MariusMarius07 a răspuns:

Uni se apuca si la 20 de ani de sala, deci daca te apuci de acum, n-o sa regreti mai tarziu.

| Marginean_Rares_1990 a răspuns:

Mergi la sala daca vrei. Un prieten de la 12-13 ani a mers si acum la 15 ani are niste muschi mari

| Adry05 a răspuns:

Daca tu vrei te poti apuca, nu e nicio problema.

| presus a răspuns:

Este o varsta potrivita de a incepe antrenamentele intr-o sala de forta. Trebuie sa ai o alimentatie cat mai bogata in proteine si carbohidrati (carne rosie, pui, branza, oua), cu multe mese pe zi si gustari intre. Mereu sa ramai hidratat, cel putin 2 litri de lichide (lapte/apa). Sa nu uiti de odihna, atunci se refac muschii, dormi macar 8 ore pe noapte. Trage tare!