| Hassel a întrebat:

Sunt în clasa a 12-a, la vară vreau să merg în armată (la Sibiu)
Din ianuarie, vreau să încep o pregătire fizică serioasă. Acum stau bine la forţă (fac zeci de flotări sau tracţiuni), dar nu la rezistenţă (alerg 5 minute şi simt că îmi dau duhul). Sunt ectomorf (am un metabolism foarte rapid, pun greu masă musculară, nu am grăsime deloc, sau aproape deloc)
M-am gândit la două zile în care să alerg, şi două zile în care să merg la sala de forţă. Ca supliment, vreau să bag maltodextrină. Ce spuneţi, e ok programul? Vreniţi cu sugestiibig grin

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca fumezi e posibil ca de aia sa-ti iasa ochii dupa 5 minute, degeaba faci flotoace si altele daca esti praf la alergat, crezi ca in irak faci flotari cu arabi pe spate? nu coaie..sau in Legiune unde am fost eu, in caz ca nu te place armata, crezi ca eu in legiune faceam flotari? nu coi... faceam 20 de km mars pe zi cel putin cred ca am acolo peste 5000 de km marsaluiti laughing))

eu zic sa stai flex cu prafurile du-te la sala si treci pe banda, lasa forta! oricum in armata te pleostesti nu e ce crezi tu

| Hassel explică (pentru anonim_4396):

La marş n-am treabă. Pot urca şi coborî Ceahlăul cu 20-30 de kile în spate fără să gâfâi. Problema e la alergare. Nu fumez, n-am astm, dar n-am rezistenţă mai mare de 5 minute sau 1 km jumătate

| lonewulf a răspuns:

Cand ajungi la 50 de flotari sa ne anunti happy Cu alergatul e OK. Cat despre "prafuri", e bine sa consulti si medicu de familie. Le poti lua de capul tau si sa te trezesti ca iti f*** ficatul. Crede-ma, n-ai vrea asta!

| butuc55 a răspuns:

Salut. daca vrei sa i-ti dezvolti rezistenta fizica la alergat trebuie sa mergi de preferat la un teren de footbal si sa alergi ture de teren si faci combinatii: lungimea in sprint latiema in alergare usoara si tot asa le combini si incerci sa faci cat de mult poti. in legatura cu salade forta da poti sa te apuci de sala....Bafta

| Andreas27 a răspuns:

Pai intra pe site.ul oficial de la academia din sibiu si iti arata acolo cat timp trebuie sa scoti la alergare de viteza etc apoi du-te la o profesoara de sport sau profesot si treptat o sa ajungi sa scoti timpu perfect asa o facut fratele meu dupa o luna de alergat regim mai strict treptat o ajuns la timpi carebii trebuie sa pentru adimtere