| Claudiuu324 a întrebat:

Am 14 ani și 9 luni și am 1.75 și 58 kg. Vreau să mă apuc de sală aș putea? Și as lua și ceva proteine.

7 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Eu zic că poți, și eventual dacă te duci să iti cumperi un weight gainer.

| Gabitzu246 a răspuns:

Stai cuminte in banca ta, la varsta ta se poate face foarte usor hernie inghinala sau chiar hernie de disc, practica un sport tenis sau baschet si pe la 17-18 ani te apuci de sala.

| AKARA0 a răspuns:

La 18 ani in sus poti face sala
Acum esti prea mic

| alin100 a răspuns:

Da,poti dar exercitiile trebuie facute cat mai corect.Roaga un instructor sau cineva care este in domeniu sa te ajute.Trebuie sa te bazezi mai mult pe corectitudinea exercitiilor, fiindca si culturistii facea cu greutati prea mari si executau exercitile gresit, iar cand au scazut si au facu corect au venit si rezultatele.Iti faci un program de 4 zile pe saptamana foarte intens, si mananca alimente bogate in proteine si carbohidrati

| xbugs a răspuns:

1. Poti lua fara griji.
2. Inainte de a lua proteine sa mai intai o luna de sala ca sa vezi "cu ce se mananca " si intre timp sa iti faci un program calumea.
3. Dupa ce termini de luat proteine iti recomand sa mai faci macar o luna de sala ca sa nu te ingrasi, am un tovaras care sa ingrasat vreo 10 kg...

| Cosmin86 a răspuns (pentru xbugs):

Proteinele nu au treaba cu ingrasatul, prietenul tau s-a ingrasat din cauza alimentatiei proaste.

| anastasia10000 a răspuns:

Logic ca poti. De la orice varsta se poate. Eu am fost la sala la 12 ani, fiind fata. Trebuie doar sa nu te fortezi prea tare.