| george9510 a întrebat:

am 16 ani 57 kg si 1.72 inaltime fac sala de 2 saptamani si vreau sa stiu daca este bine sa iau proteine m-am gandit la total mass 4200 daca este bine, sa le iau acum sau mai tarziu cat de tarziu as vrea sa mai cresc in inaltime ce efecte au aceste proteine si alte detalii multumesc

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Salut

Deci ca s te lamuresc, "total mass 4200" NU e "proteine", e un gainer.

Diferenta :
gainer = 30 % proteine, 60 % carbohidrati, 10 % altele
proteine = 80 % proteine, 10 % carbohidrati, 10 % altle

Total mass 4200 are doar 30 % proteine, se bazeaza mai mult pe carbohidrati. Genul asta de produs iei cand esti foarte slab, in cazul tau e oarecum ok.

Ia total mass 4200 pana ajungi pe la 65 de kg si apoi ia un concentrat proteic. Poti lua de la inceput, NU au nicio treaba cu crescutul in inaltime.

Efectul lor este simplu : fara 2 grame de proteina / kilogram corp NU cresti in masa musculara, alimentatia e mai importanta decat antrenamentul.

Daca poti sa-ti asiguri cele 2 grame zilnic doar din mancare, poti sa nici nu mai cumperi suplimente, dar e cam greu doar din mancare ( in cazu meu asta inseamna 6-7 mese pe zi, in cazul tau probabil cu 4-5 mese reusesti ).

Ca incheiere, cele mai bune surse de proteine : carne, lapte, branza, oua

| Danny334 a răspuns (pentru Cosmin86):

Tu zici ca fara 2 grame de proteina / kilogram corp NU cresti in masa musculara dar eu care nu am 2 grame pe zi si tot am reusit sa ma dezvolt cum explici? Am crescut si in forta destul de mult

| Cosmin86 a răspuns (pentru Danny334):

La inceput progresezi oricum, ca nu esti obisnuit cu efortul, dar apoi o sa te plafonezi destul de mult.

Si de unde stii ca nu ai 2 grame / kg-corp? Proteine nu sunt doar in carne, lapte, branza, oua, mai sunt si in alte alimente.

Si cat ai progresat concret si in ce perioada, eu personal cunosc oameni care dupa 2 ani de sala abia imping 70 de la piept, mi se pare destul de putin.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Danny334):

Si inca ceva, tine cont ca e foarte important si geneticul, sunt oameni masivi care nu au fost la sala in viata lor sau care au patratele uriase si nu si-au lucrat abdomenul de ani de zile, eu vorbeam de oamenii normali, nu de cei dotati genetic.

| Danny334 a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu am 18 ani si nu sunt un incepator. M-am reapucat de sala dupa o pauza de 5 luni si in 2 saptamani am reusit sa pun 2 kg + ca mai jucam si fotbal unde transpiram foarte mult.Si nu. nu am 2 grame/ kg- corp pentru ca eu mai mult de 4 mese pe zi nu mananc ca nu pot iar carne rar mananc.Numai zic ca in timpu scolii stateam si 6 ore fara sa mananc nici macar un corn si totusi masa musculara nu scadea

| Cosmin86 a răspuns (pentru Danny334):

Interesant, un sportiv de performanta pune 4 kg de muschi intr-un an si tu ai pus 2 kg in 2 saptamani rolling on the floor, probabil 2 kg de grasime happy

Bietii jay cutler si phill, sunt amenintati de cineva care pune 2 kg / 2 saptmani rolling on the floor

Ce inaltime si greutate ai?

| Danny334 a răspuns (pentru Cosmin86):

Am 1,73-1,74 si 66 kg si nu am zis ca am pus 2 kg numai de muschi... am zis doar 2 kg ca pana la urma asta e scopu meu sa ma ingras

| Cosmin86 a răspuns (pentru Danny334):

Pai la 66 de kg ce masa musculara sa ai... continua sa mananci cum faci tu si dupa 1-2 ani de sala ( ca asa se masoara progresul, nu in cateva saptamani ) compara-te cu cineva care in perioada aia si-a asigurat 2 grame / kg-corp, o sa fi uimit de diferenta.

P.S. : la doar 66 de kg iti poti asigura cele 2 grame si cu 3 mese pe zi, nu mai zic de 4 happy

| εʟʟα1Зcσσʟ a răspuns (pentru Danny334):

Bravo love struck

13 răspunsuri:
| RaVuL a răspuns:

Eu fac de 3 luni si iau total mass 4000 si trag si mult de fiare....si da rezultate bune si chiar nu am nimic nu obosesc sau d-astea chiar din contra ma simt mai in forma dar trebuie sa ai si o nutritie buna adica faci sala si mananci hamubrgari si shaorme si din astea NU trebuie sa ai o minte sanatoasa intr-un corp sanatos....cu inaltimea nu stiu ce sa zic eu de 1 an tot 1.75 am dar pana la 20 21 22 de ani mai am si eu am tot 16 ani!

| MariusikaHero a răspuns:

La anii tai si kg tale ar trebui sa iei doar proteine si sa faci sala dupa ce iei o luna de proteine, cele mai bune sunt creatine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MariusikaHero):

Creatine NU sunt proteine, creatina e cu TOTUL ALTCEVA. Tu la ORICE supliment ii zici 'proteine'? rolling on the floor

| Galatea13 a răspuns:

Eu ne te sfatuiesc sa iei proteine; fratele meu are aceeasi varsta cu tine, ma rog face 17, si el a luat proteine, si de atunci nu a mai crescut in inaltime a ramas la 1, 76 de ceva vreme.In plus oboseste foarte repede, si nu poate sa se concentreze foarte bine.Ce-i drept si-au facut efectul, din cate am inteles de la el.Nu mai stiu ce lua, dar stiu sigur ca lua un pun de pastilelaughing... Good luck!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Galatea13):

Proteine sub forma de pastile? Esti SIGUR ca erau proteine?