| Horica00 a întrebat:

Anul acesta termin liceul si de mic mi-am dorit sa devin politist insa am fost in permanenta descurajat de catre toti (familie,prieteni,colegi,profesori, etc.) din cauza ca NU PREA LE AM CU SPORTUL...…...eu unul nu consider ca ma descurc asa de rau,ba din contra,merg cu bicicleta foarte mult (mai putin in ultima perioada ca am luat permisul dar btw),fac sala si am facut antrenamentul pe care il facea varul meu, care a fost admis anul trecut la Campina si pot spune ca faceam fata chiar daca la final ma simteam foarte obosit.Anul asta nu ma voi inscribe la academie deorece nu ma consider pregatit asa ca voi da la alta facultate, urmand a ma inscrie din nou in 2020 la Politie.Intr-adevar nu sunt un tip foarte,,sportiv" dar totusi imi doresc foarte mult sa intru,nu doar datorita serviciului asigurat si in acelasi timp stabil, dar si datorita simplului fapt ca imi place aceasta meserie.Ce ma sfatuiti sa fac astfel incat sa pot avea sanse sa trec proba sportive tinand cont ca mai e un si ceva pana atunci?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intai ia-ti BAC-ul si dupa aceea vezi tu spre ce facultate te orientezi.
Sprtul il poti practica fara restrictii.
Dar analizele medicale sunt bune? Cum stai cu greutatea?

| Horica00 explică (pentru Violleta2022):

Da,sportul il pot practica fara restrictii. Ultimele analize medicale sunt foarte bune, nu bune.Cu greutatea stateam bine pana prin vara, cand am cam lasat-o moarta cu sportul si am si inceput sa mananc dezorganizat.Acum ma stradui sa revin la normal.A nu se intelege ca sunt obez, sunt doar putin plinut.De BAC nu mi-e asa frica, daer vreau totusi sa intru la o facultate, urmand ca la anul sa dau obligatoriu la Politie.Stiu,e pasarica mea de cand eram mic si as regreta daca nici macar nu as incerca sa dau.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Horica00):

Stadiul de "putin plinut" poate fii un motiv de descalificare la probele medicale sau sportive, pentru ca esti "un pic" supraponderal.
Vezi grila de greutate si incearca sa te mentii sub ea, ca sa nu fii eliminat.