| anonim_4396 a întrebat:

Salut Tpu.Cum este mai bine sa lucrez cu ganterele zilnic sau cu pauza? Am 2 gantere de 13 kg fiecare si lucrez mai mult cu una,dar si cu amandoua uneori, fac in principal brat.Cum este bine sa fac in aceeasi zi amestecate (biceps,triceps, antrebat si umar) sau in fiecare zi cate o grupa de muschi? Am inceput de 15 zile sa fac zilnic cam 1 ora si ceva pe zi si am 17 ani, 1 85 inaltime si 69 kg.Ce zona a mainii ar trebui sa o lucrez cel mai des pentru a-mi marii bratul? Mentionez ca febra am facut foarte putin si nu ma simt obosit.

7 răspunsuri:
| kbxftw a răspuns:

Du-te la sală dacă vrei să faci treabă.
Îţi faci braţele şi cu restul corpului ce faci? O să arăţi penibil.
Şi oricum nu te antrenezi corect,muşchiul creşte în zilele cu pauză, nu atunci când îl soliciţi, dacă tu îl soliciţi în fiecare zi, el când mai creşte?
Nu lucrezi nici-o grupă cel mai des, le lucrezi pe toate în mod egal.

| ELInspectore a răspuns (pentru kbxftw):

Vroiam primele saptamani sa fac brate dupa ma apucam si de exercitii pentru piept, spate, trapez etc

| Cosmin86 a răspuns (pentru ELInspectore):

Du-te la sala, acasa nu pune nimeni muschi.

Daca vrei sa pui muschi cu 2 gantere ( si probabil doar 3 mese pe zi ), mai bine te apuci de sah

| Razvan982013 a răspuns:

Pai ar trebui sa lucrezi cate o grupa musculara pe rand si sa-ti faci un program pentru a "trage de fiare" de ex sa zicem ca azi faci 20 maine 20. o sa le faci din ce in ce mai usor atunci trebuie sa maresti seria cu inca 20 si tot asa happy

| danyelalbu a răspuns:

Uite eu iti spun sa te pui pe un scaun si sa ridici cu ambele maini ganterele si te sfatuiesc sa faci cat de multe poti sau sati formezi niste serii si niste repetari cum vrei tu. Zona de biceps si triceps iti va face bratul mai mare si nu conteaza daca faci febra musculara asta iti da de gandit ca muschiul tau lucreasca pentru mai multe exerciti viziteaza siteul www.culturism.ro

| ELInspectore a răspuns (pentru danyelalbu):

Mersi de sfathappy

| Cosmin86 a răspuns (pentru danyelalbu):

Tu nu esti in stare sa spui "flexii pentru bicepsi din stand" de trebuie sa explici "te asezi pe un scaun si ridici cu ambele maini ganterele"?

Si NU, nu faci aiurea cate poti, faci serii de maxim 10 repetari. Poti peste 10 => maresti greuatea, NU numarul de repetari