| qwerty1234 a întrebat:

Salut, vreau sa incep sa merg la sala insa am cateva nelamuriri si sper ca cineva care lucreaza in domeniu sa ma poata ajuta. Am 16 ani, 1.73-1.76 inaltime si aproximativ 72 de kg. 1. Exista vreun risc sa ma opresc din crestere(in inaltime) daca merg la sala, stiu ca doar daca fac exercitii care solicita coloana ma opresc din crestere insa daca nu fac astfel de exercitii este vreun risc? 2. Stiu ca ar trebui sa am o alimentatie bine pusa la punct insa nu traiesc in "luxul" de a manca doar ce ar trebui si mai sunt nevoit sa mananc mancaruri care nu sunt indicate, de ex.: carne de porc, prajeli(nu de fastfood ci prajeli normale, facute in casa de mama, carne de porc, de pui prajita), daca mananc astfel de mancaruri afecteaza mult antrenamentul? trebuie sa mentionez ca evit pe cat posibil sa beau bauturi acidulate si dulciurile.

4 răspunsuri:
| Adrianetc a răspuns:

Nu trebuie sa mananci ceva dificil, pentru dezvoltarea mai mare a masei trebuie sa mananci oua lapte branza carne, daca eviti prajelile ar fi bine, prajelile te ingrasa si iti creste colestelorul. poti sa eviti genoflexiunile cu bara pe ceafa, presele pentr picioare care iti pune greutate pe umeri ceafa, daca faci un exercitiu gen ramat cu bara sau gantere, daca simti ca te doare spatele inseamna ca nu l-ai facut bine. sper ca te-am putut ajuta

| Cosmin86 a răspuns:

Si carnea de porc si prajelile au proteine, doar sa nu faci burta happy

In rest e bine ce ti s-a spus mai sus.

| i86e2 a răspuns:

Intr-adevar, daca faci exercitiile aiurea, poti sa-ti freci coloana si alte treburi. Trebuie sa ai grija si sa faci exercitii simple si corecte. Nu e vreo problema daca mananci mancaruri grase si dulciuri, dimpotriva, dulciurile iti vor da energie daca le mananci inainte de sala. Ce conteaza cel mai mult e sa mananci mancaruri cu proteine, in special carne.

Daca faci exercitiile bine, nu te opreste din crestere. Sa nu faci genuflexiuni cu haltera in spate si alte exercitii d-astea.

| SpriteDouaPuncteP19 a răspuns:

Poti merge doar sa nu faci exercitiile aiurea trebuie sa vb cu cineva de la acea sala crede-ma te va ajuta ii explici problema si poate se rezolva happy