| elfit a întrebat:

Salutare.
De luni, as vrea sa merg la sala.
Nu am mai fost niciodata si as vrea un antrenament.
am vazut antrenamente pe megaproteine.ro. ce parere aveti?
vreau sa imi cresc masa musculara, mentionez ca am 1, 89M, 85 KG, 17 ani.
in legatura cu proteinele, ce imi recomandati, ar trebui sa iau sau sa incep fara?
oricum as prefera ceva natural, care sa nu imi creeze probleme pe viitor.
Orice raspuns este apreciat! Dau funda happy

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Sugestie, special pentru greutatea ta :

- axeaza-te foarte mult pe proteine ( carne, branza, oua, lactate, peste ), pentru masa musculara
- carbohidrati ( orez, cartofi, paine integrala, mazare, etc. ) doar dimineata, inainte de antrenament cu 2 ore si imediat dupa antrenament
- grasimi sanatoase dimineata si la pranz maxim, grasimi sanatoase = masline, nuci, alune ( dar crude, nu porcarii prajite cu sute de kcal / 100 gr )
- sa ai 4-5 mese pe zi, dar sa nu aiba multe calorii ( carne fiarta sau pe gratar, cartofi copti sau fiert, etc. ), exclus prajeli, dulciuri, sucuri si alte porcarii ( si iaurtul intra la categoria porcarii, evita mancare ambalata si procesata )

Cele mai bune surse de proteine : piept de pui, piept de curcan, muschi de vita, antricot de vita, carne slaba de porc, branza degresata, oua fierte, lactate cu putina grasime. Mai sunt si altele, dar astea sunt cele mai bune.

Cele mai importante mese :

- dimineata
- inainte de antrenament cu 2 ore
- 30-60 de minute dupa antrenament ( cea mai importanta masa pentru cresterea masei musculara )

Celelalte mese nu sunt asa de importante, dar trebuie sa fie si ele prezente, mancarea e baza cand faci muschi, nu cresc cu aer.

Mai multe gasesti pe :
www.getfit.ro/alimentatie
www.culturism.ro/alimentatie

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Toate de pe megaproteine sunt produse de calitate. Poti lua un concentrat proteic, recomand whey gold de la ON sau dymatize elite whey. Iei o portie dupa antrenament.

Si vezi, ca cele mai multe proteine le iei din alimentatie.

Proteine = carne, branza, oua, peste, lactate.

Par ok antrenamnetele alea, dar vorbeste totusi si cu instructorul de la sala, fiind incepator o sa lucrezi mai mult la aparate. Ideea este pana la urma sa-ti gasesti antrenamentul potrivit pentru tine, antrenamentul trebuie individualizat.

| elfit explică:

Din pacate la sala aici nu este nici un antrenor straight face

| Cosmin86 a răspuns (pentru elfit):

Ok, atunci incepe cu programul ala. Ce alimentatie ai acum?

p.s. : da si tu reply pe mesaj, sa primesc notificare

| elfit explică (pentru Cosmin86):

Momentan nu am o alimentatie speciala...mananc cand mi'e foame..nu am ore fixe..stiu ca este important si trebuie sa imi stabilesc si acest lucru.
da-mi o sugestie

| elfit explică (pentru Cosmin86):

Cu ce greutati imi recomanzi sa incep, sa nu fac febra musculara thinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru elfit):

Primele 2 sedinte ( la 2-3 zile distanta intre ele ), fa cu greutati cu care poti face 15 repetari, si doar 2 exercitii a cate 2 serii pe grupa, tot corpul. Asta ca sa te obisnuiesti, dupa iei 4-5 zile pauza si ii dai tare big grin

| elfit explică (pentru Cosmin86):

Sa inteleg ca luni sa fac cu greutati cu care pot face eu 15 repetari, 2 exeercitii a cate 2 serii..si dupa 4-5 zile nu mai merg?
eu ma gandeam sa merg luni,marti, miercuri-pauza, joi, vineri, sambata-duminica-pauza.

| Cosmin86 a răspuns (pentru elfit):

Da, adica sa nu fie greutati prea mari. Si maxim 2 exercitii a cate 2 serii, altfel o sa faci o febra de nu o sa te poti misca.

Ideea este ca la inceput trebuie sa-ti obisnuiesti corpul, toate grupele. Apoi iti faci un program si incepi sa lucrezi.

Ca incepator iti recomand sa lucrezi mai mult la aparate si mai putin cu greutati libere, inca nu esti obisnuit cu efortul, nici articulatiile, ligamentele, etc. nu sunt asa ca aparatele sunt potrivite pentru tine ( nu sunt la fel de eficiente precum greutatile libere dar iti protejeaza aritculatiile si te ajuta sa faci forma corecta ), cel mai important e sa inveti sa faci exercitiile corect ( 90 % din oameni se antreneaza incorect, de-aia si multi au rezultate mediocre si apeleaza la steroizi si altele ).

| Cosmin86 a răspuns (pentru elfit):

Sugestie, special pentru greutatea ta :

- axeaza-te foarte mult pe proteine ( carne, branza, oua, lactate, peste ), pentru masa musculara
- carbohidrati ( orez, cartofi, paine integrala, mazare, etc. ) doar dimineata, inainte de antrenament cu 2 ore si imediat dupa antrenament
- grasimi sanatoase dimineata si la pranz maxim, grasimi sanatoase = masline, nuci, alune ( dar crude, nu porcarii prajite cu sute de kcal / 100 gr )
- sa ai 4-5 mese pe zi, dar sa nu aiba multe calorii ( carne fiarta sau pe gratar, cartofi copti sau fiert, etc. ), exclus prajeli, dulciuri, sucuri si alte porcarii ( si iaurtul intra la categoria porcarii, evita mancare ambalata si procesata )

Cele mai bune surse de proteine : piept de pui, piept de curcan, muschi de vita, antricot de vita, carne slaba de porc, branza degresata, oua fierte, lactate cu putina grasime. Mai sunt si altele, dar astea sunt cele mai bune.

Cele mai importante mese :

- dimineata
- inainte de antrenament cu 2 ore
- 30-60 de minute dupa antrenament ( cea mai importanta masa pentru cresterea masei musculara )

Celelalte mese nu sunt asa de importante, dar trebuie sa fie si ele prezente, mancarea e baza cand faci muschi, nu cresc cu aer.

Mai multe gasesti pe :
www.getfit.ro/alimentatie
www.culturism.ro/alimentatie