| Allexx11 a întrebat:

Fac sala, am slabit in 2-3 luni de la 120 kg la 96, in momentul asta,fac sala intens de vreo doua saptamani, pierd ceva vreme prin sala, de 4 ori pe saptamana,dar am o mare dilema,am slabit,pielea nu mi s-a lasat,dar am grasime mai ales pe abdomen,pe partea superioara a picioarelor, si pe brate, as dori sa imi stabilesc un program de 3 zile,eu am unul in momentul de fata,dar vreau pentru definire, si nu ma prea pricep, am asa: ziua 1-piept+biceps, ziua 2-triceps+spate+trapez, ziua 3-picioare,umeri, antebrate, si in fiecare zi de sala peste 170 abdomene, 20 minute banda, si 10 minute bicicleta,as dori sa scap de acea grasime si sa scot muschii in evidenta,astept raspunsuri,precizez ca iau si o carnitina de la wider,care mie unu, si baietilor din sala mea, ni s-a parut foarte buna la acei bani.

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Salut

1. lucreaza abdomenul o singura data pe saptamana, si cu mai multe exercitii, nu doar abdomene.
2. fa mai mult cardio
3. Mai scade din alimentatie calorii, mentinant cantitatea de proteine ridicata

Carnitina de la weider e o alegere foarte buna, mai poti lua lipo 6 de la nutrex, e mai bun dar e termogenic.

definire = slabire cu mentinerea masei musculare. Antrenamentul e la fel ca cel pentru masa musculara, doar ca o sa faci mai mult cardio + alimentatia difera, sa ai undeva la 1500-1600 kcal pe zi.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin86):

Stii ce ma intreb eu... daca el era gras si a slabit, ce definire vrea sa faca? la ce muschi? daca nu mai are grasime, el neavand un program de masa, ce defineste? niste muschi slabi sub grasime sau cum? daca esti gras faci slabire, masa si pe urma definire, altfel ce definesti? e ca si cum i-ai spune unui anorexic ca are patratele de bine ce e facut...intelegi unde bat?

| Cosmin86 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Da, ma gandeam ca la 96 de kg ar trebui sa aiba si ceva muschi, mai ales daca face sala de mai mult timp, e putin ambigu in intrebare, a specificat ca a slabit in 2-3 luni, dar poate sala face de mai mult timp, in cazul asta ar trebui sa aiba ceva.

Daca face sala de 2-3 luni da, nu prea are ce defini

| Allexx11 explică (pentru Cosmin86):

Da,pai de atunci fac sala, stiu si eu treaba asta, ca mai intai trebuie data jos grasimea si apoi masa musculara, dar ideea e ca vroiam in acelasi timp, deci ca sa le fac bine, sa fac mai mult cardio si mai putin pentru masa?