| Șerban_George_1993 a întrebat:

Am 1.74 cm inaltime, 78.6 kg, grasime 16, 8%.
Am inceput un regim alimentar de aproape 2 saptamani si am rezultate slabe, mi-am propus sa ajung la 12% grasime corporala.
Am inceput cu greutatea de 81 kg si grasime de 17.8%, ideea e ca regimul meu alimentar este bogat in proteine si fibre, carbo nu prea bag.

Ex : Mic dejun
- 30g de muesli dried fruit (mega image) - 106kcal, grasime 1, 5g, saturatii 0, 6g, zaharuri 5, 1g, sare 0, 0g.

- 30g fulgi cereale extrudate cu vanilie si indulcitor

- Iaurt bio 150g - 0, 01 grasime.

Gustare :

- 1 banana + 1 mar.

Masa pranz :

- 100g peste la cuptor + 100g piept de pui
1 ardei iute ( facut in tava cu pestele )
+ rosii cherry, fasole verde.
( fara ulei, fara sare, doar cu piper si zeama de lamaie )

A 2-a gustare : 1 banana + 1 portocala

Cina : Peste la cuptor 100g + piept de pui 50g + spanac.

Apa beau in jur de 3 litrii pe zi - muncesc la birou si nu prea pot sa beau mai mult, ca trebuie sa cobor de 3432 de ori la baie si nu prea imi permit sa lipsesc de la PC.

Ce trebuie schimbat la regimul acesta pentru a arde mai multa grasime? Cum pot calcula cantitatea ideala a unei mese pentru masa mea corproala?

Suplimentele care le folosesc : LIPOX (1 tableta pe stomacul gol cu 10 min inainte de micul dejun si 1 imediat dupa sala ).
Carnimax 2000 - 1 fiola cu 20-30 min inainte de antrenament.
Whey amino 3000 : 5-6 pastile inainte de sala si 5-6 dupa sala.
+ 1 shaker de impac whey de la myprotein ( tot dupa antrenament )

Merg la sala 3-4 zile pe saptamana si fac banda / bicicleta dupa fiecare antrenament minim 300 cal max 550 cal.

( Funda pentru cea mai buna recomandare si imi cer scuze pentru eventualele greseli gramaticale ).

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Nu conteaza ce manci si caloriile atat, daca maine eu manc 500 calorii de grasime, carbo, proteine tot voi slabi avand metabolism de 1700 de calorii,deci nu conteaza macronutrientul,este aiurea daca elimini carbo sunt atatea legume sanatoase,fructe,nuci,low fat lactate sunt bune ca elimina grasimea din organism,lasa suplimentele ca nu sunt bune,proteinele nu face masa musculara,proteinele e un macronutrient prea mult se face grasime, masa musculara se face prin culturism, de fapt apa e mai mult in masa musculara si vitamine decat proteine, sprinturile arde grasimea abdominala, repet calculeaza rata metabolismului si manca mai putin si vei slabi

1 răspuns: