| Addiction_8089 a întrebat:

Ma numesc Calin, am 16 ani 188cm si 82 kg.De curand am inceput sa ma duc la sala de forta. Mi-am facut un program pe care il respect cat de bine pot atat in sala cat si in afara ei. EI bine, fac cate o grupa musculara pe zi cu pauza o data pe saptamana, adica duminica.De obicei luni fac piept, marti spate, miercuri umeri si "aripioare", joi biceps si triceps, vineri abdomen si lombar iar sambata picioare.La incalzire alerg cam 5 minute pe banda pentru a-mi cresti pulsul, apoi gimnastica 10 minute.La finalul fiecarui antrenament alerg 15 min pe banda: 5 minute la intensitate medie iar 10 minute la intensitate maxima.In afara programului de sala incerc sa ma odihnesc cat pot, dormn minim 7 ore pe noapte iar in privinta alimentatiei mananc de 4 ori pe zi cam din 4 in 4 ore "de la mama de acasa". Incerc sa evit produsele procesate si fast-foodu"(pe cat posibil). Astept sugestii, sfaturi si pareri in legatura cu ce am scris mai sus(se admit si reprosurihee hee )
O zi buna in continuare!

3 răspunsuri:
| Eduard a răspuns:

Salut!
Ai un tip somatic, endomorf (cred - un doctor poate sa-ti zica mai multe). Cauta pe site-ul acesta mai multe: http://www.getfit.ro/.
De-asemenea pe acest site vei gasi foarte multe informatii legate de sala de sport, alimentatie, antrenamente si suplimente.

Ca endomorf, ai nevoie sa stii mai multe lucruri. Evita grasimile - sunt cel mai mare dusman al tau. Cat mai mult aerobic - nu e suficient cat alergi tu la sala, fa la stadion si fa-i mai multe tipuri de alergare (viteza, jogging, scari etc.), poti sari coarda si sa mergi mult pe bicicleta. Ia suplimente nutritive pentru a nu te epuiza complet - niste vitamine si ceva carnitina (ajuta la slabit si regenerare). Exercitiile tale trebuie sa difere putin, de a celorlalti - mai multe repetari (intre 8-12) si greutati destul de mari; insa poti lucra si cu greutati mai mici, dar asta inseamna si mai multe repetari (de la 16 in sus).
Citeste pe site, despre tipurile de antrenament, piramidal etc.

Deci nu sunt sigur, daca ai un tip somatic endomorf. E important sa stii, poate esti mezomorf, deci totul se va schimba. Gasesti pe site foarte multe detalii, chiar nu are rost sa ma lungesc.

Multa bafta!

| 9gag a răspuns:

Programul e destul de bun, acelasi il folosesc si eu si pot zice ca sunt multumit. Cat despre alimentatie ti-as recomanda sa mananci mai mult. Acum poate nu simti nevoie de mancare in plus dar la efort intens corpul tau va incepe sa duca lipsa. Ai nevoie cam de 6 mese pe zi. In rest daca respecti programul, orele de somn si ai o alimentatie cat mai sanatoasa eu zic ca vei reusi sa cresti in masa musculara. Daca ai ceva intrebari ma poti contacta si te voi ajuta. Succes

| InGErAsHFaCutPraF21 a răspuns:

Pai e bine cu sala bravo dar cred ca pentru inceput trebuie sa faci ceva mai usor fiindca mai de mult nefacand nimic organismul sa obisnuit asa.incep cu ceva usor o luna doua, apoi ceva mai greu si timp cu asea manaci din ce in ce mai puthinel, reduci mancare odat cu programu la acest program ar trebui 3 mese mici cum faci tu si odata la tot patru ore da sa nu mananci seara, sa dori 12 ore, sa nu te scoli prea devreme dar sa nu te culci prea tarziu. Sper sa-ti fie de folos! fundita PLz!