| anonim_4396 a întrebat:

Un agent/ofiter de politie poate desfasura si activitate de arbitru de fotbal? Daca "DA", pana la nivelul carei ligi poate arbitra? Acest lucru se aplica si in cazul pompierilor si jandarmilor?

3 răspunsuri:
| corneljipa a răspuns:

Din cate stiu eu, activitatea de arbitru de fotbal nu este conditionata decat de testele fizice si examenul de arbitru dupa absolvirea cursurilor. Totusi, s-ar putea sa fie necesar pentru ligile superioare I si II, statutul de profesionist, ce implica nedesfasurarea altei activitati, dar nu sunt sigur. Bafta!

| Username55 a răspuns (pentru corneljipa):

Un arbitru, chiar si de liga I, poate sa aiba si un alt loc de munca (ex: profesor, medic generalist etc. ). Intrebarea mea este : 《...fiind politist mai poti merge sa arbitrezi? 》

| corneljipa a răspuns (pentru Username55):

Tocmai asta e problema majora! Misiunile se pot suprapune cu meciurile. Totusi, delegarile se fac cu ceva timp inainte, problema e ca misiunile pot aparea in orice moment.