| XxXanonimus26 a întrebat:

Unii de la sala zic ca e mai bine sa incep la piept cu impins orizontal alti cu impins inclinat si nu stiu ce sa mai cred... Vreau sa aud si parerea voastra.

11 răspunsuri:
| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Incepi cu ce iti place, nu exista o regula. Incerci ambele si vezi ce ti se potriveste tie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un antrenor stie mult mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recomand ce fac eu, si ce am facut, incepi de la piept orizontal, daca poti si 10-10 kg adica 10 pe o parte si 10 pe cealalta + bara 20 40 total, sau doar bara goala, sa fie si un ajutor pe langa tine, sa te ajute sa faci cat mai multe, sa iti salte de ganter, incearca sa mananci doar peste, pui prajit la gratar, paste fainoase, si lactate, ca sa ti se puna ceva pe tine, masa musculara ma refer + sa faci toate aparatele adica in serie.

| andreirapid a răspuns:

Parerea lor nu conteaza!
Du-te la un antrenor, cand o sa te vada, iti va spune cu ce trebuie sa incepi! Nu fa de capul tau ca nenorocesti tot.

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreirapid):

Esti si. putin, oricum antrenorul de la acea sala nu te va lasa, deoarece intr-un fel raspunde pentru tine, nici pe mine nu m-a lasat sa incep cu bicepsi spre exemplu dar ma rog, ca sa stie un amator, habar nu are, nu te lasa el, deoarece pe el cade vina daca ti se intampla ceva, te va ajuta mai ales el, iti va zice la acel aparat faci atatea repetari, la celelalte serie.

| andreirapid a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma sa fiu al naibi, deci din comentariu tau iese ca e rau sa iti intrebi antrenorul fiindca dupa o sa iti stea pe cap?
Cat despre prima promozitie pe care nu ai dus-o pana la capat, sunt si ce?

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreirapid):

Prost, pe romaneste, ti-am explicat, ca nu te va lasa antrenorul sa faci de capul tau, nu ai inteles, nici acum? chiar daca eu ii zic sa stea in cap, antrenoru' ii zice sa stea in maini.

| andreirapid a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bogdane? Atunci de ce *** mi-ai dat mie raspuns ci nu lui? Eu ce am spus in comentariu meu? I-am sugerat sa nu asculte de ceilalti care fac sala ci sa se duca la un antrenor, findca el va sti cel mai bine ce trebuie sa faca!

| Maravilla a răspuns:

Pe plan orizontal. logic. de ce? pentru ca pe orizontal lucrezi cea mai mare parte de piept si acesta se lucreaza la inceput ( atunci cand ai cea mai multa energie si forta ) pentru ca probabil ai observat cand faci piept de ex incepi orizontala dupa care inclinat dupa care la declinat ( cand face deja la declinat nu esti nici macar pe aproape la fel de puternic cum erai pe plan orizontal )

| Maravilla a răspuns:

In nici un caz sa nu incepi tare deodata. iti recomand daca esti incepator prima oara faci de incalzire 1 serie x 10 repetari cu bara goala ( sa nu-mi spui ca ti-e rusine laughing ) dupa care 1 serie x 8 repetari cu 5 kg pe fiecare parte, dupa care tot maresti cu 5 pe fiecare parte.
Daca faci de cateva luni sala poti sa maresti si cu mai mult.

Bafta

| Eduard98 a răspuns:

Poti sa le faci pe amundoua eu cand ma duc la sala fac din ambele pozitii dar mai bine ar fi sa incepi pe plan drept poma orizontal si inclinat. Parerea meahappy. Bafta!