Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Caz de conştiinţă.
Eşti medic. Poţi salva viaţa a 1000 de pacienţi anulând programarea operaţiilor care ar fi salvat viaţa a 100 de pacienţi.
Cum procedezi? Care dintre variante este cea corectă din p.d.v. moral?
(Opţional: argumentaţi succint răspunsul.)

100 răspunsuri:
| Decrepit a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha,se poate sparge numele in doua feluri.La fel si la mine, Decrepit nu inseamna ca-s ramolit la modul general, ci raportat la alte trebusoare.N-o ziceam sarcastic catre gandirea ta, ci catre faptul ca esti prea acerba...pe niste pixeli; intelegeam daca erai la ceva de genul Closer2Oxford sau ceva, dar aici, neh...Nu e fara pata gandirea ta (cel putin in my book), dar ar aberant sa ma astept la gandiri perfect perpendiculare cu-a mea.Mi-au zis doi oameni de site-ul asta si au zis sa nu iau treburile prea in serios, ca e ca un spital de nebuni, dar de aproape doua saptamani, mi-am rupt un pic de timp sa evaluez anumiti useri.Vad ca tu erai activa mai mult prin vara.

Fisa de user godisnowhere
+ tine bine de argument
+ consecventa
+ pregatire si documentatii bune
+ opinii foarte bine formate, desi destul de des, departe de opiniile general acceptate in esenta
+ fervoare in stilul oratoric (ma rog, asta e subiectiv)

- the CAPS...it hurts...my eyes
- dorinta de a nu fi cat mai sintetizanta in idei
- George Michael
- ajungi la un moment sa tii mult prea tare de argument; guess what, it ain't worth it!

Si pana la urma e mai mult decat un spital de nebuni.E sectie de neuropsihiatrie ireparabila.Da'-mi place! Si mai am o ipoteza, care habar n-am dac-o fi adevarata : Momentan, n-ai rezidenta in Romania.

| eliaclodia a răspuns:

Ar fi o problema de constiinta sa distrug sau nu factorul care ar duce la asemenea situatie. Si orice situatie capcana pentru suflet. Universul meu are pretentii de la el insusi. Pacient inseamna predarea increderii. De ce sa las o suta sau o mie sa se bage in jocul stupid de-a pe cine iubesti mai mult? Dar de ce sa nu las?

| Paulla a răspuns:

Dacă printe persoanele din a doua categorie se află cineva drag mie sau cineva de care eu depind, n-am să stau să privesc cum ei mor doar pentru că mi-am dat cuvântul.
Nu cred că o promisiune de-a mea nu are valoare doar pentru că există posibilitatea să o încalc, atâta timp cât probabilitatea e mică iar eu evit să le încalc. Obişnuiesc să iau în serios angajamentele, mi se pare mai mult o regulă de 'bun simţ' decât ceva ce ţine de moralitate, dar cel mai important lucru rămâne să mă asigur pe mine. N-am să-mi fac rău singură doar pentru a îmi respecta cuvântul.

| Darcklight a răspuns:

As fi salvat pe cei 100 de pacienti!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

ESTI DISTRACTIVA laughing DE CE FOLOSESTI CAPS LOCK? EU CAND SCRIU ASA, SIMT CA VORBESC CU CAII. Stii ca atunci cand activezi caps lock-ul, inseamna ca tipi? nu subliniezi nimic asa, trebuie sa mentionezi de mai multe ori doar, so calm down girl.
Da, da, am fost off-topic, nu-i nevoie de un reply arzator.
Esti doar o alta copila (ca si mine de astfel), care crede puternic in convingerile sale preluate din cartile filosofice (asta nu-i ca si mine de astfel tongue ), cand vei trece printr-o situatie de viata si de moarte, sa revii inapoi cu astfel de intrebari, adevaratele probleme care pun presiune pe tine, te trantesc la pamant si-ti sparge diamantul moralitatii "Kantiene" de care strangi tu cu dintii foarte tare si marai la oricine care-ti spune ca-i un cah.
La mine e simplu.
Daca suta de oameni e buna, pe ei ii voi salva, exact ca in realitate, mereu cei buni vor fi putini la numar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Să presupunem că nu ştii nimic despre niciunul dintre ei. Ok? Nicio sută sau mie,, bună''. Sunt 100 de pacienţi anonimi care au programare, 1000 care n-au. Caput. Atât ştii despre ei. Alege acum.
Lasă,, dacă'', parcă''-urile şi alţi cai verzi pe pereţi şi răspunde, dacă binevoieşti, strict in funcţie de coordonatele menţionate in scenariul prezentat. Altfel o lălăim, o-ntindem şi-o lungim până la Sfântu' Aşteaptă şi n-ajungem nicăieri.

Cât despre tentativa de quasi-psudeo-profil psihologic...nevermind. Da, chiar ai fost off-topic. Cam atât.

O zi bună.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce dura si serioasa poti sa fii, esti prea inteligenta pentru noi si te sictiresc raspunsurile diferite (sau retardate ) de subiectul tau, va inteleg imparatia voastra, sunteti sensibila.
In cazul ala aleg mia de oameni. Ca POATE printre ei vor si oameni buni tongue
Nici nu mi-a trecut prin cap pe moment ca aia e psihologie, esti doar un alt copil si nu-mi pomeni tu despre cai verzi pe pereti, cand tu zbori cu caii verzi prin fanteziile trase din cartile tale quasi-psuesuesueodo-psiholuioiuiuieuiegice-proieufieufiele. Singura care o lalaie pe aici esti tu cu reply-urile tale kilometrice care daca le lipesti pe toate, iti faci un drum direct spre Luna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Admit, tind să mă lungesc adesea cu vorba. Mea culpa, cer mizericordie şi clemenţă.
O mică remarcă, totuşi: aceste reply-uri nu ar exista, in primul rând, dacă nu ar fi răspunsurile voastre aberante cărora li se adresează. Şi na, inţelege şi dumneata, câteodată sunt necesare explicaţii,, kilometrice'' pentru a descâlci elucubraţiile in care vă lansaţi. Da' pare-se că nici aşa nu ne-nţelegem.
Eh, lasă, mi-oi da eu demisia, după cum spuneam odată.
Să incheiem, dar, acest dialog steril aici.

Have a nice life.
Adios.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu-i vorba neaparat ca sunt kilometrice, e vorba ca sunt DEGEABA. Pui o intrebare scurta fara detalii, da multe intelesuri si ai pretentia sa-ti ghicim gandurile, daca nu suntem de acord cu tine, o iei pe alaturi ca o barca purtata de valuri in ocean, fara sa ai vreo destinatie anume.
Tu esti minciuna pe langa ce patesc eu cu unele intrebari si eu macar dau toate detaliile, stiu cum sta treaba pe TPU, de data asta nu au fost userii, ci tu cu intrebarea ta. Nu-ti mai justifica atitudinea asta de fata intepata ce esti, nici macar sa porti o discutie calm nu poti, si vorbesti tu despre moralitate si corectitudine? STAI PREA COMOD INTRE PATRU PERETI. Eu tot ce inteleg, e ca esti foarte plictisita, te enervezi aici ca esti o mare filozoafa neinteleasa care-si da multa importanta. CU TINE NU SE AJUNGE NICAIERI DACA MAI CONTINUI ASA.
I s h i t on your hypocrsy, get lost, adios El Doradowinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

I-as opera pe cei 100 de oameni care au programare, iar dupa ce as termina cu acei oameni as incepe sa-i ajut pe ceilalti: mai intai copiii.