Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Caz de conştiinţă.
Eşti medic. Poţi salva viaţa a 1000 de pacienţi anulând programarea operaţiilor care ar fi salvat viaţa a 100 de pacienţi.
Cum procedezi? Care dintre variante este cea corectă din p.d.v. moral?
(Opţional: argumentaţi succint răspunsul.)

100 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Cam ciudat scenariul, insa sunt regulile tale: As salva pe cei 1000, nu din moralitate ci pentru ca sunt mai multe vieti.

| AddXf a răspuns:

Nu le-as anula. De exemplu, as trimite celelate 100 persoane la alte spitale din apropiere si sa-i opereze alti medici pe care i-as cunoaste sau nu...

| TempusVernum a răspuns:

Ordinea corecta ar fi FCFS. First-Come, First-Served.
Insa nu exista niciodata doar un doctor pe Terra.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AddXf):

Bine, scumpo. : ))
EVIDENT că asta am face cu toţii. DAR să presupunem că acestea sunt UNICELE variante pe care le ai: fie ii salvezi pe cei 1000 anulând programarea operaţiilor care ar fi salvat 100 de vieţi, fie ii operezi pe cei 100 salvându-le viaţa, lăsându-i pe cei 1000 să moară.

Acestea sunt alternativele. Singurele.
Acum ce alegi?

| WR104 a răspuns:

Salvez viata celor 100.

| IepureleCuLopată a răspuns:

Eu aș salva cei 1000 de oameni, dar trimițându-i pe ceilalți 100 la alți medici, sau programându-i altcândva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru IepureleCuLopată):

Fraţilor.
Lăsaţi-mi scenariul in pace, aşa cum e. DESIGUR că toţi am proceda la fel, dacă am putea.
DAR să presupunem că acestea sunt UNICELE variante pe care le ai: fie ii salvezi pe cei 1000 anulând programarea operaţiilor care ar fi salvat 100 de vieţi, fie ii operezi pe cei 100 salvându-le viaţa, lăsându-i pe cei 1000 să moară.

Acestea sunt alternativele. Singurele.
Acum ce alegi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TempusVernum):

Scenariul e unul TEORETIC, evident.
Să presupunem că acestea ar fi unicele variante. For argument's sake, ok?
Subcriu părerii tale, apropo.

| Gabica a răspuns:

E aceeasi intrebare pe care ne-o pune si cartea "Crima si pedeapsa"...
I-as salva pe cei 1000, asta acum, din fata calculatorului, dar nu stiu cum as reactiona daca asta chiar s-ar intampla.

| Azµre a răspuns:

Niciuna din ele. Ori aș face pe toate cum pot. Ori aș chema alți medici.

| michael5813 a răspuns:

Asa cum putem sa vedem in lumea animala, grupul este mai important decat individul... in scenariul tau cei 1000 ar reprezenta grupul. poate fi crunt sa trebuiasca sa gandesti asa dar asta e!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Azµre):

Să presupunem că sunt singurele variante pe care le ai.
Alege.

| Azµre a răspuns (pentru anonim_4396):

Nicuna aleg. Sunt pus în fața faptului împlinit nu fac niciuna din cele două. Să moară toți 1100 de pacienți dar eu nu aleg.
În felul acesta nu am pe nimeni pe conștiință.

| Azµre a răspuns (pentru anonim_4396):

PS: Aș putea răspunde ca toți ceilalți să zic aleg pe cei 1000 dar tot n=am rezolvat nimic. E evident că acesta este răspunsul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Azµre):

Frate.
Logica ta mă depăşeşte, recunosc. Deci ai de ales intre a salva 100 sau 1000 de oameni. Da?
Aşa. Şi tu alegi...să nu salvezi pe NIMENI, lăsându-i pe TOŢI să MOARĂ.
Da, TU ai ales ca TOŢI să moară, prin REFUZUL TĂU de a-i opera. Putem comite crime şi prin PASIVITATE, ştii?
Din moment ce stătea in puterea ta să iei o decizie asupra vieţii lor, ca medic, eşti IMPLICAT, gata, NU te mai poţi sustrage. Nu ai cum să te speli pe mâini. Ai ALES să NU operezi pe nimeni, când puteai să o faci.
Eşti vinovat. Punct.

| IMC90 a răspuns:

Realizezi ca, conteaza enorm cine se numara printre cei 100, nu?
Sunt persoane pentru care as sacrifica si 10000 de oameni, nu numai 1000.
In caz general, presupunand ca nu cunosc pe nimeni, tot as analiza foarte bine ce fel de oameni sunt printre cei 100 si ce fel de oameni sunt in mia respectiva. Apoi, as lua o decizie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Azµre):

Nu TOŢI ceilalţi au dat răspunsul ăsta.
Check out LetUsMoveOn's answer. Iar eu sunt de acord cu el/ea, i-aş salva pe cei 100.

| IMC90 a răspuns:

P.S: Nu ma intereseaza neaparat profesiea fiecaruia ci ce fel de om este (lucru care imi dau seama in 5 minute)

| Azµre a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok și care e logica? Răspunsul e evident să operezi 1000 de oameni. Doar nu te așteptai ca ăsta să fie răspunsul meu?!
Eu să nu fiu ca voi restul am ales să nu mă bag. Pune-mă în fața faptului împlinit și îți zic că ții salvam pe toți.
Nu poți veni cu o teorie când practică nu ai.
Există posibilitatea să poți salva pe toți cei 1100 de oameni sau măcat 1001 și tot ai salvat și din cei 100. Deci nu poți face o logică din enunțul acela. Nu ai cum!

| Azµre a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce pe cei 100? Care e justificarea!

| Azµre a răspuns (pentru anonim_4396):

Spune-mi varianta corectă? Mai corect decât să îi operezi pe cei 100 care sunt programați și apoi pe cei 1000 nu este. Decât varianta triajului! Și anume separarea celor gravi de cei mai puțin gravi. Ceea ce duce la un câștig de timp.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru IMC90):

Interesant răspunsul tău. Fair-enough. Dar, vorba ta, să presupunem că NU ai cum să afli cine sunt acei oameni. Sunt anonimi. Ştii doar că sunt nişte persoane care ar muri fără operaţia pe care doar tu le-ai putea-o face.
Alege acum.
Dar totuşi...imi spui şi mie CUM iţi dai seama in 5 minute ce fel de om e cineva?
Ai descoperit vreo formulă magică pentru,, citirea'' esenţei unui individ? Că-s tare curioasă, ne-ar scuti de multe bătăi de cap, neinţelegeri şi disensiuni in viaţa asta. Fii binevoitor şi impărtăşeşte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Azµre):

: ))
Măi. EVIDENT că varianta OPTIMĂ ar fi să ii salvezi pe toţi 1100. Să presupunem, TEORETIC vorbind, că NU se poate să ii salvezi pe toţi şi că trebuie să alegi. De dragul argumentului. Eu te-am intrebat care e varianta corectă IN CONDIŢIILE IN CARE eşti NEVOIT să alegi intre cei 1000 şi cei 100, având in vedere circumstanţele: cei 100 au programare, cei 1000 nu.

Şi nu mai incerca să modific scenariul propus de mine, te rog. Fără triaje.
Să presupunem că TOŢI cei 1100 de pacienţi sunt LA FEL DE grav bolnavi.
Alege acum.

| IMC90 a răspuns (pentru anonim_4396):

''Poţi salva viaţa a 1000 de pacienţi anulând programarea operaţiilor care ar fi salvat viaţa a 100 de pacienţi.''

POTI SALVA (dar nu esti 100% sigur) viata a 1000 de pacienti anuland programarea operatiilor care AR FI SALVAT (deci 100%, presupunem ca erau niste operatii cu o cota de reusita mare) viata a 100 de pacienti.
Cam asa suna exprimarea ta analizata cu atentie. In cazul asta, nu as risca ceva sigur pentru ceva nesigur. Pot salva viata a 1000 de pacienti, dar pot foarte bine sa nu reusesc sa fac nimic pentru niciunulwinking Avand in vedere ca doar POTwinking

Legat de partea a II-a, este un talent nativ. Unii se nasc cu un corp flexibil si devin gimnasti, altii se nasc cu o indemanare mare si devin chirurgi pe creier sau bucatari de exceptie (depinde si de ce sunt atrasi) eu m-am nascut cu capacitatea de a citi oamenii atunci cand ii vad fata-n fatawinking

| Azµre a răspuns (pentru anonim_4396):

100 și apoi pe cei 1000 dacă îmi dai voie!

| Azµre a răspuns (pentru IMC90):

Pițipoancele, maneliștii și rockerii îi ocolești da? Pentru minebatting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru IMC90):

Nu ştiu de ce ai tu impresia că acel,, poţi'' nu exprimă o certitudine. Am zis POŢI, deci reuşita operaţiei e garantată, clar. Fără echivoc. Ce spui tu ar fi fost valabil in cazul in care aş fi folosit condiţional-optativul, adica,, AI PUTEA''.

Ideea era clară. Da' hai, ca să nu mai ai ce comenta. Pentru tine:
E SIGUR că poţi salva viaţa a 1000 de pacienţi anulând programarea operaţiilor care ar fi salvat viaţa a 100 de pacienţi.

Cât despre,, citirea'' oamenilor...nevermind. : ))
Te sfătuiesc doar să-ţi asumi o anumită marjă de eroare, să nu te increzi chiar 100% in acest,, talent nativ'', că poate o fi având şi el o hibă, două şi se mai inşală ocazional. Nimeni nu-i perfect. oh go on

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Azµre):

Hopeless.
Nevermind.

| Azµre a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine mă da unde vrei să ajungi? Ne-ai pus și o întrebare dă-ne și răspunsul
Spune-mi unde vrei să ajungi cu treaba asta. Ceea ce ai întrebat tu e valabil doar în teorerie în practică lasă de dorit.