| TheRomanticGuy a întrebat:

Ce intelegeti prin urmatoarea fraza? "Ambitia este o veche amanta tiranica.Cand va luati dupa ea, va scapa, dar cand reusiti sa-i lasati impresia ca fugiti, va va urma." Rog seriozitate si explicitate.

Răspuns Câştigător
| NoChanceForUs a răspuns:

Pe scurt cu exemplu practic:
Am o temă de proporții biblice de făcut,îmi propun s-o scriu:
„No, îmi bag pulpa eu chiar fac rahatul ăsta! Dar mai întâi joc un Skyrim. Apoi mai bag o bere!"
Și faci toate rahaturile astea de la plimbat rața la cusut ciorapi, mai puțin scrisul temei.
Și-n final ajungi în clasă și scrii în 15 minute 3 pagini pentru că ambiția te-a impulsionat să nu te lași, deși o credeai plecată pe centură.
Happy ending, n-ai luat 3 pentru temă nefăcută.

2 răspunsuri:
| AlxMro a răspuns:

In raspunsul de mai sus nu se regaseste ambitia ci necesitatea. Daca sti ca nu iei 3 sau ca nu asculta la tema nu o mai faci. Cel mult este curiozitate. Din citatul de mai sus eu inteleg ca nu trebuie sa ai scopul de a avea ambitie in sine ci pur si simplu atunci cand faci un lucru care-ti place care te face sa te simti bine atunci apare ambitia care te face sa evoluezi facand acel lucru din ce in ce mai bine.

| NoChanceForUs a răspuns (pentru AlxMro):

Despre asta era vorba, dude, că ambiția se lasă așteptată în necesitate.