| noreligion a întrebat:

Daca Dumnezeu este omnibenevolent, ce rost isi mai are, atunci, iadul?
Pentru ca Dumnezeu, in bunatatea lui, IARTA TOT.Sau nu iarta si atunci nu este omnibenevolent?

Răspuns Câştigător
| PhaseMorphXR a răspuns:

Daca Dumnezeu nu este Omnibenevolent, atunci nu poate fi Omnipotent, daca nu este omnipotent, atunci nu poate fi Omniscient, daca nu este Omniscient atunci nu foate fi Absolut, daca nu este Absolut atunci nu poate fi Dumnezeu.

Punct si de la capat...

32 răspunsuri:
| 4inel a răspuns:

Dumnezeu, daca ai fi studiat cu atentie Biblia, este in acelasi timp si bun dar si drept.
Unde ai gasit tu in Biblie ca Dumnezeu iarta TOT fara sa pedepseasca pacatul?
Citeste cu atentie acest verset:
"Romani 5:8  Dar Dumnezeu Îşi arată dragostea faţă de noi prin faptul că, pe când eram noi încă păcătoşi, Hristos a murit pentru noi."
Aici vezi in acelasi timp si dragostea Lui Dumnezeu dar si dreptatea Lui.
Dragoste pentru ca nu ar vrea sa ne trimita in iad pe toti, de aceea toata pedeapsa pe care noi am fi meritat-o a luat-o Cristos Isus la CRUCE.
L-a obligat cineva sa moara? NU.
Ci a facut-o pentru ca te iubeste.
Ce se intampla daca tu respingi oferta Lui de salvare?
Vei ajunge in IAD.
Ce este Iadul?
Locul unde nu-L vei intalni pe Dumnezeu.

| Adrian_Apostol_2000 a răspuns:

În primul rând omnibenevolent=nu poate face nimic rău. Acum că am clarificat asta, având în vedere că acest "Dumnezeu" nu poate face nimic rău, cum mai este omnipotent, este ca și cum ai zice că un cerc este pătrat, se contrazice prin definiție, asta înseamnă că acest "Dumnezeu" nu există. În plus, doar gândiți-vă, dacă"Dumnezeu-l" acesta ar exista asta ar însemna că el știe tot ce vom face, ceea ce contrazice total ceea ce spune biblia cu liberul arbitru, și în plus dacă ar fi știut că Adam și Eva vor fi păcăliți de șarpe, nu ar fi pus pomul undeva unde ei nu ar fi putut ajunge, ce rost mai are să creezi ceva dacă ști că te va face să îl strici, în situația de față alungatul din Rai. Știu câțiva creștini înrăiți care spun că viața este doar un test pentru a vedea dacă suntem vrednici pentru "Rai", având în vedere că acest "Dumnezeu" este omnișcient, nu ar fi degeaba tot acest "test" având în vedere că "Dumnezeu" știe deja finalul?