| ILoveMoon a întrebat:

Sall! Am o intrebare pentru crestinii, daca dumnezeu sau zeul vostru la moartea unui om il iarta de pacate si il trimite in rai daca e sa o luam logic iadul ar trebui sa fie gol nu? Adica lucifer sa fie singurel? Daca spuneti ca iarta orce pacat

42 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Pacatele se iarta, prostia nu. Oricum ateii cica vor ajunge in iad.

| Shaoran a răspuns:

Noh, cine zice ca iarta toate pacatele? Ce crezi ca esti la autoservire? Iti angajeaza Dumnezeu menajera sa iti curete sufletul de pacate sau ce?
Iarta orice pacat, pe care tu il regreti, il spovedesti, de caiesti pentru el si ti-l plangi cu amar, nu-i asa, Hocus Pocus.

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei, asa cum spui,, plata pacatului e moartea''Romani6:23. Deci plata pacatului nu e iadul, pentru ca nici unde in Biblie nu scrie ca dupa moarte omul merge in iad sau rai ci simplu,, din tarana esti, in tarana te vei intoarce.''Geneza3:19.In Biblie se arata clar ca omul cand moarte nu mai stie nimic.Ecleseastul9:5,10

| 4b a răspuns:

laughing o sa fie iadu' plin, n-ai tu grija... orice pacat marturisit si parasit atrage dupa sine iertare si compasiune din partea Lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aiurea. Tu habar nu ai de nimic daca pui o asemenea intrebare. In fine eu am o alta teorie oricum si nu am de ce sa iti explic.

| Kramerwalt a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact! E pusa cred eu la misto intrebarea, Cum sa-ti ierte tie Dumnezeu toate pacatele ma? Daca tu nu te pocaiesti si nu le recunosti? Daca tu traiesti toata viata dupa bunul plac si altul traieste dupa Dumnezeu care crezi ca va ajunge la Dumnezeu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kramerwalt):

Asa este. Dar nu ar fi trebuit sa explici ceva oricum nu te asculta. Si in plus niciodata nu am vazut eu desi poate au fost cazuri dar rare ca un ateu sa dea funda unui crestin, sau unui om care crede in Dumnezeu. Deci nu are rost. Intrebari din acestea la misto sunt multe si ar trebui totusi sa le evitam desi ma doare cand vad asa intrebari si uneori imi pun in gand ca poate nu sunt toate puse la misto poate e si mintea omului de vina.

| Archdaemon a răspuns (pentru Kramerwalt):

E aiurea sa traiesti dupa legile unui personaj imaginar...

| Kramerwalt a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am raspuns pentru funda! Eu am raspuns poate poate reusesc sa-l fac sa inteleaga!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kramerwalt):

Stiu dar el nu vrea sa inteleaga. Majoritatea ateilor de aici au pareri batute in cuie mai ales astia care pun intrebari aberante.

| Kramerwalt a răspuns (pentru anonim_4396):

Da ai dreptate, Dumnezeu ii vede si ii judeca nu avem noi nici un drept asupra lor!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kramerwalt):

Asa este

| 4b a răspuns (pentru Archdaemon):

E aiurea sa traiesti dupa legile tale, ca si om pacatos

| nesuferit a răspuns (pentru Kramerwalt):

Eu nu ti-as da funda!
chiar daca sunt ateu am studiat bine biblia. in fata lui dumnezeu sunt toti egali. dumnezeu nu are atribute omenesti cum ar fi orgoliul, prin urmare daca iti recunosti greselile vei fi iertat

| Kramerwalt a răspuns (pentru nesuferit):

Da toti plecam de la egal vrea sa zica, nu i-l ridica pe unul bogatiile in fata lui Dumnezeu dar de la unul care pacatuieste la altul ce-L iubeste pe Dumnezeu este o diferenta enorma, toti suntem egali din punct de vedere material, fizic nu si spiritual, la fel de bine toti suntem egali pentru ca toti ne putem intoarce cu fata la El, este doar alegerea noastra!

| mihai741 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci de ce ai mai scris pe aici?

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihai741):

Daca ai citit tot ce am scris ai intelege.

| 4b a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing nu te mai intelege lumea Legendo...

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4b):

Cred ca tu ai inteles dar daca nu, iti explic tie ca lu' ala nu ai ce sa ii explici. Eu am zis: "Intrebari din acestea la misto sunt multe si ar trebui totusi sa le evitam desi ma doare cand vad asa intrebari si uneori imi pun in gand ca poate nu sunt toate puse la misto poate e si mintea omului de vina." Si de aceea mai raspund din cand in cand.

| 4b a răspuns (pentru anonim_4396):

Am priceputwinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4b):

Ma bucur big grin sa te culci devreme ca o sa fi obosita mainewinking

| RaduMD a răspuns:

Unii oameni sunt iertaţi, iar alţii nu sunt iertaţi. Dumnezeu are capabilitatea de a ierta orice păcat, dar o face faţă de cei care cer iertarea Lui şi numai aceia rămân în prietenia Lui. Cine moare în stare despărţită de El, a ales să meargă în Iad şi El respectă alegerea celor cărora le-a dat libertatea alegerii: îngerii şi oamenii.

| adelina899 a răspuns:

Cunosc persoane care ar alege iadu` deci n`ar fi gol laughing.

| Psamathe a răspuns:

Esti sigur ca iertarea Lui conteaza. sau a ta? Eu cred ca pe patul de moarte ne va fi noua imposibil sa ne iertam. acela este adevaratul iad. Poate ca nu exista nimic, sau poate ca exista viata eterna, insa in minutele dinainte de a afla, toate regretele cumulate intreaga ta viata, vor reprezenta iadul pe care nici o carte si nici un om nu ti le poate descrie.

| 4b a răspuns (pentru Psamathe):

Iertarea ta nu-ti da o asa pace cum o face iertarea Luiwinking mda, poti incadra iadul si in acele situatii, nu zic nuhappy

| Psamathe a răspuns (pentru 4b):

Ce ti se pare mai grav decat torturarea sufletului/mintii cu greselile pe care le-ai facut, si oamenii pe care i-ai ranit prin ele? "Cazanul cu foc"? Ha! Ranile sufletesti /mentale sunt cele care ne afecteaza, nu cele trupesti. Tu ca si credincios ar trebui sa stii care este adevaratul iad, si ca Biblia se refera la acel "foc" metaforic.

| 4b a răspuns (pentru Psamathe):

Atunci cand oamenii dau de necaz, nu-si vad viata decat un iad blestemat, figurat vorbind...pana sa fim crucificati, mai putem indura; plus de asta, niciun necaz nu este ingaduit peste puterile noastre, asa ca ar fi bine sa realizam faptul ca putem face multe, dupa ce am spus: nu mai potwinking

| Psamathe a răspuns (pentru 4b):

Eu ma refer la "necazul" superm. Imi imaginez iadul mereu, cam asa : cele mai mari frici ale mele intr-un spatiu atemporal.
Nu stiu cum as putea sa iti transmit ceea ce simt. Gandeste-te la oamenii pe care ii iubesti, si pentru care ai face orice, si apoi imagineaza-ti cum sunt torturati in fata ta, din cauza ta. si dupa ce mor, o iei de la capat. Multiplica sentimentele asta de groaza, suferinta, tortura de vreo 1000 de ori, si uite cum stiu eu ca este iadul.

| 4b a răspuns (pentru Psamathe):

Atat gandul cat si fapta te poate ucide...multumesc de explicatie, am inteles ideea ta psamathe. Decat sa stai suparat/a ca viata e grea si sa te inspaimanti pe zi ce trece de ce ti se mai intampla, mai bine ai incerca sa-ti vezi viata prin ochii Lui, si astfel iadul acesta nu va fi chiar atat de greu.
PS: vezi ca n-am spus ca-i usorwinking

| Psamathe a răspuns (pentru 4b):

Pe moment sunt mult prea indragostita de viata, vorbeam doar de ce se va intampla dincolo. Multumesc pentru ca mi-ai fost un/o partener/a civilizat/a de discutiehappy

| 4b a răspuns (pentru Psamathe):

Bucura-te de viata, da cu mare atentie, ca pe urma dai socoteala pentru tot ce ai facutwinking imi pare bine ca am putut discuta in pace si liniste, fara stresul cotidian de pe site...sa fi iubita

| Psamathe a răspuns (pentru 4b):

Multumesc inca o data. Iti doresc o viata linistita, plina de pace, si implinire sufleteascahappy

| 4b a răspuns (pentru Psamathe):

laughing se intoarce roata sa-ti multumesc... take carewinking

| nesuferit a răspuns (pentru Psamathe):

Si din moment ce mori, cum vei simti tu durerea asta din iad? durerea fizica o simte corpul, iar cea interioara creierul, numi spune de suflet, ca e o aberatie

| Psamathe a răspuns (pentru nesuferit):

Doar pentru ca nu ai vazut un suflet nu poti crede in el? Dar Caldura ai vazut-o? Ai atins-o? Atunci de unde stii ca e acolo? Pentru ca iti este cald! Eu simt ca am un suflet pentru ca simt lucruri pe care prin creier si ceea ce primeste el, nu as avea cum. Dragostea. Nu o simti prin neuroni! Deci e o aberatie sa spui ca nu avem suflet.

| ZvT a răspuns (pentru Psamathe):

Căldura o poţi vedea şi o poţi simţi. Tu poate eşti mai cu 3 **** şi ai mai multe şimţuri decât restul oamenilor, dar eu nu îmi simt sufletul. Omul de exemplu nu poate vedea, atinge, simţi... unele substanţe din aer şi de aceea oamenii au creeat aparate să facă asta, pentru suflet ar fi o idioţenie să se încerce aşa ceva. Sufletul este la fel de inexistent ca şi zeul vostru.

| Psamathe a răspuns (pentru ZvT):

Eu nu cred in Dumnezeu, nu intelege gresit. Insa cred in energie. Noi, ca si caldura (pe care nimeni nu a vazut-o, dar se pare ca tu da) suntem energie, iar energia rezista. "Sufletu" este denumirea data acelei energii, ca si Dumnezeu. Dumnezeu este de fapt un nume dat de oameni pentru o concentratie mare de energie. Iar sufletul, adica energia noastra, se face prezenta. Spune-mi tu, ce parte a creierului se ocupa cu sentimentele noastre? Prin care lob simtim dragostea? Prin ce puncte o receptam, prin ce nervi o transmitem, unde? (Am zis dragostea ca un exemplu. la fel este cu ura, emotiile pe care le traim in general.) Pentru ca stiinta nu stie. Gandul la fel, nu poate fi explicat stiintific decat ca si o unda, adica energie, adica ceea ce azi e numit de majoritatea : Suflet!
Nu vreau sa ma cert, sau sa schimb pareri. Tu mi-ai atacat argumentul, eu l-am explicat, sper daca vei dori o continuare a discutiei sa o purtam civilizathappy

| nesuferit a răspuns (pentru Psamathe):

Dragostea o simti in suflet? wow raman prost la ce aud

| Psamathe a răspuns (pentru nesuferit):

Dar prin ce? Spune'mi te rog, ce neuroni primesc aceste sentimente, si unde le transmit?

| nesuferit a răspuns (pentru Psamathe):

Eu simt dragostea prin ****

| Psamathe a răspuns (pentru nesuferit):

Felicitari. Esti prima persoana din istoria omenirii careia i s-a descoperit IQ-ul negativ. *clap*

| fulgdefulg a răspuns:

N-ai inteles nimic de la viata. Dumnezeu iarta pe oricine care a gresit si isi cere iertare din tot sufletul lui si din acel moment in care a realizat k a facut un rau isi indreapta greselile si respecta poruncile atunci Domnul il va ierta, asta nu inseamna k merge direct in paradis, multe suflete merg in purgatoriu doar sfintii merg direct in rai. iadul nu e gol din pacate, sti cate persoane au murit fara a recunoaste ca exista Dumnezeu, nici in ultima clipa nu s-au spovedit aceia parerea mea sufera... sunt multe de spus dar eu m-am convins pe propria piele k El exista si e mai aproape de noi decat ne putem imagina.