| themassacre14 a întrebat:

Este o intrebare de logica:
Daca sunteti inchisi singuri intr-o camera si sunt doua usi una care te scapa din acea camera, una care te duce la moarte.
In locuri diferite sunt plasati 2 roboti, unul care spune mereu adevarul, unul care spune mereu minciuna.
Ce intrebare le-ati pune robotilor ca sa flati care este usa spre iesire?

23 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

1. Este adevarat ca una dintre usi imi ofera libertatea iar cealalta usa ma duce la moarte? In functie de raspuns voi sti daca a mintit sau nu.
2. Care este usa care imi ofera libertatea?

| Dreamer a răspuns:

M-as preface extrem de depresiv, intreband amandoi robotii :,, care este usa care ma duce spre moarte?''
- astfel unul stiu ca va spune adevarul
- iar celalalt m-ar indrepta spre camera care ma scapa pentru ca spune,, mereu'' minciuna

PS: pretty easy tongue

| Alyra a răspuns:

"E adevărat că doar o uşă mă scapă din camera asta, iar acea uşă e *arată spre o uşă*?" Robotul mincinos o să spună nu, iar dacă şi cel care spune adevărul spune nu, atunci uşa bună e cealaltă.

| Narcis2007 a răspuns:

E simplu...il intrebi pe ala mincinos ceva imposibil, gen "am 3 picioare?"

| Duucu a răspuns:

L-aș întreba pe robotul care spune adevărul care este ușa de scăpare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ziua, aveti prune?

| AdrianDihoricescu a răspuns:

happy " Faza " e asa de veche, ca nici nu ma obosesc sa raspund. Doar ca idee iti spun, ca n-ai mentionat daca intrebarea adresata robotilor, trebuie sa fie identica sau poate diferi?

| 1234dany5 a răspuns:

Deci eu nu stiu nici care dintre usi e cea buna si nici care dintre roboti spune adevarul nu? ...hhmmmmm... pai atunci cred ca as proceda astfel: Daca as vedea primul robot care era cel mincinos(dar eu nu stiam)l-as intreba: -Tu esti robotul care minte? daca ar spune ''nu'' atunci sigur era el.Dar daca era cel ce spunea adevarul l-as fi intrebat altceva deoarece si el spunea ''nu'' (adica adevarul) Deci aceluiasi robot ia-si spune 2 intrebari ca sa fiu sigur care spune adevarul :iar a doua ar fi:-Care e usa spre iesire? si daca ar spune:''prima'' atunci as cauta si celalalt robot si l-as intreba acelasi lucru si daca ar spune:''a doua'' i-as intreba din nou:care dintre aceste usi ma duce la moarte? si daca primul robot ar spune:''a doua'' si al doilea ar spune''prima'' atunci nu as fi stiut ce sa fac si gata laughing e foarte compplicata da nu mai stiu ce sa fac pentru ca orice as spune n-as sti care spune adevarul deci NU stiu! oricum sunt curios sa aflu raspunsul! cant il spui? big grin

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru 1234dany5):

Tu deja presupui ca le poti pune cate intrebari vrei, ceea ce din enunt nu reiese happy

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru 1234dany5):

Pe rationamentul tau cu multiple intrebari succesive happy afli raspunsul usor. folosind cum zice steff " Cat e ceasul? ". cel care minte va mintii, cel care spune adevarul va spune cat e, presupunand ca ai ceas sa stii cat e happy ( Daca n-ai ceas, ce culoare are tricoul meu? acelasi lucru), apoi stiind cine spune adevarul si cine minte, intrebi ce te intereseaza happy

| Dandanache a răspuns (pentru 1234dany5):

Prima intrebare "Tu esti robotul care minte?" e complet inutila, din moment ce si tu ti-ai dat seama, in timp ce scriai, dovada ca n-ai stat sa chibzuiesti raspunsul, ca amandoi vor spune "Nu". Mai ales ca pleci de la ideea ca tu deja intuiesti care e robotul mincinos si cel sincer, astfel incat stii ca pe cel sincer il vei intreba altceva, rationamentul fiind complet gresit. Cred ca problema asta e prea complicata pentru varsta ta.

| 1234dany5 a răspuns (pentru Dandanache):

Da tu cine te crezi EINSETEIN? si nu trebuie sa-mi zici mie de ce am scris asa si ce e inutil sau nu! Am raspuns ce am crezut chiar daca am gresit! E destul de complicata intrebarea da nu e cazul sa-m zici ca e prea complicata pentru varsta mea! Nu te mai lua de altii si vezi-ti de capul tau(care cred ca-i mai gol ca al meu)! laughing

| Dandanache a răspuns (pentru 1234dany5):

Am de cel putin de 3 ori varsta ta si am fost aproape 10 ani profesor. Indemnul a fost unul pedagogic, si, dupa cum observi, am formulat raspunsul foarte politicos. Ti-am atras atentia unde ai gresit, dat fiind faptul ca esti foarte tanar. Sper sincer ca nu manifesti aceeasi aroganta si respingere agresiva a procesului formativ si in viata de zi cu zi.

| 1234dany5 a răspuns (pentru Dandanache):

Bine einstein! ai terminat?

| Dandanache a răspuns (pentru 1234dany5):

Am terminat, dragul meu. Si cred ca si tu ai terminat-o cu viata inainte sa o incepi. Tine-o tot asa si o sa ingrosi randurile elevilor ratati, fara diploma, fara perspectiva, dar mustind de nesimtire si aroganta. Mult succes.

Vad ca vrei sa ai ultimul cuvant cu orice pret. Din fata unui calculator e usor sa arunci cu cuvinte, chiar atunci cand expeditorul e un copil si adresantul un om in toata firea. Te las sa inchei aceasta discutie, si sa faci dovada din noua ca tu compensezi lipsa de inteligenta prin replici obraznice. Astept, ca incheiere, reply-ul tau sfruntat.

| 1234dany5 a răspuns (pentru Dandanache):

Domnule profesor, diplomat, einstein sau ce altceva va mai credeti daca tot spuneati mai in sus ca ati formulat raspunsul foarte politicos de ce mi-ati spus ce e inutil, ce e prea complicat pentru varsta mea sau ca nu chibzuiesc raspunsul! daca vrei sa stii nu manifest aceeasi aroganta in viata de zi cu zi doar cand un ''om in toata firea'' exagereaza destul de mult! Daca nu ati fi comentat mai in sus si m-ati fi corectat de raspunsul meu nu ati fi fost sanatos nu? daca nu v-ati fi aratat inteligenta dnv. fata de toti cred ca ati lesina! duceti-va la un concurs de cultura generala si lasati-ma odata in pace daca va tot credeti diplomat si destul de inteligent!

| Inferno a răspuns (pentru 1234dany5):

"Daca as vedea primul robot care era cel mincinos(dar eu nu stiam)l-as intreba: -Tu esti robotul care minte? daca ar spune ''nu'' atunci sigur era el."
Absurd, nu intentionam sa raspund la aceasta intrebare, dar circumstantele ma forteaza sa o fac.
Pe baza carei logici ce-ti apartine deduci ca robotul care raspunde "nu" este cel ce nu spune adevarul?

| Grigore666 a răspuns:

Deschid ambele uși fără să intru și fug repede în partea cealălaltă știind ca ușa care nu are nici trepte nici scări nici altă ușa duce afară.

| TheUnforgivenIII a răspuns:

Le-aș pune o întrebare la care știu deja răspunsul, și în funcție de asta aflu care e mincinos și care nu. Apoi pun întrebarea care mă interesează - care ușă mă duce afară.

| Ronni a răspuns:

Pai daca poti sa pui doar o singura interebare as intreba pe oricare dintre roboti:
"Ce ar răspunde celălalt robot la întrebarea: care este ușa care te scapă din camera?"
In ambele cazuri ai afla ușa care te duce la moarte.

| AndreJe99 a răspuns:

Citez.
"Dacă sunteţi închişi singuri într-o cameră"
Păi dacă sunt închisă singură într-o cameră cum să fie şi roboţi?

| steff2512 a răspuns:

Cat e ceasul? Asta las intreba.

| 99DobreMihai99 a răspuns:

Arati spre o usa si il intrebi pe ala care spune mereu adevaru daca aia e usa spre iesire.