| anonim_4396 a întrebat:

FUNDA! fiti seriosi happy A existat Hristos? A facut minuni?... Biblia e adevarata? tot ce scrie in ea? Eu ma indoiesc... Voi ce credeti. CARE ESTE PAREREA VOASTRA.
Dumnezeul nostru nu e,, furat,, de la religia de drept cea zalmoxiana... daca biblia e ebraica de ce evreii nu o accepta, nu o recunosc? Dumnezeu vine de la IAHVE? ADICA IEHOVA
va rog sa raspundeti fara misto...

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Dupa care istorisiri? Nu exista nici o dovada istorica ca isus ar fi existat.De unde ai scos asta cu isotoriile? Eu nu am auzit in nici o istorie sa spuna ca acest personaj ar fi exiatat cumva.Nici la evrei nici la alte popoare.Nici in imperiu roman.Numai gandeste nitel aflau romanii ca e ste unu care face minuni ok? PPai aia nu misca un pai fara sa spuna imparatu ce sa faca sau cel putin un sef mai mare.Si tu ca orice sef, auzi ca unu invie morti face vin din apa si etc c e faci? Romanii nu erau idioti, altfel nu ar mai fi avut un imperiu, deci un mare sef nu era un papa lapte era destept ca nu era pus ca astazi in ro aia la guvern laughing deci un sef sa revin ar fi fost f curios de acel om si te asigur ca l-ar fi luat sub protectia lui nicidecum sal omoare sau sal ignore.Tu sa fii auzi a inviat un mort.Stai frate ca asta e bun la casa omului corect? Poate cine stie ce patesc si asta ma poate salva.Deci romanii chiar plateau pentru astfel de oameni pentru medici, pentru ahitecti si asa mai departe nu-i prigoneau cum face acum poporu roman adica Romania zic astazi laughing.Aia romanii din imperiul roman stiau sa pretuiasca valorile sa le foloseasca pentru scopurile lor, deci ar fi fost imposibil sa treaca cu vederea un astfel de personaj, un istoric ar fi scris de el cu siguranta.Bine o sa spui ca a scris sau a amintit unu ala cum ii zice, in sf am uitat cum ii zice, dar istoricu ala a scris ceva dupa nu stiu citi ani la 70 de ani de la evenimente, deci nici o sansa, cand spui istorii si sa fie credibile is alea scrise atunci la locul faptei in timpul unui anume eveniment.Deci este nevoie de un istoric sa fi scris ceva in acel timp nu dupa nu din vorbele altora, din povesti.Aia e problema aici ca asa ceva nu exista nicaeri.Si nu vorbim aici de un imperiu absurd, de un imperiu idiot, care sa fi ascuns asa ceva, romanii erau f deschisi la orice.Bine poate inteleg eu gresit cuvintu istorisiri spus de tine. Daca te referi cas doar asa vorbe din popor atunci ai dreptate.e ca si la noi fat frumos sau harap alb laughing deci sper ca nu te superi, eu inteleg prin istorii sau istorisiri spusele unor oameni credibili, oameni care au trait acel timp sau eveniment.

28 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa istorisiri, Hristos a existat.
Ce inseamna minuni? Orice depaseste limitele cunoasterii unor persoane. In evul mediu, un calculator sau o masina (si nu numai) ar fi fost considerate "minuni".
Ce este Biblia? Este o culegere de istorisiri si invataminte scrise de rarii cunoscatori ai scrisului si adunate laolalta, intr-o "culegere". In epoca antica, dar si in evul mediu au fost adunate aceste intelepciuni, din care s-au transmis ideile mai departe populatiei, dar si posteritatii.
Unele popoare au avut mai multi (dumne)zei, ulterior numarul lor s-a redus la unu, cu toate ca religiile diferite il numesc diferit.

Pe aceste teme exista discutii seculare, le-au studiat milioane de oameni, dar inca nu s-a ajuns la un consens. Cu atat mai putin vom ajunge la consens aici, pe TPU.

| Mejdej a răspuns (pentru Bula):

Omule nu mai fa asemenea afirmati ca habar nu ai ce vorbesti daca esti ateu nu inseamna ca trebuie sa faci asemenea afirmati, am cunoscut 1milioan ca tine care trag in jos altii.

| Bula a răspuns (pentru Mejdej):

Intreaba si preoti din celalalte religii: evrei, musulmani, hindusi, etc.
Daca vei sti sa asculti si sa intelegi, atunci imi vei da dreptate.

| Bula a răspuns (pentru relian):

Istorisire = povestire
Istorie = istorisiri alese pentru un "trecut glorios"

"Istoria glorioasa" s-a scris totdeauna din partea invingatorilor.
Restul parerilor (ai invinsilor) au fost duse la tacere, in majoritatea cazurilor.

| relian a răspuns (pentru Bula):

Dupa care istorisiri? Nu exista nici o dovada istorica ca isus ar fi existat.De unde ai scos asta cu isotoriile? Eu nu am auzit in nici o istorie sa spuna ca acest personaj ar fi exiatat cumva.Nici la evrei nici la alte popoare.Nici in imperiu roman.Numai gandeste nitel aflau romanii ca e ste unu care face minuni ok? PPai aia nu misca un pai fara sa spuna imparatu ce sa faca sau cel putin un sef mai mare.Si tu ca orice sef, auzi ca unu invie morti face vin din apa si etc c e faci? Romanii nu erau idioti, altfel nu ar mai fi avut un imperiu, deci un mare sef nu era un papa lapte era destept ca nu era pus ca astazi in ro aia la guvern laughing deci un sef sa revin ar fi fost f curios de acel om si te asigur ca l-ar fi luat sub protectia lui nicidecum sal omoare sau sal ignore.Tu sa fii auzi a inviat un mort.Stai frate ca asta e bun la casa omului corect? Poate cine stie ce patesc si asta ma poate salva.Deci romanii chiar plateau pentru astfel de oameni pentru medici, pentru ahitecti si asa mai departe nu-i prigoneau cum face acum poporu roman adica Romania zic astazi laughing.Aia romanii din imperiul roman stiau sa pretuiasca valorile sa le foloseasca pentru scopurile lor, deci ar fi fost imposibil sa treaca cu vederea un astfel de personaj, un istoric ar fi scris de el cu siguranta.Bine o sa spui ca a scris sau a amintit unu ala cum ii zice, in sf am uitat cum ii zice, dar istoricu ala a scris ceva dupa nu stiu citi ani la 70 de ani de la evenimente, deci nici o sansa, cand spui istorii si sa fie credibile is alea scrise atunci la locul faptei in timpul unui anume eveniment.Deci este nevoie de un istoric sa fi scris ceva in acel timp nu dupa nu din vorbele altora, din povesti.Aia e problema aici ca asa ceva nu exista nicaeri.Si nu vorbim aici de un imperiu absurd, de un imperiu idiot, care sa fi ascuns asa ceva, romanii erau f deschisi la orice.Bine poate inteleg eu gresit cuvintu istorisiri spus de tine. Daca te referi cas doar asa vorbe din popor atunci ai dreptate.e ca si la noi fat frumos sau harap alb laughing deci sper ca nu te superi, eu inteleg prin istorii sau istorisiri spusele unor oameni credibili, oameni care au trait acel timp sau eveniment.

| Libelle a răspuns:

Nu te astepta sa primesti raspuns pentru intrebarile existentiale pe TPU.
Parerile oamenilor nu sunt marci ale adevarului, indiferent cat de multe ai consulta.
Poti doar sa iti creezi, la randul tau, propria opinie, dupa ce citesti studii de specialitate - in istoria religiilor, filosofie - si hotarasti care e sistemul de gandire cu care rezonezi mai mult.

Degeaba vin eu si iti spun ca Dumnezeu exista, dar nu asa cum il descrie biblia, pentru ca altii au spus ca existenta lui e de alta natura, daca apoi citesti o opinie sarcastica cum ca "Mosul cu barba nu exista, crestinismul se hraneste cu basme"

Cauta raspunsuri, cerceteaza.

| RAY a răspuns:

Denisa daca tu deja sti raspunsul ce sens are intrebarea?

| Violleta2022 a răspuns:

Intrebarile asta trebuiesc pusa unui preot!
Pentru acest lucru, te-as sfatuii sa mergi la lectiile de duminica, de la biserica.

| Ionut621 a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu nu prea vad cum un preot ar stii daca Hristos a existat si a facut minuni. Cum noi nu stim, el nu are de unde sa afle.
O sa incerc sa pun aceasta tema in dezbatere la ora de religie cu Biblia daca e de la evrei si de ce nu o acceapta, o sa vad ce o sa iasa laughing

| Voro a răspuns (pentru Violleta2022):

Ai probleme.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Voro):

Eu personal, chiar nu am nici o problema!
Prefer sa nu intru in polemici cu cineva care vorbeste atat de "haotic" amestecand religiile cu zeitatile mitologice.
Am sfatuit-o sa discute cu un preot/ duhovic, ori sa mearga la orele de religie, daca vrea sa inteleaga problemele care le-a adus azi in discutie pe forum, despre religii si credinta, despre zeitati si biblie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ionut621):

Ideea este geniala, daca aveti ora de religie, merita dezbatuta!

| sabin89 a răspuns (pentru Violleta2022):

*sfatui

| anonimg a răspuns:

Se pare ca este ce-a mai veche carte, mai ales cand ne gandim la Geneza care cunoastem ca a fost scrisa de Moise. Mai exista vreo carte de pe vremea lui Moise in afara de Biblie? Nu am auzit.
Biblia vine de cuvantul grecesc "biblos" -adica 'biblioteca'. Biblioteca de carti.
Iar cartile Bibliei au fost scrise pe parcursul a aproximativ 4 mii de ani. (Caci dupa cum ne spune Biblia, pamantul ar avea aproximativ 6 mii de ani). Ultima carte a Bibliei a scris-o apostolul Ioan, care cunoastem ca a trait in prima parte a erei noastre.

Evreii accepta vechiul testament (caci de la ei il avem, deoarece ei l-au scris). Ei nu accepta noul testament deoarece nu-l accepta pe Domnul Hristos. Ei asteptau un eliberator de sub robia romana din vremurile acelea, dar a venit un Eliberator de sub puterea pacatului.
Noul testament il avem de la greci. A fost scris de evrei, dar natiunea ebraica nu l-a acceptat, dar grecii l-au pastrat.
Lasand la o parte scriitori, perioadele de timp in care a fot scrisa si toate lucrurile de felul acesta, trebuie mentionat ca Biblia este o carte spirituala, si trebuie privita din acest punct de vedere.
Ca o comparatie, putem sa dam exemplu un om al strazii. Dincolo de hainele pe care le poarta si de starea in care se gaseste, el este un om, un suflet pretuit tot la fel de mult ca oricare dintre noi. El in felul acesta trebuie privit, judecat, si nu dupa infatisare. Este doar o comparatie; nu am gasit alta.

Pe de alta parte, Biblia este o carte vie. Adica omul se simte mustrat atunci cand o citeste, deoarece ea descopera cititorului greselile acestuia. Iar daca omul nu se da inapoi si accepta/recunoaste adevarul care ii este descoperit, atunci intristarea aceea ii va aduce pace cu sine insusi, cu Dumnezeu si oamenii. Tocmai de aceea oamenii nu o plac, pentru ca vine in directa confruntare cu natura omeneasca care este una rea, doarece asa ne-am nascut. Dar cartea aceasta poate sa ne ajute.
Valoarea ei este de natura spirituala; ea nu trebuie pretuita ca o carte veche intr-un muzeu de istorie.
Sunt multi oameni care au Biblia in casa, nu au citit-o niciodata, dar o pastreaza la fel ca si cruciulitele de la gat sau de la mana, sau ca un talisman care le-ar purta noroc.

"A existat Hristos? A facut minuni?" El a existat, deoarece la data aceasta pamantul are mai mult de 2017 ani. In anul 0 s-a intamplat o minune: Domnul Hristos S-a intrupat. Sunt si alte carti in afara de Biblie care dovedesc lucrul acesta.

| sabin89 a răspuns (pentru anonimg):

"(Caci dupa cum ne spune Biblia, pamantul ar avea aproximativ 6 mii de ani)." - Asta e chiar amuzant.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Biblia este cel mai mare fals din ultimele 2 milenii. A fost scrisa din povesti, intr-o limba alta decat cea de pe vremea presupuselor fapte. A fost tradusa si rastradusa din/in numeroase limbi, au fost cuvinte intradictibile f multe. A fost modificata pentru a servi interesele liderilor si ca sa fie adaptata vremurilor de n ori. Ultimele manuscrise de la Marea Moarta desi in parte au fost studiate nu sunt facute publice. Vaticanul e plin de secrete. DE CE?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un preot? pe bune? am intreb cativa preoti. dar stii ce? nu au stiu ce sa imi raspunda... cu exactitate, mare majoritate nu se bazeaza nu stiu si pe logica... ci doar pe ce au invatat la teologie. Unii nu stiu lingvistica aproape nimic dar zic,, biblia e adevarata,,

| Ionut621 a răspuns:

Eu cred in aceea fiinta mirifica, Dumnezeu, poate are alt nume, dar nu are cum sa apara asa din senin Universul. Si teoria aceea cu particulele de praf, nu cred ca are cum. Cine le-a creat pe ele?
Biblia nu prea cred ca e corect scrisa, adica e foarte ciudata, nu am citit-o, dar am un var care s-a pus pe citit din ea si s-a dus credinta, eu inca continui cu credinta(bine ca nu sunt eu unul credincios, nu m-am mai dus la biserica de 2ani, dar poti "comunica" cu Dumnezeu si de acasa prin skype, Facebook, etc. laughing).
Poate există sau exista o carte, care nu se numeste Biblie si e scrisa de Apostolii lui Iisus, si aceasta carte e corect scrisa, nu cum sunt cele de acum.

Fiecare are credinta lui, unii poate au o secta, altii sunt Ortodoxi, Musulmani, Budisti, etc. si fiecare crede in zeul sau.
Zeul Zalmoxe a existat inainte de Hristos si dupa, iar dacii nu erau asa dezvoltati si destepti(majoritatea, nu ca acum suntem unul foarte cult) ca romanii sa auda de Hristos sau sa creada in alt zeu decat Zalmoxe.

| forlucky a răspuns:

O intrebare foarte controversata. Biblia a fost studiata de numerosi savanti pentru a deslusi tainele Univesului, dar nimic.Cat despre minuni sunt legende si povestiri.

| untu a răspuns (pentru forlucky):

Aici te inseli, savantii nu au cautat unde trebuie! Minunile nu sunt legende si povestiri, ci sunt reale si adevarate pe care o simtim pe pielea fiecaruia!

| untu a răspuns (pentru forlucky):

Bineinteles ca a existat,exista si va exista Domnul Iisus Hristos pentru intotdeauna pe Pamant si in Imparatia Cereasca! Tot ce este scris in Biblie este foarte adevarata si sunt multe dovezi in lumea intreaga! Da,Dumnezeul are mai multe nume: Iehova,Allah,Dumnezeu,Savaot, God, Iahve, etc... cauta pe Google:,, Dumnezeul are mai multe nume'' si ai sa afli acolo raspunsul! Iti dau un sfat niciodata sa nu pierdem credinta si sa nu punem niciodata la indoiala!

| Mejdej a răspuns:

Aici depinde daca crezi in biblie sau nu, daca esti ateu sau nu Biblia a fost srica de Dumnezei prin apostoli. Dumnezeu a fost din totdeauna de la inceputul inceputului el a creat pamantul si universul. Si da Hristos este fiul lui Dumnezeu care venit pe pamant sa ne ierta noua pacatele. Biblia este 100% adevarata pentru cine crede in Dumnezeu, Dumnezeu face minuni si in zilele noastre. Stiinta si religia se bat cap in cap. Si despre bibli ce ai spus mai sus exista doar o singura biblie pentru toti doar ca este scris altcumva dar intelesu este aceelasi.

| Ionut621 a răspuns (pentru Mejdej):

Minunile alea pot fi doar o coincidenta. Da-mi tu exemplu de o minune sa vezi ca exista o cale de a-ti da seama ca este o pura intamplare. Multi batrani, spun ca este o minune (n-am idei acum happy ), dar ei nu isi dau seama ca este o pura intamplare.
Adevarat Dumnezeu exista, dar Biblia poate sa nu fie cea scrisa de Apostoli si sa fie una falsificata. Niciodata nu o sa stii adevarul pur.

| Mejdej a răspuns (pentru Ionut621):

Omule cine crede in Dumnezeu nu se indoieste nici de biblie nici o clipa. O minune sa iti spun, eu nu iti spun de duc la oameni care au trecut si iti povestesc ei nu eu sa zici ca vorbesc prosti.

| Ionut621 a răspuns (pentru Mejdej):

Poti sa crezi in Dumnezeu si Biblia sa fie falsificata, numai El stie ce s-a intamplat cu cartea.

Nu spune-mi tu mie ca Biblia e scrisa asa. Poate ca intr-adevar asa este, dar ma indoiesc sa nu fie atinsa. Sunt mai mult de 2000 de ani.

| sabin89 a răspuns (pentru Ionut621):

"dar Biblia poate sa nu fie cea scrisa de Apostoli" - Tot ii dai cu Biblia scrisa de apostoli. Pai Geneza, Exodul si toate alea au fost scrise cu sute, poate chiar mii de ani inainte de apostoli. David, care a scris Psalmii, a trait cu vreo mie de ani inaintea apostolilor. Un pic de cultura generala ar fi bine sa ai.

| Ionut621 a răspuns (pentru sabin89):

Eu zic de Noul Testament, care se zice ca a fost scris de Apostoli cu ajutorul lui Dumnezeu, nu stiu cui i-ar trebui cultura generala laughing

| Ilie_Razvan_Adrian_1968 a răspuns:

Am studiat biblia, o carte scrisa de niste escroci abili, incepind din anul 35 d.c. si imbunatatita in permanenta in timp, deci asta e parerea mea, e o golanie!

| Emy2004 a răspuns:

Da,a existat Hristos si inca mai exista si o sa existe pentru totdeauna, a murit pentru pacatele tuturor oamenilor pentru ca noi sa fim iertati, tot ceea ce este scris in BIBLIE se va implini (Citeste Apocalipsa). Cred ca te referi la Zalmoxis o inveti la istorie si eu cred ca nu e deloc importanta.Ei nu primesc BIBLIA deoarece ei cred ca ce este scris in ea nu este adevarat, Iehova inseamna tot Dumnezeu si incearca sa citesti BIBLIA si in scurt timp o sa vezi ca tot ce este scris acolo o sa se intample!