| Zazon1243 a întrebat:

Hei TPU,daca am lua in consideratia teoria carei Universul nu este infinit se ajunge la intrebareabig grinaca Universul e finit ce ar fi la capatul lui? Un perete? Nimic? Dar daca ar fi un perete dupa perete ar fi ceva, cealalta parte a peretelui si daca nu e nimic tot e ceva daca poti merge si naviga prin el.Voi ce credeti?

22 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca se tot extinde nu e nici un capat, ca un balon care se tot extinde, universul mai mult e empty space, omul nu poate sa treaca de propia galaxie

| Zazon1243 explică (pentru RAY):

Am mai auzit si de acest lucru, dar vreau sa te felicit pentru toata munca pe care o depui pentru TPU, esti un om genial.Dar am o mica intrebare :cat timp din zi te dedici intrebarilor de pe TPU? E doar o curioziate sa vad cat de graeu e sa fi Number 1.

| RAY a răspuns (pentru Zazon1243):

Eu lucrez online, asa ca stau pe net cam toata ziua, de la ora 12 pana pe la ora 3 noaptea, nu e sanatos deloc, stiu asta

| sierra1 a răspuns:

Doar două lucruri sunt infinite, universul şi prostia umană, însă nu sunt sigur despre primul
(spunea odată un băiat)

| PainTech a răspuns:

Poate universul e sferic sau are forma de gogoasa -> Deci poate ca e finit dar nu are capete. La asta te-ai gandit?

| Zazon1243 explică (pentru PainTech):

Da dar si o sfera are margini...

| PainTech a răspuns (pentru Zazon1243):

Depinde si cum te uiti la conceptul de univers sferic.

| Ineys a răspuns:

E destul de greu de a da un raspuns la intrebarea asta, pentru ca oricat de performant ar fi creierul uman are si el limitele lui.

Totusi poate suntem doar o simulare pe calculator creata de un programator cosmic, de nivel interstelar. De aia se intampla si atatea nenorociri. Astea sunt bug-uri. S-a grabit cand a scris algoritmu. rolling on the floor

| DragoStefaN a răspuns (pentru Ineys):

Tot ceea ce simtim este finit, de aceea nu ne putem imagina ceva infinit, nu avem comparatie si deci nu putem percepe.

Sa-ti dau o problema de rezolvat happy Avem in spatiu o scandura lunga de 1 an lumina, daca o lovesc la un capat in cealalt capat se va misca instant?

| Ineys a răspuns (pentru DragoStefaN):

Chiar daca are 1 metru, scandura nu se va misca instant. E nevoie de ceva timp ca vibratia sa ajunga la celalat capat.

Acum daca are 1 an lumina lungime va dura si mai mult.

| DragoStefaN a răspuns (pentru Ineys):

Logica ta e foarte buna, esti pe drumul corect happy

De ce nu se misca instant? Pentru ca tot ce are masa se misca cu viteza sunetului, deci imposibil sa se miste instant.

| Steregoi a răspuns (pentru DragoStefaN):

Nu se va misca instant celalalt capat al scandurii cand o lovesti dintr-un capat. Vorbesti despre unde mecanice care se propaga cu o viteza finita. Si viteza luminii este o viteza finita.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Potrivit expertilor universul este in plin proces de expansiune, se intinde cu o viteza mai mare decat viteza luminii. Cum viteza luminii este maximul pe care il poate atinge ceva in universul asta este imposibil sa percepi acea expansiune in timp real deci nu vom sti niciodata cum arata ''marginile'' universului decat daca cumva putem sa-l parasim si sa-l observam din afara. Asta ar insemna sa trecem cu totu in alta dimensiune, posibil foarte diferita de spatiu-timpul universului in care suntem si in care probabil viata si existenta asa cum le cunoastem noi nu sunt posibile (automat nici tu nu vei mai fi ce esti, nu vei mai avea aceleasi simturi, nu vei mai gandi dupa aceleasi mecanisme, nici nu vei mai exista ca forma umana sau nici nu vei mai exista deloc). Oricum ai lua-o iti da cu virgula.

| Steregoi a răspuns:

Materia este in spatiul gol imaterial. Materia are dimensiuni finite chiar daca vorbim despre spatiu imaterial fara margini. Daca ne gandim ca materia provine din imaterie este posibil ca materia sa fie dispersata in spatiul infinit si sa se miste in spatiul infinit. Ne putem inchipui o dispersie in toate directiile intre doua puncte dintre care unul este punctul de plecare si celalalt punct destinatie si care apoi devine punct de plecare si asa mai departe spre infinit in timp. Cand zic punct ma refer la o sfera foarte mare care nicidecum nu e o singularitate sau ceva de diametru subatomic.

Mai exact cand galaxia noastra va ajunge la sfera finala distanta intre galaxii din intregul univers va fi minima in asa fel incat galaxia noastra sa nu fie comprimata si viata biologica de pe Pamant sa nu fie amenintata niciodata desi dpdv al perceptiei densitatea stelelor pe cer va fi aceeasi mereu pentru ca vorbind de distante de miliarde de miliarde de ani lumina lumina celor mai indepartate galaxii nu va ajunge niciodata pe Pamant.

Cele doua sfere imaginare au diametrul de mii de miliarde de ani lumina.

Zidul de la marginea universului despre care vorbesti nu e neaparat nevoie sa existe si daca ar exista dincolo de el este spatiul gol imaterial sau spiritual unde locuieste Dumnezeu. Un om daca ar privi dincolo de zid nu ar vedea nimic decat intuneric sau ar vedea o lumina spirituala foarte puternica care l-ar vaporiza sau l-ar ucide instantaneu. Este posibil ca zidul despre care vorbesti sa fie un mediu sau o zona sau o protectie intre lumina spirituala imateriala ce inconjoara universul material si intunericul din universul material.

| ziftode a răspuns:

Viteza luminii e limita fizica de viteza in acest univers, dar explozia big-bang-ul s-a extins cu o viteza mult mai mare decat cea a luminii
dar... big-bang-ul de unde a aparut
ce a fost inainte de big-bang
suntem inconjurati de (teoria relativitatii extinse) un continuum spatiu timp, asta de unde a aparut, cum s-a format, de ce?
universul nostru e o coincidenta incredibila, de ce? sunt cateva constante fizice universale, si care sunt absolut exacte ca universul sa fie stabil si care daca s-ar modifica cu foarte, FOARTE putin atunci tot universul ar deveni praf
etc.

sunt multe intrebari la care nu se poate FIZIC **INCA** raspunde, om trai si om vedea, pana atunci, orice idee e la fel de buna ca cealalata, poate ca la margine e un perete, poate ca e un geam (si suntem intr-un acvariu) poate ca (nu sunt credincios, DELOC)... poate ca in spatele acvariului e Dumnezeu
ETC.

| Mclaren12 a răspuns:

In vid exista spatiu?

| FaraNume1245 a răspuns:

Răspunsul simplu e: nu știm. Cert e că universul se extinde (cel puțin momentan), deci are un "capăt". Ce e acolo, același răspuns.

| asuari a răspuns:

Ce ai băut? Vreau și eu!

| Zazon1243 explică (pentru asuari):

Mi-a venit asta in minte cand faceam baie laughing

| asuari a răspuns (pentru Zazon1243):

O să mă spăl mai des de acum. rolling on the floor

| MarianM8777 a răspuns:

Dacă îmi permiți, chiar dacă o să par bigot, in cartea Iov (capitolele 9 si 37) si in psalmul 103 se vorbeste despre Dumnezeu care "intinte cerurile". Acest lucru a reprezentat o teorie abia in secolul nostru, teoria universului limitat care se extinde continuu, precum explozia unei bombe, care pana la urma se disperseaza, dispare.
Intrebarea asta mi-am pus-o si eu cand am fost ateu. De atunci nu pot concepe ca un univers atat de impresionant si o planeta care adaposteste o viata atat de complexa a aparut din nimic, printr-o explozie declansata de o forta fizica aparuta din neant.

| Zazon1243 explică (pentru MarianM8777):

Stii eu nu sunt ateu dar a fost o simpla curiozitate