| nukeyly a întrebat:

3x1, merita facut un sistem old school, de la zero, cu 2 procesoare Intel xeon x5492 150w_ LGA 771 to 775 Adapter (MOD)_pe o placa cu 2 soketuri care sa stie de preferat ddr3 fsb 1600 si care ar fi aceasta placa. model exact (exista?)._si acest presupus sistem, cu ce sistem actual 2017 ar fi cam egal sau peste?

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca ai neaparat nevoie de o soba cu care sa te si dai pe net... go for it.

| lpavel a răspuns:

Egal? Peste? Departe de asa ceva... big grin Parerea mea e ca sunt bani aruncati dar tu faci cum vrei!

| nukeyly explică:

In 2000 ron iei o naspa de sistem nou i7 in 2017 pe cand cu 2000 ron eu zic ca poti lua ceva mai bun decat ce vinde emagu sau olx ul in aceiasi bani_deci stiti o placa de asta cu 2 cpu + ddr3_model exact...

| KlibrDM a răspuns:

Nu merita. Componentele vechi nu au tehnologiile noi aparute, consuma mai mult curent, se incalzesc in prostie si daca le cumperi second hand te mai trezesti si cu ceva probleme.
Cumpara si tu ca un om normal un i5 / i7 din ultima generatie, o placa video decenta, si te duce fara probleme cativa ani.