| KuolemaTekeeTaiteilijan a întrebat:

Acum cateva ore mi-am instalat Ubuntu si nu stiu deloc sa il folosesc...nu ma descurc cu comenzile (terminal), si nu stiu nici macar sa instalez programe...de cel putin 3 ore incerc sa instalez Google Chrome dar nu reusesc. Nu pot sa ma uit la nimic pe Youtube ca n-am Flash Player si pur si simplu nu stiu sa il instalez.

Nu stiti cumva un site cu tutoriale? Asa, poate ma mai "luminez" si eu sad

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Intr-adevar e complicat sa instalezi lucruri pe distributiile de linux, mai ales cand lipsesc dependitele.

orice ai nevoie sa instalezi da un search pe google sigur vei gasi multe tutoriale gen

http://www.cyberciti.biz/......-xx-13-xx/

| KuolemaTekeeTaiteilijan explică (pentru suntserios):

Am urmarit pas cu pas tutorialul respectiv... urmaresc toate etapele intocmai cum este explicat. Dar nu merge...nu recunoaste nici o comanda.

| KuolemaTekeeTaiteilijan explică (pentru suntserios):

Multumesc! Acum, in sfarsit, dupa doua zile, am inceput sa ma descurc. Doua zile m-am chinuit sa instalez vreo trei programe. Acum, incep sa ma mai ''luminez'' putin. Am reusit sa instalez deja mai multe programe, sa folosesc comenzi, si acum incerc sa imi instalez un joc. Vad ca ruleaza pe el majoritatea programelor pentru Windows...cu Wine merg aproape toate. Avand in vedere ca incep sa progresez, n-am de gand sa las totul balta happy Inceputul a fost mai greu, acum incep sa ma obisnuiesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KuolemaTekeeTaiteilijan):

Nu-i greu cu terminal instalare tv maxe:primul rand VLC player si sopcast big grineschideti terminalul. Folosind "copy-paste" introduceti aceste comenzi (marcate cu 1, 2 si 3 – nu copia si cifrele ), pe rand, nu toate odata si doar dupa ce terminalul termina de realizat operatiunile. Atentie la ce va afiseaza terminalul, va fi nevoie sa apasati de cateva ori tasta "ok", "Enter" sau "Y"/"N" iar dupa primul sir de comenzi terminalul va va cere sa introduceti parola. :sudo add-apt-repository ppa:venerix/pkg :sudo apt-get update :sudo apt-get install tv-maxe fiecare pe rand

| gelu1970 a răspuns:

Te admir. esti prima persoana ce alege ubuntu. problema e ca o sa te zapaceasca. si asa avem viata cum o avem, o poti usura instaland windows. aproape 92% din populatia globului foloseste windows. gandeste-te la usurinta si facilitatile ce ti le ofera windows, multitudinea de programe si aplicatii. daca ai fost in stare sa instalezi ubuntu, windows e floare la ureche. in caz ca te incapatanezi cu ubuntu citeste aici http://www.ubuntu-es.org/node/89408#.Upezb5aDPIU sau aici http://nunoelectric.obolog.com/instalar-programas-ubuntur-33826 in caz ca te hotarasti pentru windows contacteaza-ma. Bafta

| bistrita1984 a răspuns:

Schimba cu windows xp s-au 7

| Komarov a răspuns:

Mai explicit ca sa fiu Linux are proprietati extrem de diferite fata de Windows altele mai bune altele mai rele incepand cu ce doresti tu acolo este un fel de appstore daca ma intelegi cauta acolo in bara aia de sus cauta prin categorii ubuntusoftwarecenter acolo trebuie sa fie absolut toate aplicatiile cat despre plug-inuri eu iti zic sa incerci chronium tot la fel ca si google chrome cat despre terminal este doar o linie de comanda gen cmd care te ajuta sa ajungi la unele setari care nu pot fi afisate in mod vizual sa zicem fereastra toate comenzile incepand cu terminatia specifica sudo ubuntu e foarte rapid nu papa din ram e prietenos eu l-am tinut 4 ani pe un calculator vechi si merge absolut perfect browser :chronium cauta acolo in ubuntu software center cat despre yahoo si alte chestii din windows pe care lumea foloseste in mod regulat cauta pidgin si vlc si totul e rezolvat si pentru programele din windows e o aplicatie numita wine care incarca fisierele exe. (executabil ) happy funda?

| KuolemaTekeeTaiteilijan explică (pentru Komarov):

Problema e ca nu stiu sa instalez Chronium...nu am reusit sa instalez nici un program pana acum...sunt total pe langa. cu toate ca in windows ma descurc foarte bine, nu prea sunt probleme pe care sa nu le pot rezolvs singura

| Komarov a răspuns (pentru KuolemaTekeeTaiteilijan):

Ai sigla aia sus in colt apesi pe aia iti apare bara de instrumente si cauti ubuntu software center de acolo e totul clar

| KodrutZ a răspuns (pentru Komarov):

In sfirsit, ai folosit limba romana. Primul tau raspuns imi da dureri de cap numai cit ma uit la el, fara sa citesc.

| KuolemaTekeeTaiteilijan explică (pentru Komarov):

Da, stiu, am ajuns pana acolo. Dar nu ma lasa sa instalez nimic, sau nu stiu eu cum thinking da o eroare, orice as incerca sa instalez.

| KuolemaTekeeTaiteilijan explică (pentru Komarov):

Eroarea arata asa: "Package dependencies cannot be resolved. This error could be caused by required additional software packages which are missing or not installable"

| Komarov a răspuns (pentru KuolemaTekeeTaiteilijan):

Nu fac rasism presupun ca esti fata si ubuntu nu e chiar pentru oricine linuxul e chiar foarte diferit ce este mai tras din windows este linux mint, zorin os sunt mai usoare treci inapoi pe windows e mai simplu iti zic xp/7 nu toata lumea umbla cu linux eu am 2 pc-uri cu 7 si linux deci... e mai greu sa te acomodezi

| KuolemaTekeeTaiteilijan explică (pentru Komarov):

E prima data cand folosesc LInux. Pana acum am folosit intotdeauna WIndows. Dupa cum spuneam, nu pot sa ma laud cat ma pricep eu de bine...neh. Dar sincera sa fiu, o singura problema am avut acum vreo doua saptamani pentru care am cerut ajutor. In rest, m-am descurcat intotdeauna singura. (asta pe windows). Acum de cand am Ubuntu, parca e prima data cand folosesc un PC...chiar nu stiu sa fac NIMIC pe el.

Desigur, pot sa folosesc in continuare Windows. Am si Windows 7 si Ubuntu (dual boot)..deci nu-i o problema. Numai ca eu, curioasa fiind, am vrut sa-l incerc si pe asta sa vad cum e. SI acum ma roade asa de tare faptul ca nu stiu sa lucrez pe el, incat trebuie neaparat sa ma acomodez. Da, stiu, sunt ambitioasahee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru KuolemaTekeeTaiteilijan):

Folosete firefox ca chronium nu merge flash player de aici http://get.adobe.com/flashplayer/