| 4827 a întrebat:

AJUTOR. Cand scriu la tastatura literele nu mai sunt aceleasi si apar semne si alte litere pe lana ele, nu siu sa xplic. de exempludaca scriu* mama are mere* apare *MQMQ QRTE MERTE*. ce sa ii fac. scuzati daca am scris cea gresit, dar abia scriu prin copy-pase.

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Salut
Face contact prost circuitul.
Ori ai varsat ceva pe ea, ori a stat la temeparturi prea mari (in caz ca'i laptop), ori si'a trait viata, tu stii cel mai bine ce'a patit.
Poti folosi alta tastatura (chiar daca e laptop, o infigi in usb) sau o poti repara pe actuala.
Daca e laptop verifica unde ai voie sa nu pierzi garantia (daca e varsat oricum probabil o pierzi).
Bafta

| Vasi_Ciorgovean_1991 a răspuns (pentru CataC):

Si se mai poate repara?
la mine in loc de "t" imi apare rt si mai sunt niste combinatii

| CataC a răspuns (pentru Vasi_Ciorgovean_1991):

Gasesti tastaturi si la 30 de lei, nu ti-o repara nimeni mai ieftin. Schimb-o si grija pe viitor. Bafta

8 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Vezi ca ai tastatura in alta limba. S-ar putea sa fie pe franceza. Vezi la setari.

| mixxjim a răspuns:

Sau ai apasat ceva pe undeva si ti-a trecut tastatura de la sistemul qwerty la sistemul azerty, frantuzesc, adica ai a in loc de q, z in loc de w si alte schimbari pe tastatura, vezi in language bar ce scrie

| popeasca a răspuns:

Cred ca din greseala ai schimbat tastatura pe alta limba decat English US. Intra in Control Panel > Region and Language si in fereastra mica care se deschide da click pe al treilea tab (Keyboards and languages). Apasa apoi butonul de "Change Keyboards". Aici trebuie sa ai selectata English (United States) - daca nu o ai selectata, selecteaza si apoi apasa OK. Succes!

| Andreea_Modol_1982 a răspuns:

Schimba widousul

| Nistor_Sergiu_1985 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema, dar in rest functioneaza toate, chiar trebuie scimbata?