| Skarr a întrebat:

Am 16 gb ram si ieri imi statea in 30% usage idle si acum imi sta in 50% in idle. Nu am nimic deschis care consuma ram. Inainte aveam 9% sau 10% in idle. Ce fac

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In Task Manager - Procese poti vedea fiecare proces activ din memorie, iar in dreptul lor poti vedea si procentajul cu care incarca procesorul.
Vezi care din procese are intens procentaj mai mare de 3-5% in iddle, iar daca este suspicios, atunci opreste-l si incearca sa aflii carui program apartine.

| Skarr explică (pentru Bula):

Bun apare mic in tank manager asta e si chestia. Cel mai mult consuma 50 mb

| Skarr explică (pentru Bula):

Ok aparent daca i-am dat restart si a revenit. Probabil avea legatura cu faptul ca nu l-am oprit de 2 zile? nu stiam ca poate sa se intample asta

| Bula a răspuns (pentru Skarr):

NU AI CITIT atent ce ti-am scris, adica exact asta: sa opresti Chrome din Task Manager, dupa care sa repornesti calculatorul. tongue
Alta data citeste atent si fa ce-ti scriu!

10 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Omiti cea mai importanta parte a zilei de ieri/azi: ai instalat vreun program? Ai verificat Task Mgr daca ai procese suspicioase?
Ai verificat daca aveai aplicatii in background atunci/azi?

| Skarr explică (pentru LPCTSTR):

Am un program luat ieri dar are 2 mb dar nu are nevoie de instalare sau ceva

| LPCTSTR a răspuns (pentru Skarr):

Ce program ffs.
Pot sa-ti descarc destul de multi malware printr-un program C++ care nu face nici 1.5MB.

| NLS a răspuns:

Mergi în Settings, și vezi dacă nu cumva își descarca și instalează update urile.

| PainTech a răspuns:

Windows Update?

| Skarr explică (pentru PainTech):

Le pun pe pauza in fiecare săptămâna

| JicaContra a răspuns:

Restart computer
sunt programe care nu apar in task manager
de ex. programul de t0rrrenti, task manager spunea ca, consuma mai nimic, dupa ce l-am inchis s-au eliberat 3/4 din memorie, iar dupa ce l-am repornit nu s-au reincarcat 3/4 din memorie (tot 16G ram)... presupun ca incarca ceva in sistem... lent