| anonim_4396 a întrebat:

Am achiziționat un Pc si un monitor,acestea nu s-au potrivit,deci am cumparat un adaptor cu un capat hdmi si unul dvi (dvi-ul intra in unitate) dar acele surubele de la adaptor sunt prea scurte nu se infileteaza,in rest e totul ok, ce as putea sa fac? Nu schimb monitorul/unitatea.

4 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Pai daca iti merge bine si ai semnal din PC pe monitor cu adaptorul, nu faci nimic. In viata mea nu am insurubat surubrile din mufele de la monitor (VGA sau DVI). Ii consider maniaci pe cei care o fac. Bine ca la HDMI nu mai sunt suruburi happy

| Go4Win a răspuns (pentru flixbuster):

Problema ii ca se cam misca pentru ca mufa este pe verticala si se lasa in jos cablul cu adaptorul, ma gandeam sa lipesc cu banda adeziva sau sa tai din plasticul de pe suruburile alea sa poata sa treaca mai in fata...chiar nu stiu ce sa fac.Cu banda adeziva mi-e frica gen sa nu se incalzeasca si sa se topeasca lipiciul ala in unitate.

| flixbuster a răspuns (pentru Go4Win):

Am inteles, la scenariul acesta nu m-am gandit.

Cel mai simplu ar fi sa iti iei un cablu DVI-HDMI si vei avea doar mufa DVI a cablului la intrarea in unitate (acum "atarna" si adaptorul DVI-HDMI si mufa HDMI a cablului).

Pretul de pornire pentru un astfel de cablu este destul de mic, poti urca in functie de gusturi (si eventual necesitati): http://conectica.ro/......i-hdmi-dvi

| Go4Win a răspuns:

*adaptorul este vga-dvi*